Nikogo nie dziwi rosnąca liczba zachorowań na grypę w okresie jesienno-zimowym. Jednak to tylko z pozoru błaha choroba. Czy tak powszechny wirus może być niebezpieczny dla kobiet w ciąży i tych przed podejściem do ivf?
Grypa – niby nic, a jednak nie ma z nią żartów
Grypa to choroba wirusowa, która nie powinna być bagatelizowana. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, rocznie w wyniku komplikacji umiera ok. 1 mln osób. Dlatego też w sezonie grypowym powinny na siebie uważać kobiety będące przed podejściem do ivf, jak i kobiety w ciąży – wirus grypy jest niebezpieczny nie tylko dla matki, ale także dziecka. Do najczęstszych komplikacji grypy zaliczamy: zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, a także zapalenie mózgu i opon mózgowych, zapalenie mięśnia sercowego, czy niewydolność nerek. Dlatego nie bagatelizuj grypy – jest groźna zarówno niedoleczona, jak i leczona niewłaściwie. Łatwo też pomylić ją z przeziębieniem, dlatego jeśli występują u ciebie poniższe objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Jestem w ciąży i chyba mam grypę – co robić?
Z grypą często chorzy postępują niewłaściwie. Nierzadko choroba jest przechodzona – takie czekanie z pewnością nie jest odpowiednim rozwiązaniem dla kobiety w ciąży. Aby zwalczyć infekcję wirusową należy udać się, jak najszybciej do lekarza specjalisty, który postawi diagnozę (stwierdzi, czy faktycznie mamy do czynienia z grypą) i zastosuje odpowiednie zalecenia przeciwwirusowe. W przypadku kobiet ciężarnych nie można mówić o leczeniu na własną rękę, a dopiero gdy okaże się nieskuteczne udaniu się do specjalisty.
Warto podkreślić, że wiele leków na grypę wydawanych bez recepty nie może być stosowana u kobiet w ciąży, gdyż przenikając przez łożysko do organizmu dziecka może zakłócić jego rozwój i funkcjonowanie.
Z samodzielnym leczeniem nie ma żartów, gdyż nawet leki ziołowe i homeopatyczne mogą trwale uszkodzić płód. Ponadto, powszechnie stosowane w leczeniu grypy leki z ibuprofenem czy chociażby ogólnodostępna Aspiryna powoduje komplikacje podczas porodu i nadmierne krwawienie.
Niestety, ostry przebieg grypy we wczesnych tygodniach ciąży może skutkować poronieniem. Natomiast w późniejszych miesiącach, jej silne objawy mogą powodować zmniejszenie masy ciała dziecka i wczesny poród. Ponadto, kobiety są bardziej podatne na powikłania pogrypowe, gdyż poprzez adaptacje do nowych warunków, jakim niewątpliwie jest ciąża, ich organizm jest osłabiony. Dlatego też warto pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko o szczepieniu przeciw grypie.
Niedługo ivf – jak zwalczyć grypę?
Długo wyczekiwany moment przed wami, a tu… grypa? Nie możesz pozwolić, aby ten wirus oddalił cię od upragnionego celu. Na szczęście jest mnóstwo domowych sposobów, które pomogą ją szybko zwalczyć. Najważniejsze w grypie jest łagodzenie jej symptomów, dlatego zastosuj tych 5 sprawdzonych sposobów!
1. Do łóżka marsz!
Nie tylko małe dzieci chorobę powinny spędzić w łóżku. Dorośli często tłumaczą się brakiem czasu, pracą, obowiązkami, znajdują wiele innych argumentów, aby jednak nie trafić do łóżka w celu wygrzania się. A ten sposób działa jak żaden inny. Wirusy, szczególnie na początku, są wrażliwe na wysoką temperaturę. Dlatego, gdy tylko zauważysz pierwsze symptomy najlepiej wskoczyć do łóżka i unicestwić je ciepłem. Przy okazji odpoczniesz, co również się przyda, bo męczą cię pewnie pozostałe objawy grypy.
2. Ciepłe napoje
Rozgrzewać możesz się nie tylko leżąc w łóżku, ale również pijąc ciepłe herbaty, napary i mleko. Do herbaty można dodać sok z malin bądź cytrynę, do mleka masło lub miód, a spośród naparów najlepiej sprawdzi się napar lipowy. Skuteczny również będzie napar imbirowy z cytryną i miodem. Takie napoje rozgrzeją twój organizm, a także otulą gardło i wzmocnią odporność organizmu.
UWAGA: Miód należy dodawać, gdy napoje trochę przestygną (ok. 40 st. C) – w wyżej temperaturze traci swoje dobre właściwości.
3. Syrop – stworzony przez naturę!
Stosowały je prababki, babcie, matki. U wszystkich działały. Syrop z cebuli, buraka czy czosnku to idealny sposób na rozprawienie się z grypą. Wystarczy pusty słoik i wymienione warzywo. W przypadku cebuli i buraka wystarczy obrać, drobno pokroić i zasypać cukrem. Gdy już puszczą soki, wypijać łyżkę 3 razy dziennie. Natomiast syrop z czosnku powstaje poprzez obranie i posiekanie czosnku, dodanie soku z cytryny i odrobiny wody. Po 1 dni należy odcedzić i spożywać łyżeczkę 3 razy dziennie. To działa!
4. Zbawienna sól
Jeśli masz dosyć kataru, to obok smarowania nosa maścią majerankową warto również zakraplać nos solą fizjologiczną. Jako zamiennik sprawdzi się także woda morska. Sól to także idealny lek na gardło – płukanka z soli uśmierzy ból.
5. Inhalacje
Jeśli męczy cię kaszel, katar bądź ból gardła warto zastosować naturalne inhalacje. Przyda się wtedy rumianek, szałwia i mięta. Z pewnością udrożni to drogi oddechowe i ułatwi oddychanie.
Polecamy także:
Najlepszy specjalista okazał się gburem. Pacjenci szczerze o polskich klinikach
Bezsenność i niepłodność. 6 sposobów, które pozwolą ci szybko zasnąć
Zrób ten rytuał, a odzyskasz równowagę i poczujesz się piękna
Iza
2020-09-23 10:43W innych artykułach przeczytałam, ze napar z lipy nie jest bezpieczny, ponieważ działa napotnie, rozgrzewająco i może doprowadzić do niedotlenienia płodu. Co na ten temat Państwo powiedzą?