rodzina zastępcza

Techniki zapłodnienia


 

  • Zapłodnienie pozaustrojowe klasyczne, IVF-ET

in vitro klasyczne – polega na umieszczeniu w specjalnym pojemniku przygotowanych komórek jajowych oraz plemników. Do zapłodnienia dochodzi samoistnie na szalce, na której umieszczono odpowiednią ilość plemników i komórek jajowych. W ciągu doby dochodzi do powstania kilku zarodków. Ten typ zapłodnienia jest możliwy, jeśli plemniki mężczyzny są w dobrym stanie

 

  • Intracytoplasmic Sperm Injection (ICSI)

In vitro ICSI (docytoplazmatyczne podanie plemnika) – w tym przypadku pojedynczy plemnik wstrzykuje się bezpośrednio do wnętrza komórki jajowej za pomocą szklanej “igły”, tzw. mikropipety. Stosuje się gdy plemniki charakteryzują się obniżoną ruchliwością, liczba lub budową. Wykonane w przeszłości próby zapłodnienia pozaustrojowego kończyły się niepowodzeniem (nie dochodziło do zapłodnienia). Pobrano małą ilość komórek – max.5. Kobieta posiada endometriozę bądź jej niepłodność jest idiopatyczna (o niewyjaśnionej przyczynie)

 

  • Intracytoplasmic Morphologically-selected Sperm Injection (IMSI)

IMSI polega na wstrzykiwanie do komórek jajowych plemników wyselekcjonowanych pod względem morfologicznym (stosuje się w tym przypadku mikroskopy, który powiększa badany materiał 6000 razy). Pod takim powiększeniem widać szczegóły budowy plemnika i można wybrać te o budowie najbardziej zbliżonej do ideału (najlepszego). Jest to procedura, która nie ma udowodnionej większej skuteczności w porównaniu z ICSI. Istnieją zarówno prace, które potwierdzają zasadność jej stosowania; istnieją również prace, które nie potwierdzają większej skuteczności niż w przypadku rutynowego zabiegu ICSI. Nie ma ustalonych wskazań i rekomendacji do zabiegu IMSI.

 

  • Zapłodnienie pozaustrojowe z biopsją jąder (TESA, PESA)

a) In vitro ICSI-MESA – (docyplazmatyczne podanie plemnika pobranego z najądrzy). Ta metoda sprawdza się w przypadku mężczyzn, którzy cierpią na azoospermię tzn. gdy u mężczyzny nie stwierdza się plemników w nasieniu, jednak znajdują się one w najądrzach.

b) In vitro ICSI-TESE – (docytoplazmatyczne podanie plemnika uzyskanego za pomocą punkcji jądra )czyli zapłodnienie komórki jajowej plemnikiem pobranym z jądra. Ta metoda sprawdza się w przypadku mężczyzn, którzy cierpią na azoospermię w ejakulacie tzn. metoda stosowana u mężczyzn cierpiących na brak plemników w nasieniu. W tym przypadku plemniki pobrane zostają z jądra. 

 

 

https://youtu.be/94OEXnmbG9Y

                  Zapłodnienie in vitro metodą IVF-IMSI-6600/abczdrowie.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *