Minister zdrowia potwierdza: Z ministerialnego programu in vitro będzie można skorzystać od 1 czerwca

Z programem dotyczącym in vitro będziemy gotowi na wiosnę po to, by, tak jak zapowiedział premier Donald Tusk, 1 czerwca mogła ruszyć „ta dobra maszyna” i zainteresowani mogli korzystać z procedury finansowanej z budżetu państwa – zapewniła podczas konferencji prasowej nowa minister zdrowia Izabela Leszczyna.

20 grudnia odbyła się pierwsza konferencja prasowa nowej minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Jej tematem było przyjęcie przez Sejm i podpisanie przez prezydenta ustawy gwarantującej program finansowania in vitro z budżetu państwa.

“Z programem będziemy gotowi na pewno na wiosnę po to, żeby, tak jak zapowiedział pan premier, 1 czerwca mogła ruszyć ta dobra maszyna, żeby ci wszyscy, którzy chcą być matkami i ojcami i nie mogą w sposób naturalny, żeby mogli korzystać z procedury in vitro finansowanej z budżetu państwa” – poinformowała podczas konferencji Izabela Leszczyna.

Na jakich zasadach będzie można skorzystać w programu in vitro w 2024?

Minister Leszczyna podkreśliła, że szczegóły programu będą tworzone wspólnie z ekspertami. Już na początku roku minister Leszczyna jest umówiona na pierwsze spotkanie z prof. Robertem Spaczyńskim, a ścisłą współpracę MZ podejmie też w tej sprawie z Polskim Towarzystwem Medycyny Rozrodu i Embriologii.

“Powołujemy zespół, który będzie składał się z ekspertów, ginekologów, embriologów, psychologów, neonatologów i jesteśmy w stałym kontakcie z Polskim Towarzystwem Medycyny Rozrodu i Embriologii” – poinformowała.

“We wtorek Rada Ministrów przyjęła budżet państwa na rok 2024 i w rezerwie celowej, której dysponentem jest minister zdrowia, mamy zapisane 500 mln złotych na leczenie niepłodności procedurą zapłodnienia pozaustrojowego, czyli procedurą in vitro” – dodała minister Leszczyna.

Dotychczas w wielu województwach procedurę in vitro finansowały samorządy. Minister Leszczyna podkreśla, że ponownie uruchomienie programu in vitro przez MZ nie oznacza likwidacji programów samorządowych.

– Samorządy borykają się dziś z borykają się z dużymi problemami finansowymi. Mam nadzieję, że jeśli zobaczą, że jest dobry program centralny finansujący in vitro być może z czasem zdecydują się na wygaszenie programów samorządowych w tym zakresie, ale w każdym przypadku będzie to decyzja władz samorządowych – podkreśliła Izabela Leszczyna.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o finansowaniu in vitro!

 


Emilia Grzela - dziennikarka, absolwentka Wydziału Polonistyki oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Dla serwisu Płodność.pl tworzy materiały z obszaru medycyny rozrodu oraz ginekologii i położnictwa, dotyczące diagnostyki i leczenia niepłodności, starań o dziecko, przebiegu ciąży i różnorodnie uwarunkowanych powikłań ginekologiczno-położniczych. Współpracuje również z Pulsem Medycyny. Kontakt: emilia.grzela@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *