Jak rozpoznać gradówkę u dziecka?

Gradówka u dziecka – sprawdzone metody leczenia

Czerwona powieka, niewielka wypukłość w postaci guzka, zazwyczaj bez objawów bólowych, brak ropy na rzęsach – tak zazwyczaj wygląda gradówka. Czasami mogą do tego dojść zaburzenia widzenia.

Gradówkę bardzo łatwo pomylić z jęczmieniem, którego zresztą gradówka bywa niekiedy konsekwencją. Sprawdź, jak rozróżnić gradówkę od jęczmienia, w jaki sposób leczyć gradówkę i co może pomóc dziecku.

Co to jest gradówka? Objawy

Gradówka to miejscowe zapalenie gruczołu tarczkowego w postaci niedużego guzka na powiece górnej bądź dolnej. Bąbel znajduje się pod powieką, a może mu towarzyszyć zaczerwienienie, obrzęk i nieznaczna opuchlizna.

Gradówka to niewielki guzek od 2 do 8 mm, który występuje na powiece górnej lub dolnej.

Niekiedy powieka będzie zaczerwieniona, przy czym na samej gałce ocznej nie zachodzą zmiany. Bywa, że u niektórych pacjentów gradówka uciska rogówkę i tym samym nieznacznie zaburza pole widzenia (astygmatyzm).

Gradówka zazwyczaj nie boli, nie swędzi, nie piecze. Oprócz aspektu wizualnego, nie ma innych objawów. Jednak warto mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach – jeśli guzek jest ulokowany w specyficznym miejscu lub jest większy – może powodować dyskomfort i ból.

Gradówka – przyczyny

Gradówka następuje na skutek zapchanych gruczołów łojowych, tzw. gruczołów Meiboma, które znajdują się w tarczkach powiek. W konsekwencji dochodzi do nagromadzenia się złogów łoju oraz powstania stanu zapalnego.

Gradówka i jęczmień są ze sobą bardzo często mylone, gdyż początkowe objawy tej pierwszej dolegliwości mogą przypominać tworzenie się jęczmienia.

Czym gradówka różni się od jęczmienia?

Zarówno jęczmień, jak i gradówka to stany zapalne powieki. Zasadnicza różnica między jęczmieniem i gradówką to silny, kłujący ból na powiece w przypadku jęczmienia oraz brak objawów bólowych przy gradówce. W przypadku jęczmienia stan zapalny obejmuje też mieszki włosowe rzęs.

Jęczmień w większości przypadków spowodowany jest zakażeniem gronkowcami bądź innymi chorobotwórczymi drobnoustrojami. Natomiast gradówka to rezultat zaczopowania ujścia gruczołów łojowych.

Czasami gradówka może wystąpić jako konsekwencja niezaleczonego jęczmienia.

Przeczytaj także: Dziecko chrapie, śpi z otwartą buzią – uroczy widok czy powód do niepokoju?

Jak leczyć gradówkę?

W przypadku gradówki u dziecka, zawsze lepiej skonsultować się z okulistą, który określi stan oka i zastosuje właściwą kurację. W przypadku tak delikatnego narządu, jakim jest oko, wszelkie domowe sposoby powinny być stosowane z wielką rozwagą.

Niektórzy specjaliści są zdania, że gradówka nie podlega leczeniu, gdyż zazwyczaj ustępuje sama, bez żadnej interwencji, a jeśli ten stan zapalny znacznie się wydłuża to rozwiązaniem jest prosty zabieg medyczny, polegający na operacyjnym usunięciu gradówki.

Samoleczenie gradówki u dziecka można wesprzeć przemywaniem oka wacikami nasączonymi ciepłą wodą lub ciepłym rumiankiem. Taki wacik powinien pozostać na oku dziecka od 10 do 20 min. Warto także wykonywać delikatny masaż powieki w celu odprowadzenia zalegającej masy. Zalecana jest duża ostrożność, nie wyciskanie, nie uciskanie nadmierne gradówki.

Usunięcie gradówki u lekarza: po otrzymaniu znieczulenia miejscowego, skóra w miejscu guzka jest nacina, a całość zmian wycinana. Jest to zabieg prosty, bezbolesny i krótki.  

Wielu specjalistów, gdy występuje gradówka u dziecka, włącza niezwłocznie terapię antybiotykową. Zazwyczaj są to krople lub maści zawierające antybiotyk, które wciera się w powiekę w miejscu guzka bądź leki doustne.

Zazwyczaj przyjmuje się, że jeśli gradówka nie znika po 3-4 tygodniach leczenia, to istnieją wskazania do jej wycięcia.

Pamiętaj! Gdy raz pojawi się gradówka u dziecka, jest duże prawdopodobieństwo, że stan ten powróci w przyszłości. Przemywaj profilaktycznie powieki dziecka przegotowaną letnią wodą i zwróć szczególną uwagę na higienę oka.

Źródło:
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobypowiekiukladulzowego/86721,guzki-zapalne-powiek-jeczmien-i-gradowka
https://lekarz.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.13.1.4.
Katarzyna Antoniak, Farmakoterapia zakażeń bakteryjnych narządu wzroku, Zakład Farmakologii, Katedra Farmakologii i Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

POLECAMY TAKŻE:

„Dziecko nie powie, że źle widzi…” Wady wzroku u dzieci – objawy, przyczyny, wybór okularów

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *