Nago, w majtkach czy w minibikini – jak puszczać dziecko na plażę?

Nie ma latem większej frajdy dla dzieci niż wypad nad wodę. I o ile maluchowi to zupełnie obojętne, rodzic ma dylemat, jak ubrać dziecko podczas zabawy w wodzie. Czy kupić jeden z pięknych kostiumów kąpielowych, których nie brakuje w sklepach? A może wystarczą same majtki, także dla dziewczynek? Czy w ogóle zawracać sobie głowę strojem kąpielowym dla dziecka – może lepiej pozwolić maluchowi biegać swobodnie, naturalnie, nago?

Patrząc na to, co dzieje się na plażach, można wysnuć wniosek, że istnieje tyle przeciwników puszczania nago dzieci na plaży, co i zwolenników. Są dziewczynki ubrane w modne dwuczęściowe kostiumy i słomkowy kapelusz – stylowe bardziej niż niejedna kobieta. Są i takie, które biegają gołe od stóp do głów. Są też wersje pośrednie, czyli pielucha wodoodporna dla najmłodszych dzieci i majteczki dla starszych. Czy to, jak dziecko wystąpi na plaży, to tylko preferencje rodziców, czy powinny im przyświecać, jakieś inne argumenty?

Małe dziecko nie zna wstydu, ale…

Kilkulatkowi jest zupełnie obojętne, w czym będzie biegał po plaży. Byle by było mu w tym wygodnie. Jednak nie znaczy to, że strój plażowy lub jego brak należy uzależnić tylko od wieku dziecka – dopóki się nie wstydzi, może być nagie, a jak zacznie na to zwracać uwagę, zakładamy mu strój kąpielowy. Sprawa ma trochę szersze spektrum i to zarówno od strony czysto higienicznej i zdrowotnej, jak i moralnej.

Chroń narządy płciowe dziecka

Goła pupa szorująca po piasku to zagrożenie dla zdrowia malucha. Dziecko nie zwraca na to uwagi, ale to my, rodzice, powinniśmy pamiętać o zagrożeniach, jakie mogą wiązać się z dostaniem się bakterii do miejsc intymnych dziecka.

Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki powinny mieć osłonięte na plaży sfery intymne. Głównym i niepodważalnym argumentem powinna być właśnie higiena i zdrowie dziecka.

Nie wiemy, jakie zanieczyszczenia znajdują się w piasku – czy ktoś w nocy na plaży nie oddał moczu w tym miejscu, choćby zwierzę, czy nie doszło do zabrudzenia innymi płynami ustrojowymi. Żaden rodzic nie chce, żeby podobne bakterie dostały się do narządów płciowych dziecka – wiąże się to z zakażeniem, które wyśle nas w długą wędrówkę po lekarzach.

Poza tym piasek dostaje się w każde możliwe miejsce i trudno dokładnie wyczyścić go z pachwin dziecka i miejsc intymnych – jeśli nie uda się nam zrobić tego dokładnie, pozostałości piasku mogą doprowadzić do powstania bolących dziecko obtarć.

Z której strony nie patrzeć by na tę sprawę, majtki u plażującego dziecka to najlepsze rozwiązanie.

Unikaj niewłaściwych spojrzeń

Możemy udawać, że tego problemu nie ma, ale niestety pedofilia istnieje i nie zawsze jesteśmy w stanie dostrzec pedofila.

Chowają się w krzakach, za budynkami, nierzadko używają lornetek, a chyba żaden rodzic nie chce, aby jego dziecko było obiektem takich obserwacji. Nie mówiąc już o tym, że ktokolwiek mógłby zrobić zdjęcie naszego gołego dziecka i użyć go do niewłaściwych celów. Skrawek materiału jest w stanie ochronić nasze dziecko.

Bikini dla 2-latki – czy jest konieczne?

Obecnie panuje moda na ubieranie małych dziewczynek, a nawet niemowląt, w stroje odwzorowujące ubrania dla dorosłych. Czyli dla małej dziewczynki nie puchowa kurtka, tylko taliowany płaszczyk i stylowy beret. Nie trampki z Myszką Miki, a zamszowe botki za kostkę. A na plaży nie kostium jednoczęściowy ze Świnką Peppą, tylko dwuczęściowe bikini z falbanką.  Czy taka stylizacja dzieci jest konieczna? Zdania są podzielone. Faktem jest, że nadmierna seksualizacja dziewczynek wzbudza liczne protesty i oburzenie. Część rodziców podkreśla, że dziecko będzie miało jeszcze czas na poważne, monochromatyczne stroje dla dorosłych, a dzieciństwo to najlepszy czas, by nosić dwie kitki, biegać w kolorowych trampkach i spódniczkach z ulubionymi bohaterami z kreskówek.

Sprawdź: To właśnie ten moment w życiu matki, gdy mówi „dość”!

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby dziecku było wygodnie i swobodnie. Strój malucha nie powinien ograniczać ruchów, a dziecko nie powinno być wystylizowane na pokaz w myśl zasady „nie biegaj, bo podrzesz, siadaj i wyglądaj”. Dlatego kupowanie dziecku bardzo drogich, ale modnych i stylowych ubrań wydaje mijać się z celem.

Dzieci brudzą się milion razy dziennie, a część z tych plam jest nie do usunięcia, do tego niszczą rzeczy i wyrastają z nich błyskawicznie, więc dla zdrowia psychicznego rodzica i jego budżetu lepiej jest nie inwestować grubych pieniędzy w garderobę malucha.

Wakacje za granicą – dobierz odpowiedni strój

Inaczej sprawa stroju kąpielowego wygląda, gdy wyjeżdżamy z dzieckiem za granicę, gdzie temperatury są znacznie wyższe, a słońce grzeje mocno przez większość dnia. W takich warunkach strój kąpielowy powinien chronić skórę dziecka przed promieniowaniem słonecznym. Dla młodszych dzieci warto wybrać specjalnego plażowe kombinezony.

Takie stroje zwykle mają rękawy sięgające ramion a nogawki do kolan, dzięki czemu chronią najbardziej narażone miejsca – ramiona, plecy, przykrywają także brzuch i uda. Nie należy obawiać się, że dziecku jest za ciepło w takim stroju – jest on uszyty z oddychającego, cienkiego materiału, który ma chronić skórę dziecka, ale też zgrzać malucha.

Sprawdź: Raczkowanie – czy dziecko musi przejść przez ten etap?

Pamiętajmy też o czapce dla dziecka – zarówno młodszego, jak i starszego. Także my sami powinniśmy nałożyć na głowę kapelusz czy chustkę.

Wracając do wspomnianego bikini dla 2-latki. Każda matka powinna rozważyć strój kąpielowy dla swojej córki według własnego rozsądku. Oczywiście, mała dziewczynka w mini stroju dla dorosłych może wyglądać uroczo, jednak najważniejsze pytanie, czy nie będzie jej wygodniej w klasycznym stroju kąpielowym dla dzieci?


 POLECAMY TAKŻE:

https://plodnosc.pl/cala-prawda-o-krwi-pepowinowej-czy-bankowanie-na-pewno-nie-ma-sensu/

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *