Niskie libido i oziębłość seksualna? Pomoże na to rozgrzewający sposób TMC

W trakcie starań o dziecko może przyjść czas, gdy libido będzie niskie. Jak zajść w ciążę, gdy z jednej strony są marzenia o dziecku, a z drugiej oziębłość i brak popędu seksualnego? Rozgrzewające rozwiązanie zna TMC.

Tradycyjna Medycyna Chińska a libido

Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej libido i narządy płciowe to obszar, za który odpowiadają Nerki. Należy pamiętać, że określenie Nerki według TMC to: nerki, nadnercza, gruczoły płciowe męskie i żeńskie, cały meridian (kanał energetyczny) Nerek oraz funkcje tego meridianu. Nerki przechowują bardzo ważną substancję, którą Chińczycy nazywają Jing. Jing można tłumaczyć jako kwintesencję ciała – Esencję.

Jeżeli dbamy o siebie, odpowiednio się odżywiamy, jesteśmy pozytywnie nastawieni do siebie i otoczenia wtedy cały

czas zasilamy zapasy Esencji. Jeśli jednak nie dostarczamy sobie tej Esencji, nasze zapasy kurczą się w zastraszającym tempie. Esencja się wyczerpuje, a my stajemy się coraz słabsi.

Pojawiają się wtedy problemy z libido, a czasem nawet zupełny zanik popędu seksualnego. Borykamy się z impotencją, niepłodnością, zbyt obfitymi lub zbyt skąpymi miesiączkami, zbyt małą ilością nasienia lub mało aktywnymi plemnikami. Oprócz tego słabnie i niedołężnieje cały organizm, pojawia się ospałość i apatia, człowiek łatwo marznie, zaczynają wypadać mu włosy, pojawiają się problemy z pamięcią i koncentracją…

Nerki to ogień życia

Ten ogień jest bardzo potężny, niosący w sobie siłę transformacji i przekształcania. Porusza się w górę i jednym z jego głównych zadań jest trawienie pożywienia i kontrola całego metabolizmu. Dlatego też, tak ważne jest troszczenie się o niego i nie ochładzanie go, np. poprzez surowe i zimne pożywienie, sałaty, jogurty, kawę i czarną herbatę.

Jeżeli Nerki są zimne, to resorpcja i transformacja pożywienia w esencję pożywienia nie będzie przebiegała prawidłowo, a rozprzestrzenianie się jej po całym ciele będzie zachodziło zbyt wolno. Tym samym, ciało nie będzie wystarczające odżywione w energię witalną – bo nie będzie miało wystarczającej siły do rozprzestrzeniania.

Bez odpowiedniego poziomu energii witalnej nie ma mowy o energii seksualnej, płodności, a przede wszystkim zdrowiu! To jest ściśle ze sobą związane. Seks jest przejawem aktywności zdrowego organizmu.

Niskie libido i oziębłość seksualna

Wychładzające pożywienie skutecznie doprowadza do spadku energii seksualnej. To prowadzi także do osłabienia wszystkich funkcji narządów. Skutkuje to zmęczeniem, depresją umysłową, utratą wigoru, odczuciem chłodu – zimne kolana, stopy, plecy, brzuch, nos, zawsze marzniemy, mamy niskie ciśnienie krwi, ból w okolicy lędźwiowej, niskie libido (zimno = oziębłość seksualna) i problemy z płodnością.

Czy możemy przywrócić energię seksualną? Tak, odpowiednie żywienie to podstawa. Niestety, nie dzieje się to szybko. Jeżeli przez 10 lat skutecznie wychładzaliśmy Nerki zimnym pożywieniem, narażaliśmy ciało na wniknięcie zimna, prowadziliśmy eksploatujący rytm życia – to odbudowa tego może zając nawet 3 lata. Potrzeba tu cierpliwości. Ale z roku na rok będzie coraz lepiej, a pierwszą oznaką, że jesteśmy na właściwej ścieżce będzie powrót pożądania seksualnego. 

Silne Nerki to silna energia życiowa, optymizm, wola i moc do działania. A do tego zdecydowanie potrzebujemy ciepła w środku. Ciepło harmonizuje funkcje seksualne. Jest niezbędny dla dojrzewania, menstruacji, reprodukcji. Dostarcza energii potrzebnej do aktywności seksualnej. Jeżeli ten ogień przygasa – prowadzi to do impotencji, problemów z płodnością u mężczyzn, a także zaburzeń płodności u kobiet i problemów z donoszeniem ciąży.

Zimno może być bardzo skutecznie leczone za pomocą terapii pożywieniem w połączeniu z moksowaniem oraz akupunkturą. Ochrona ciała przed ekspozycją na zimno odgrywa tu również kluczowe znaczenie.

Libido: Co jeść, a czego unikać?

Unikaj:

 • termicznie chłodnego lub zimnego pożywienia
 • mrożonek i surowych produktów
 • owoców tropikalnych i cytrusowych
 • sałatek/surówek
 • produktów mlecznych
 • produktów przetworzonych (np. cukier rafinowany)
 • trujących substancji w pożywieniu i wodzie, używek takich jak alkohol, narkotyki, nikotyna

Zalecenia:

 1. Dieta. Powinna być termicznie ogrzewająca.
 2. Jak jeść? Trzy razy dziennie ciepłe, regularne posiłki.
 3. Przygotowanie. Sposoby przygotowania pożywienia: piekarnik, smażenie, duszenie, szybkowar.
 4. Zupy. Długo gotowane zupy na mięsie (tzw zupy mocy).
 5. Ryby. Ryby i świeże owoce morza o termice ogrzewającej (ostrygi, langusta, wszystkie ryby wędzone, omułki, krewetki, tuńczyk).
 6. Mięso. Mięso (termicznie ogrzewające) zwłaszcza dziczyzna, jagnięcina, kaczka, baranina, jeleń.
 7. Zboża. Zalecane zboża to owies, słodki ryż, kasza gryczana.
 8. Przyprawy: imbir, czosnek, pieprz czarny, cynamon.
 9. Orzechy i nasiona: czarny sezam, kasztany, prażone orzechy włoskie.
 10. Rośliny strączkowe: czarna fasola, soczewica, fasola adzuki.
 11. Warzywa korzeniowe.
 12. Owoce czereśnie i winogrona.
 13. Mikroalgi.
 14. Esencja. Świetne toniki Esencji to mleczko pszczele, miód, pierzga, żeń-szeń, tran, wszelkie szlachetne tłuszcze, zupy mocy.
 15. Zioła ogrzewające Nerki to: żeń-szeń, imbir, owoc kopru włoskiego, kora cynamonowca, owoc jałowca, lubczyk, goździki, nasiona kozieradki pospolitej, anyż gwiaździsty, pąki kwiatowe goździkowca korzennego.
  Liść Damiany – zioło, które skutecznie może być stosowane przy wsparciu leczenia niemocy płciowej.

Doskonałym daniem na ogrzanie Nerek (tym samym wzmocnienie libido) jest np. sałatka z pora z orzechami włoskimi. Oto prosty przepis:

Umyty por pokroić na plasterki, wrzucić na wrzątek i gotować 1 minutę. Odsączyć, ostudzić, dodać prażone, posiekane orzechy, szczyptę soli, 1 łyżkę soku z cytryny lub otarte kwaśne jabłko, szlachetny olej. Wymieszać.

Wątroba a pożądanie?

Przy słabych, zimnych Nerkach bardzo szybko zostajemy wytrąceni z równowagi i szybko się „napinamy”. Wszelkie stany napięcie w ciele chłonie nasza wątroba. Związek miedzy Nerkami a Wątrobą jest szczególnie istotny w ginekologii, ponieważ wątroba przechowuje krew i zasila w krew macicę. Nerki są źródłem substancji, z której tworzona jest krew menstruacyjna.

Wątroba odpowiada za swobodny przepływ energii (Qi) i Krwi, zwłaszcza w dolnych partiach ciała. Zastój Energii i zastój Krwi Wątroby negatywnie wpływają na doznania seksualne i mogą być przyczyną oziębłości seksualnej, niezdolności do osiągnięcia orgazmu oraz impotencji.

Zastój w Wątrobie jest stanem nadmiaru, którego główną przyczyną są emocje. Frustracja, niewyrażony gniew, chowanie urazy, żal, rozpamiętywanie. Każda blokada wywołana emocją uderza w wątrobę. To przyczynia się do tego, że krew nie może swobodnie przepływać.

Jeżeli obserwujesz u siebie odczucie guli w gardle, utrudnione przełykanie – nasilające się pod wpływem emocji, utrudnione nabieranie powietrza, wzdychanie, problemy trawienne takie jak: mdłości, odbijanie, burczenie w brzuchu, rozdrażnienie poranne, skrzepy we krwi menstruacyjnej czy silny PMS – możesz być pewna, że twoja wątroba zwyczajnie jest zablokowana.

Blokada w wątrobie to temat do szerszej pracy nad sobą. Tutaj należy włączyć ćwiczenia oddechowe, wszelkie metody relaksacyjne, refleksologię, masaże, akupunkturę, aromaterapię, pracę ze swoimi emocjami. Zdecydowanie wskazane są także: ruch i wszelkie ćwiczenia fizyczne. Ważne jest to szczególnie u Panów, którzy w ten sposób rozładowują swój codzienny stres.

Można sobie pomóc herbatkami z kwiatów róży, kopru włoskiego, wszelkie zioła które mają silne frakcje eteryczne i są wstanie penetrować wgłąb, np. melisa, mięta, werbena. Bardzo dobrze porusza zastój energii w wątrobie świeża mięta z plasterkami imbiru zalana wrzątkiem.

Parom starającym się o dziecko, nie jest łatwo zachować spokój i nie poddawać się emocjom. Niestety, fakt życia z kalendarzykiem, starań, owulacji – napina także wątrobę. Pojawia się wkurzenie, rozdrażnienie, frustracja, złość, żal, że innym się udaje, a mnie nie – wpadamy po prostu w błędne koło.

Doskonale zdaję sobie sprawę, że rada typu: „Wyluzuj” w przypadku par starających się, niewiele da. Jednak, jestem przekonana, że gdy się odblokujemy, wtedy się uda. Libido to swobodne, niczym nie zakłócone krążenie i płynów i krwi. Trochę o nie ciężko, gdy działamy w napięciu, wyczekiwaniu i oczekiwaniu… 

Osierdzie to krążenie i seks!

W udanym życiu seksualnym ważną rolę oprócz Nerek i wątroby odgrywa także serce. To serce w sposób bezpośredni oddziałuje na jakość życia seksualnego, ponieważ według TMC pozostaje w ścisłym związku z Nerkami. Te z kolei wspierają serce, a serce wspiera Nerki. Są w bliźniaczej relacji z sercem, co oznacza, że oba narządy są zawsze w takim samym stanie energetycznym.

Serce zarządza krwią. Odpowiada za jej prawidłowe krążenie – prawidłowa funkcja serca jest konieczna do zaopatrywania tkanek w krew. Krążenie wpływa także na witalność, wigor i siłę. Kiedy mówimy Serce w TMC bierzemy pod uwagę funkcje osierdzia, które ma z nim ścisły związek. Tradycyjnie uważa się, że osierdzie stanowi tarczę serca, chroniącą je przed atakami chorobotwórczych czynników zewnętrznych.

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej osierdzie jest tzw. ogniem ministerialnym Serca – określanym również jako krążenie i seks! I właśnie za te dwie funkcje odpowiada. Osierdzie jest wyrazem Ognia Nerek. Czyli wracamy tu do początku artykułu, gdzie słaby ogień Nerek oznacza nic innego jak problem z popędem seksualnym.

Lato to czas serca

Słońce, ciepło, swoboda, silna energia, krążenie – to synonimy lata według TMC. Według tej tradycji lato to właśnie czas serca! To zdecydowanie sprzyjający czas dla energii seksualnej.

Spójrz na te określenia: ciepło, swoboda, silna energia, krążenie. Wszystkie te pojęcia przedstawiłam wyżej w ujęciu fizjologii i patologii ciała. Tego wszystkiego zwyczajnie potrzebujemy w organizmie, żeby skutecznie wzniecić ogień pożądania seksualnego! Czego ci serdecznie życzę – dobrego lata.


Monika Graczyk – założycielka Women’s Matters, portalu poświęconego holistycznemu podejściu do zdrowia kobiet. Wspiera kobiety, motywuje, udziela żywieniowych porad, czerpiąc z własnego doświadczenia życia z endometriozą. Specjalista dietetyki leczniczej według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej oraz uczestniczka seminariów i szkoleń poświęconych zdrowiu kobiety oraz niepłodności z perspektywy TMC.

Polecamy także:

Porno w wersji light. 5 książek, które pobudzą libido lepiej niż suplementy

 

 

Jak uprawiać seks, by zajść w ciążę. Pozycje seksualne a niepłodność – sprawdź

 

 

Życie z endometriozą. Ona znalazła na nią sposób – może sprawdzi się u ciebie?

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *