Jak akupunktura pomaga zajść w ciążę. Rozmowa z doktor Jolantą Czarkwiani
Dobrodziejstwa medycyny Wschodu można wykorzystać we wspomaganiu płodności. Doktor Jolanta Czarkwiani z przychodni medycznej Novum wyjaśnia, jak akupunktura pomaga zajść w ciążę, jak się przygotować do zabiegu, jakie są wskazania i przeciwwskazania do tego typu terapii, ale także, jakie dolegliwości można odczuwać podczas nakłuwania. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!
Jak akupunktura wspomaga płodność?
Niepłodność może mieć bardzo różne przyczyny – zarówno zdrowotne, jak i emocjonalne czy życiowe. Tak jak nie ma jednej uniwersalnej metody leczenia niepłodności, tak też nie istnieje rodzaj akupunktury stricte nastawiony na wspomaganie płodności.
Akupunkturzysta musi ściśle współpracować ze specjalistą leczenia niepłodności. Rodzaj terapii dostosowuje się bowiem do stanu pacjentki i przebiegu wspomagania rozrodu.
Wkłucia należy dostosować do konkretnej sytuacji i do potrzeb. Inaczej stosuję akupunkturę u pacjentki w cyklu stymulowanym, inaczej przed transferem lub po transferze zarodków. W zależności od tego, co lekarze obserwują w trakcie transferu, np. czy widzą skurcze śluzówki, modyfikuję nakłucie potransferowe. Współpraca między nami jest bardzo ścisła. Działa to też w drugą stronę. Na przykład często dostrzegam wcześniej, że pacjentka może mieć niedobór progesteronu – mówi doktor Jolanta Czerkwiani.
Czy akupunktura boli?
Akupunktura, czyli wkłuwanie cienkich igieł w odpowiednie punkty na ciele, wzbudza w niektórych pacjentach obawę o odczuwanie dolegliwości bólowych. Okazuje się jednak, iż zabiegi są na tyle subtelne, że z powodzeniem korzystają z nich nawet osoby z fobiami igłowymi.
Niektóre z tych punktów są bezbolesne – nie czuje się nawet samego wkłucia. Pacjenci są często zszokowani, że igła już jest wkłuta, a oni nic nie poczuli. Z kolei inne dają nawet silne objawy – prawidłowe z punktu widzenia medycyny Wschodu. To tzw. de qi, czyli przybycie życiowej energii. Wrażenia przypominają np. przejście prądu elektrycznego, uczucie rozpychania, ciepłoty w miejscu wkłucia igły. Zazwyczaj po kilku minutach już tych wrażeń nie ma – wyjaśnia doktor Jolanta Czarkwiani.
Jaką rolę w akupunkturze odgrywa rozpoznanie emocji?
Leczenie niepłodności wpływa bardzo silnie na psychikę i emocje starającej się pary. Frustracja, stres nasilający się z każdą kolejną nieudaną próbą, przechodzenie pewnego rodzaju stanu żałoby przy każdym cyklu kończącym się miesiączką – w emocjach tych pary często czują się osamotnione i nierozumiane. Rozpoznanie tych emocji odgrywa ogromną rolę w terapii akupunkturą.
W medycynie chińskiej mówi się, że 70% chorób ludzkich wynika z emocji. Rozpoznanie ich jest moim obowiązkiem jako lekarza medycyny chińskiej. Gdy te emocje rozpoznam, będę mogła też nauczyć pacjentkę rozpoznawać je u siebie. Wtedy mogę działać z punktu widzenia ciała – za pomocą akupunktury doprowadzić do stanu, w którym ciało daje sygnał „jestem zrelaksowane”. Z kolei pacjentkom daje to na poziomie psychologicznym możliwość uzyskania stanu spokoju i wyciszenia – tłumaczy doktor Czarkwiani.
POLECAMY TAKŻE: Jak naturalnie podnieść libido
Niskie libido i oziębłość seksualna? Pomoże na to rozgrzewający sposób TMC
Dodaj komentarz