IN VITRO NO LIMIT! Zmiany w Programie in vitro we Wrocławiu. Nie 5 a 10 tys. i brak limitu miejsc

Dobra wiadomość dla mieszkańców Wrocławia. Od nowego roku miasto wprowadziło zmiany w miejskim programie dofinansowania in vitro. „Znosimy limity budżetowe i zwiększamy kwotę dofinansowania dwukrotnie. Od stycznia we Wrocławiu startuje program IN VITRO NO LIMIT” – mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

 Sukces Programu in vitro we Wrocławiu

Wprowadzony w 2019 roku Program „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Wrocławia” od początku spotkał się z żywym odzewem mieszkańców stolicy Dolnego Śląska, a już w połowie 2020 urodziło się pierwsze dziecko dzięki dofinasowaniu.

Do tej pory do programu zgłosiło się 1,4 tys. par, z czego zakwalifikowało się 867, przeprowadzono ponad 700 procedur IVF, a miasto wydało na refundowane zabiegi prawie 4 mln zł. Efektem są narodziny 238 dzieci.

Dofinansowanie in vitro we Wrocławiu w 2022 r. Skorzysta aż 420 par!

W ramach wsparcia wybrane pary korzystają z pełnej procedury. Obejmuje ona podstawowe badania przewidziane w ustawie o leczeniu niepłodności, kontrolowaną stymulację owulacji, zapłodnienie komórki jajowej oraz transfer zarodka. Dofinansowanie in vitro we Wrocławiu może też obejmować adopcję komórki jajowej lub zarodka.

IN VITRO NO LIMIT – nowe zasady programu in vitro we Wrocławiu

Od 2024 roku miasto wprowadziło zmiany w miejskim programie dofinansowania zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka. Kwota dofinansowania wzrosła z 5 do 10 tys. zł. Zniesiono także limit par, które zostaną zakwalifikowane, co oznacza, że każda para, która spełnia kryteria, a zgłosi się do czasu rozpoczęcia rządowego programu, dostanie refundację.

Jak informowała dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW Joanna Nyczak, budżet miejskiego programu wzrósł z 800 tys. zł do 2 mln zł w 2024 roku. „Ta kwota została podzielona na pięć klinik, które zostały wybrane w drodze konkursu i biorą udział w programie. W przypadku wyczerpania tej kwoty, we wszystkich placówkach miasto deklaruje zwiększenie budżetu.”

W ubiegłych latach do programu mogło się zgłosić 170 par rocznie. Tymczasem już w styczniu 2024 zgłosiło się 76 par. To pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na pomoc w zakresie leczenia niepłodności.

Nowe zasady będą obowiązywały do czasu uruchomienia programu państwowego, którego start zapowiadany jest na 1 czerwca 2024 r. Wciąż nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądała kwalifikacja i pomoc parom od czerwca – prace nad finalizacją ustawy, jak zapowiadała pod koniec stycznia minister zdrowia Izabela Leszczyna, miały ruszyć w lutym.

Minister zdrowia potwierdza: Z ministerialnego programu in vitro będzie można skorzystać od 1 czerwca

„Nie wiemy jeszcze, kiedy i na jakich zasadach kliniki będą mogły pomagać parom na koszt NFZ. Dlatego znieśliśmy limity budżetowe i dwukrotnie zwiększyliśmy kwotę dofinansowania. W przypadku wejścia w życie rządowego programu, kolejny raz zmodyfikujemy miejskie przepisy, tak by nadal wspierać pary, starające się o dziecko” – zapewnia Joanna Nyczak.

Program in vitro we Wrocławiu: Jakie warunki musi spełnić para?

Procedura obejmuje pełny pakiet in vitro – podstawowe badania, kontrolowana stymulacja jajeczkowania, pozaustrojowe zapłodnienie komórki jajowej i transfer zarodków.

Program jest dla:

  • par, u których stwierdzono niepłodność lub wcześniejsze leczenie oraz naturalne starania nie przyniosły zamierzonych efektów.
  • par, które płacą podatki we Wrocławiu.

Decyzję o kwalifikacji danej pary podejmuje realizator medyczny programu, mając na uwadze ustawowe warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego oraz pozostałe kryteria zawarte w programie.

In vitro we Wrocławiu: Lista klinik, które realizują program

  • InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa, ul. Dąbrowskiego 44, 50- 457 Wrocław
  • POLMEDIS Sp. z o. o. spółka komandytowa, ul. Partynicka 4, 53-031 Wrocław
  • Kliniki i Laboratoria Medyczne INVICTA, ul. Grabiszyńska 186/1b. 53-235 Wrocław
  • GAMETA WROCŁAW, ul. Chorwacka 41/U1, 51-107 Wrocław
  • Gyncentrum Sp. z o. o, pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław  

W przypadku wyczerpania kwoty 2 mln zł we wszystkich klinikach realizujących program budżet zostanie zwiększony.

Źródło: wroclaw.pl

 

Dla kogo in vitro? Rozmowa z doktorem Robertem Gizlerem

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *