Współcześnie większość szpitali rozumie i akceptuje fakt, że pozycje wertykalne są najwygodniejszymi ułożeniami dla kobiet rodzących, a poród na leżąco komfortowy jest tylko dla osoby odbierającej poród. Gina Conley, doula i personalna trenerka fitness mam i ciężarnych, pokazała sprytny trik, który znacząco ułatwi poród.
Prosty trik ze stopami, który ułatwi poród
Gina Conley, jedna z trenerek i douli działająca w sieci pod marką Mamastefit, opublikowała na Instagramie pozycję do rodzenia, która przyśpiesza akcję porodową i ułatwia przeciśnięcie się dziecka przez kanał rodny.
Na zamieszczonym filmiku kobieta klęczy zgięta w pół, co już jest jednym z lepszych ułożeń do porodu. Taka pozycja minimalizuje ryzyko pęknięcia krocza, gdyż mniejszy jest nacisk główki na krocze. Doula Gina Conley pokazuje, że ta pozycja do porodu będzie jeszcze lepsza, jeśli ciężarna rozstawi szeroko stopy – instynktownie rodząca rozkłada je na szerokość bioder i kolan, a doula zachęca, aby ułożyła je jeszcze szerzej, aż za kostki.
https://www.instagram.com/p/B26cD4OgEse/?utm_source=ig_web_options_share_sheet
Rozstawienie stóp szerzej niż kolana pomaga otworzyć przestrzeń w miednicy podczas parcia.
„Rozsunięte kolana powodują obrót kości udowej w kierunku zewnętrznym, co otwiera górną część miednicy. Ale rotacja zewnętrzna ma tendencję do zamykania wylotu, czyli miejsca, w którym dziecko próbuje się poruszać podczas parcia. Więc co powinnaś zrobić, aby stworzyć przestrzeń w miednicy podczas pchania? Rozstaw szeroko kolana, ale skup się na przesunięciu kostek jeszcze nieco dalej niż kolana!” pisze Mamastefit.
Czworobok Michaelisa, czyli dlaczego niekorzystnie rodzić na leżąco
Istotnym powodem, dlaczego pozycja horyzontalna jest niekorzystna dla rodzących kobiet, jest fakt, że wyklucza ona prawidłowa pracę tzw. czworoboku (rombu) Michaelisa.
Czworobok Michaelisa to obszar znajdujący się w odcinku lędźwiowym u kobiet. Są to 4 punkty w dolnej części miednicy, które połączone tworzą kształt rombu. Dzięki ruchomości miednicy, romb może w trakcie porodu poruszać się w kierunku góra-dół. Ruch jest utrudniony, gdy kobieta leży na plecach.
Czworobok Michaelisa podczas ciąży jest wklęsły, uwypukla się dopiero podczas drugiej fazy porodu, tworząc niespotykaną dotychczas na ciele kobiecym kwadratową wypukłość. Otwiera to dodatkową przestrzeń dla rodzącego się dziecka.
Aby wesprzeć ruchomość rombu, najlepiej uchwycić coś, np. drążek czy linę, powyżej linii ramion. Takie rozluźnione plecy otworzą miednicę i ułatwią poród.
Jakie pozycje są najwygodniejsze do porodu?
Świadomość, że poród w pozycji leżącej, do tego z uniesionymi do brzucha nogami, jest najmniej wygodną i skuteczną pozycją porodową, na szczęście jest już duża. Co nie oznacza, że w szpitalu nie znajdzie się położna, która będzie przymuszać do leżenia podczas porodu. Będzie to robić niestety głównie dla swojej wygody. Faktem jest, iż rzeczywiście dla osoby odbierającej poród, jest to najbardziej swobodna, dogodna pozycja, ale nie pomaga ona ani dziecku, ani rodzącej.
Sprawdź także: Magia porodu domowego. Zobacz, dlaczego warto rodzić w domu
Najwygodniejsze pozycje do rodzenia to przede wszystkim pozycje wertykalne, czyli pionowe – głównie klęcząc i kucając.
Pozycja do porodu siedzenie w klęku – ciężarna podpiera się rękoma o podłogę, siedzi na piętach w klęku. Pozycja polecana w pierwszej fazie porodu, gdyż przyśpieszą rozwarcie szyjki macicy i przesuwanie się główki. Rodzące często przybierają tę pozycję instynktownie, dodatkowo kołysząc się w przód i w tył.
Pozycja do porodu w klęku z podparciem – kobieta klęczy, a rękoma trzyma się drabinki, partnera lub opiera się o piłkę. Nogi ma szeroko rozstawione, pośladki opuszczone i wypięte do tyłu. W takiej pozycji jest mniejszy nacisk główki na krocze, co minimalizuje ryzyko pęknięcia.
Pozycja do porodu klęczenie na łóżku szpitalnym – rodząca klęczy z pośladkami uniesionymi wysoko, ale przypartymi do nóg, rękoma trzyma się szczebli łóżka, głowa między ramionami. Jest to pozycja, która pomaga zmniejszyć ból przy skurczach partych i zwiększyć rozwarcie szyjki macicy.
Pozycja do porodu w kucki – jedna z najbardziej dogodnych pozycji dla rodzącej. Kobieta kuca z rozszerzonymi nogami, chwytając się drabinki/parapetu/mebla, który jest wyżej. Można też oprzeć się na osobie siedzącej na krześle – tyłem do niej. Pozycja w kucki maksymalnie skraca kanał rodny, doskonale go rozszerza i ułatwia przechodzenie główki dziecka. Dobrze, aby kobieta między skurczami rozluźniała nogi, szczególnie gdy korzysta z wersji pozycji, w której zapiera się o towarzysza.
Więcej o Mamastefit tutaj: www.mamastefit.com/
Screen: instagram.com/mamastefit
POLECAMY TAKŻE:
Idziesz rodzić? Weź grzebień – nawet nie wiesz, jak bardzo może pomóc podczas porodu
Dodaj komentarz