swiadczenia finansowe na dziecko

Ile pieniędzy na dziecko w 2019 roku?

Czy w związku z podwyższeniem minimalnej pensji od 1 stycznia 2019 roku podwyżkom ulegną także świadczenia na dziecko? Sprawdzamy wysokość zasiłku rodzinnego, zasiłku wychowawczego, becikowego oraz wysokość dochodu uprawniającego do pobierania świadczenia 500+.

500 plus w 2019 r.

500 plus to świadczenie dla rodzin posiadających jedno i więcej dzieci, przy czym próg dochodowy nie obowiązuje tylko dla rodzin posiadających dwójkę i więcej dzieci. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem pod uwagę brany jest dochód rodziny – aby otrzymać 500 plus przy jednym dziecku dochód nie może przekroczyć 800 zł oraz 1200 zł w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego.

Od 1 stycznia 2019 r., kiedy to pensja minimalna zwiększyła się o 150 zł brutto (aktualnie wynosi 2250 zł brutto), wiele rodzin z jednym dzieckiem może utracić prawo do 500 plus. Czy próg dochodowy ulegnie zmianie?

Minister Elżbieta Rafalska zapewnia, że ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej ma świadomość problemu i rząd planuje zmiany w programie 500 plus, dzięki którym rodzice nie stracą świadczenia w związku z podniesieniem płacy minimalnej. Na konkretne informacje i kwoty musimy jeszcze poczekać.

Zasiłek rodzinny w 2019 r.

Zasiłek rodzinny to świadczenie, które otrzymują rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, a więc istotny jest tu próg dochodowy. Mogą się o niego starać rodziny, w których dochód na jedną osobę nie przekracza 674 zł, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego – 764 zł.

Ile wynosi zasiłek rodzinny w 2019 r.? Kwota tzw. rodzinnego nie uległa zmianie względem 2018 roku i wynosi:

95 zł – jeśli dziecko ma 0-5 lat

124 zł – jeśli dziecko ma 6-18 lat

135 zł – jeśli dziecko ma 19-23 lata

Zasiłek rodzinny nie jest przyznawany na dziecko, które ukończyło 18 lat i zaprzestało nauki, wstąpiło w związek małżeński, pobiera świadczenia rodzinne na własne dziecko, przebywa w ośrodku opiekuńczym lub w rodzinie zastępczej.

Zasiłek wychowawczy w 2019 r.

Zasiłek wychowawczy to świadczenie finansowe, które przyznawane jest rodzinom pobierającym zasiłek rodzinny. Co do zasady urlop wychowawczy w Polsce jest urlopem bezpłatnym. Kobieta podlega jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie posiada żadnego innego tytułu do tego ubezpieczenia oraz ubezpieczeniu społecznemu.

Jeśli próg zgodny z pobieraniem zasiłku rodzinnego, tj. 674 zł na osobę lub 764 zł jeśli dziecko jest niepełnosprawne, nie zostanie przekroczony, kobieta po urlopie macierzyńskim może pobierać zasiłek wychowawczego, który w 2019 roku wynosi 400 zł, czyli tyle ile w roku poprzedzającym.

Zasiłek wychowawczy można otrzymywać przez 2 lata, gdy na świat przyszło jedno dziecko, 3 lata w przypadku narodzin bliźniąt lub wieloraczków oraz 6 lat, gdy dziecko jest niepełnosprawne.

Sprawdź: Alimenty – wszystko, co musisz wiedzieć [radzi adwokat Joanna Parafianowicz]

Becikowe w 2019 r.

Becikowe jest to jednorazowe wsparcie w związku z narodzinami dziecka. Obowiązuje to próg dochodowy, który wynosi 1922 zł na sobą w roku kalendarzowym poprzedzającym narodziny dziecka. Warto pamiętać, że dochód dzielimy na ilość członków rodziny, licząc w tym także nowonarodzone dziecko.

Becikowe w 2019 roku wynosi 1000 zł, czyli tak jak w ubiegłym roku.

Świadczenie nie obowiązuje, jeśli rodzice otrzymali pomoc finansową w związku z narodzinami dziecka za granicą.

Kosiniakowe w 2019 r.

Pomoc finansowa zwana potocznie „kosiniakowym” to wsparcie dla osób, które nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego, czyli zatrudnionym na umowy cywilnoprawne, bezrobotnym, studentom.

Świadczenie to przysługuje rodzicom, faktycznemu opiekunowi dziecka, rodzinie zastępczej (ale już nie zawodowej rodzinie zastępczej), a także osobie, która przysposobiła dziecko przed ukończeniem 7 roku życia.

Kosiniakowe w 2019 roku wynosi 1000 zł, a więc nie zaszły tu żadne zmiany i podwyżki względem 2018 r.

Sprawdź: Jakie masz prawa w ciąży i po porodzie? – wywiad z Matką Prawnik

Dobry start, czyli 300 plus w 2019 r.

300 plus to świadczenie finansowe dla rodzin posiadających dzieci w wieku szkolnym. Ma za zadanie wesprzeć rodziny w przygotowywaniu wyprawki szkolnej. Warto pamiętać, że świadczenie nie przysługuje z automatu, koniecznie jest złożenie wniosku w określonym terminie.

Program „Dobry start” zakłada jednorazową zapomogę raz w roku na każde dziecko w wieku szkolnym.

Ulga podatkowa na dziecko w 2019 r.

Ulga podatkowa to wsparcie dla rodziców w postaci mniejszego podatku do zapłaty. W swoim corocznym zeznaniu podatkowym mogą ją rozliczyć rodzice z dziećmi do 18. roku życia bądź do 25. roku życia, jeśli dziecko nadal się uczy a jego dochód (jeśli taki jest) nie przekracza 3089 zł.

W przypadku ulgi podatkowej na dziecko, zwrot jest tym większy, im więcej dzieci w rodzinie.

W 2019 r. ulga podatkowa jest w tej samej wysokości, jaka obowiązywała w 2018 r, tj:

  • na pierwsze dziecko – 1112,04 zł
  • na drugie dziecko – 1112,04 zł
  • na trzecie dziecko – 2000,04 zł
  • na czwarte dziecko – 2700 zł

 

POLECAMY TAKŻE

Świadczenia rodzinne będą wyższe. Ile będą wynosić od 1 listopada?

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *