relacje w związku a niepłodność

Jak poprawić komunikację w związku podczas starań o dziecko

Ona ma żal do męża, ponieważ w jej ocenie on się nie angażuje w starania o dziecko. On z kolei ma żal do niej, że zbyt długo spędza czas na forach dla niepłodnych zamiast z nim. Codzienność pary długo starającej się o ciążę i leczącej niepłodność często zamienia się w rutynę i schemat: dom – praca – klinika. Bliskość znika, a partnerzy zaczynają żyć w innych rzeczywistościach i z niezaspokojonymi potrzebami. Jak poprawić komunikację w związku podczas starań o dziecko, pisze psycholog niepłodności Anna Wietrzykowska.

Dom – praca – klinika. I tak w kółko

Kiedy starania o dziecko się przedłużają, wiele par doświadcza wzrostu napięcia i stresu w swoim codziennym funkcjonowaniu. Jeśli przywołamy obraz statystycznej sytuacji, w której nagle znajduje się para w procesie leczenia niepłodności, wygląda on tak: od pracy do kliniki, od kliniki do laboratorium od laboratorium znowu do pracy. Ten schemat wydaje się nigdy niekończącą się walką z chorobą (gdy mamy postanowioną diagnozę) lub z niewidzialnym wrogim (gdy nie znaleziono przyczyn niepowodzeń prokreacyjnych i mamy do czynienia z tak zwaną niepłodnością idiopatyczną).

Życie pary zmienia się pod każdym względem, ponieważ od teraz funkcjonują w roli pacjentów. Ich wolny czas, zasoby finansowe i nastrój w dużej mierze zależą od przebiegu leczenia, a funkcjonowanie na dwóch biegunach – od nadziei, że się uda w czasie owulacji, po rozpacz, gdy przychodzi miesiączka – jest wyzwaniem dla relacji partnerskiej.

Dziś, w trosce o tą najważniejszą podczas starań o dziecko relację, chciałabym pozostawić wskazówkę, która może pomóc w sposób znaczący poprawić komunikację pary, a mianowicie używać komunikatu z poziomu POTRZEB. Im więcej stresu i napięcia doświadczamy w swoim życiu, tym większym ułatwieniem w funkcjonowaniu z innymi będzie ukonkretyzowanie naszych komunikatów. W praktyce oznacza to, że zaczynamy komunikować się z innymi w sposób uproszczony i dosłowny.

Przykład: Ona ma żal do męża, ponieważ w jej ocenie on się nie angażuje w starania o dziecko. On z kolei ma żal do niej, że zbyt długo spędza czas na forach zamiast z nim.

Jest to częsty problem, zgłaszany w gabinecie psychoterapeutycznym. Dotychczasowe działania podjęte przez parę mogłyby w tym przypadku wyglądać następująco: dystans emocjonalny (każdy pozostaje sam ze swoimi emocjami i odcina się od partnera, unika rozmowy na temat, którego dotyczy problem) lub eskalacja konfliktu, w postaci częstych kłótni, w których padają raniące słowa. Dzieje się tu pewien paradoks, ponieważ im bardziej ona chce, aby on się angażował tym on ma większe pretensje o to, że ona tylko tym się zajmuje w związku. Obie postawy się w ten sposób umacniają u partnerów i trudniej wrócić do siebie nawzajem.

Komunikacja z poziomu potrzeb mogłaby wyglądać następująco:

Ona: ,,Potrzebuję, żebyś bardziej się zaangażował w nasze leczenie.”

On: ,,Co mógłbym zrobić?”

I w tym miejscu para mogłaby wypisać wszystkie zadania, jakie ma w najbliższym czasie do zrealizowania, np. przeprowadzenie konkretnych badań, wyszukanie konkretnego specjalisty. Można wspólnie podzielić się listą zadań i każdemu z partnerów przyporządkować dane obowiązki. Zwykle większość zadań spoczywa na kobiecie, ale nie musi tak to wyglądać. Niepłodność jest wspólnym problemem pary, w związku z tym sprawy związane z leczeniem także należą do obowiązków obojga.

Jednym z nielicznych forów wsparcia i źródłem wiedzy na temat leczenia niepłodności dla mężczyzn jest zamknięta anglojęzyczna grupa na Facebooku: Mens fertility support – IVF/IUI/ICSI – secure place for men only to talk, w której pacjenci mogą  otrzymać wsparcie i pomoc merytoryczną od innych pacjentów – także mężczyzn.

Niezaspokojone potrzeby

Teraz czas poruszyć problem zgłaszany przez mężczyznę w tym przykładzie:

On: ,,Potrzebuję wspólnie spędzić z Tobą czas, bez rozmowy o staraniach.”

Ona: ,,Co mogłabym zrobić?”

Tutaj para może zaplanować swój czas wolny, np. ustalić, że w sobotnie popołudnie będzie to tak zwany czas na randki, czyli wspólne wyjścia pary. Wielu pacjentów zgłasza trudności finansowe podczas leczenia niepłodności i ma obawy, odnośnie takiego rozwiązania. Uwzględniając wspólny budżet i zasoby finansowe pary, można zorganizować wyjścia, które nie będą generować kosztów, np. do parku, do muzeum (są darmowe w soboty w większości dużych miast) lub uwzględniając zagrożenie epidemiologiczne związane z COVID-19 udać się w miejsce, rzadziej uczęszczane przez innych na łonie natury. Można także zadbać o jakość wspólnie spędzanego czasu w domu i organizować wspólne oglądanie filmu, serialu lub innej aktywności, jaka cieszy obie strony.

Wsłuchując się w komunikaty wysyłane przez partnera i siebie możemy zauważyć, że każda ze stron ma swoją ważną potrzebę, która od dłuższego czasu jest niezaspokojona w związku.

Gdy zaczynamy komunikować o tym, czego potrzebujemy i wypowiadamy się ze swojej perspektywy, jednocześnie unikamy uogólnień, pretensji, zarzutów oraz wszystkich tych utrudnień, które zwykle stoją na drodze do porozumienia.

Zmieniając swój sposób komunikacji, zmieniamy komunikację w związku. Warto także zauważyć, że najczęściej każdej ze stron wystarczy, aby partner jedynie w jakimś stopniu stanął po jego stronie i był zaangażowany w to samo. Ani jej nie zależy, aby nagle on przejął całkowicie wszystkie obowiązki i działania związane ze staraniami, ani jemu nie zależy, aby ona spędzała z nim 24 godziny na dobę.

Każdy w relacji z ważną osoba potrzebuje być zauważonym. Spełniając potrzebę ukochanej osoby i mówiąc o swojej potrzebie mamy szansę być bliżej ze sobą, zwłaszcza wtedy gdy doświadczamy więcej stresu w życiu codziennym.


Anna Wietrzykowska –  jest psychologiem, psychoterapeutą pracującym w nurcie systemowym. Specjalizuje się w pracy indywidualnej z osobami dorosłymi, parami oraz rodzinami. Od 2014 roku jest Członkiem Nadzwyczajnym Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej. Swoją pracę terapeutyczną poddaje superwizji. W obszarze jej zainteresowań zawodowych znajduje się praca z parami zmagającymi się z niepłodnością, rodzicami przygotowującymi się na narodziny dziecka, rodzicami, którzy stracili dziecko oraz rodzicami potrzebującymi wsparcia w wychowaniu. Więcej informacji na www.psycholognieplodnosci.pl


 

POLECAMY TAKŻE: Czy i jak rozmawiać o niepłodności z ludźmi, którzy jej nie rozumieją

Czy i jak rozmawiać o niepłodności z ludźmi, którzy jej nie rozumieją

 


Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *