Magia porodu domowego. Zobacz, dlaczego warto rodzić w domu

Jak wygląda poród domowy? Czy jest bezpieczny? Jak przebiega oraz dlaczego warto rodzić w ten sposób – opowiada położna Anna Wojtyla, która przyjęła ponad 80 porodów domowych.

„Poród jest jak wędrówka w góry.
Na szczycie czeka na Ciebie nagroda – cud życia – twoje dziecko.”

Poród domowy budzi bardzo skrajne emocje i jak w każdej dziedzinie mamy tu zarówno zwolenników, jak i przeciwników. W Holandii – od dawna nastawionej na porody domowe – w ten sposób przychodzi na świat co piąte dziecko. Co drugi poród przyjmowany jest wyłącznie przez położną. Warto podkreślić tu, iż prowadzenie ciąży fizjologicznej, jak i przyjęcie porodu zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych, to kompetencje położnej. Poród domowy to jedna z opcji narodzin – wybór należy do rodzącej, to ona dokonuje wyboru – personel to tylko towarzysz. Jak wygląda poród w domu?

Poród domowy: magia zacisza

Dom to wyjątkowe miejsce, miejsce kobiety – jej azyl i poczucie bezpieczeństwa. Kobiety, które zdecydowały się na poród domowy, chętnie podkreślają, że mogły doświadczyć cudu narodzin, cudu nieskalanego często niepotrzebnymi procedurami medycznymi. W relacjach kobiet z porodów domowych, którym towarzyszę, kobiety podkreślają, że dzięki temu, że rodziły w domu, mogły robić to tak, jak podpowiadała im sama natura. To one decydowały o pozycjach porodowych, muzyce i osobach, które im towarzyszyły.

PAMIĘTAJ: W domu to położna jest twoim gościem – w szpitalu to ty jesteś gościem położnej.

Ewolucja porodu

Współczesny styl życia sprawił, że mocno odsunęliśmy się od natury i jej naturalnych fizjologicznych instynktów, przyjęliśmy nienaturalne wzorce postępowania, zatraciliśmy wrodzoną inteligencję, samozadaniowość naszych ciał. Często na skutek niewłaściwej diety, zbyt małej lub zbyt dużej ilości ćwiczeń fizycznych, negatywnego myślenia, nieustannego stresu i chronicznego przemęczenia, zaburzyliśmy stan równowagi naszych organizmów. Do tego dochodzi paniczny strach przed porodem – porodem, który od wieków jest jednym z etapów fizjologii życia każdej kobiety.

Ciąża to cudowny czas w życiu każdej kobiety, przygotowanie do porodu przez położną zmniejsza w znacznym stopniu stres przed nieznanym. Każda ciężarna, zgodnie z Standardem Opieki Okołoporodowej z 1 stycznia 2019 r., powinna zgłosić się do położnej środowiskowej, Szkoły Rodzenia, aby świadomie przejść przygotowanie do najcudowniejszej roli w życiu – ROLI MATKI I OJCA – to zawód, w którym w pracy jest się 24 godziny na dobę i nie ma możliwości urlopu – to najodpowiedzialniejsze zadanie jakie czeka nas, Rodziców.

Naturalne podejście do ciąży, porodu i macierzyństwa opiera się na założeniu, że kobieta może świadomie wpływać i kształtować przebieg tych procesów. Wymaga to zaufania do siebie samej, pewności siebie oraz podjęcia konkretnych działań w sferze fizycznej, emocjonalnej jak i duchowej.

Poród w domu – dlaczego warto

Dziś kobiety mają strach przed porodem, kojarzą go z bólem, cierpieniem, niepewnością oraz często złym traktowaniem. Dziś młode matki często opisują swoje doświadczenia porodowe na portalach społecznościowych, na FB powstała specjalna grupa zrzeszająca kobiety, które planują przeżyć swój poród w domu. Trzeba pamiętać, że poród jest stanem fizjologicznym, a nie chorobą. Zdolność rodzenia jest w nas zakodowana i zupełnie normalna. Trzeba się tylko do porodu dobrze przygotować i dowiedzieć się o nim jak najwięcej, co będzie się działo z naszym ciałem podczas rozwiązania, jakie są naturalne metody pracy z bólem, techniki relaksacyjne.

Przerażona i zestresowana rodząca odczuwa większe bóle porodowe niż kobieta zrelaksowana i spokojna, która spodziewa się co dzieje się z jej ciałem. Poza tym strach i obawy mogą spowodować, że poród będzie trwał dłużej – jeden z mechanizmów obronnych. Strach powoduje – napięcie i ból. Skurcze są takie, a nie inne i trzeba być na nie przygotowaną.

Odpowiednie przygotowanie się do porodu niesie za sobą same korzyści. Kobiety rodzą średnio kilka godzin krócej, rzadziej występują u nich zaburzenia czynności skurczowej macicy, zmniejsza się częstotliwość zabiegów nacięcia krocza, rzadziej też zachodzi konieczność zastosowania operacji położniczych, w tym cięcia cesarskiego, a po porodzie kobieta zachowuje lepszą kondycję i szybciej wraca do pełnej sprawności fizycznej.

Kto może rodzić w domu – jak się przygotować

Porodu w warunkach domowych z asystą położnej/położnych może doświadczyć każda kobieta, która jest w ciąży fizjologicznej i pragnie rodzić w domu. W granicach 35.-37. tygodnia ciąży odbywa się pierwsze spotkanie z położną przyjmującą porody domowe, gdzie odbywa się kwalifikacja do porodu domowego, czyli ocena przebiegu ciąży, ocena badań, między innymi: morfologia, HBS, WR, CMV, Toksoplazmoza.

Położna rozmawia z kobietą – wspólnie omawiają Plan Porodu, aby w porodzie to położna była strażnikiem oczekiwań rodzącej. Poród w domu to magia, przepełniony domowym poczuciem bezpieczeństwa, naturalnością i normalnym BYCIEM w porodzie. Na dzień dzisiejszy poród domowy to usługa komercyjna.

Uwierz w siebie – jesteś warta najlepszych wspomnień – daj wiarę swoim siłom wewnętrznym. Wybieraj świadomie, miejsce porodu to twój wybór, zastanów się, co jest dla Ciebie ważne w porodzie, jesteś teraz najważniejsza i nikt nie powinien Ci tego zabrać. Magia porodu to twój Czas.

 


Poród domowy w ocenie położnej

Anna Wojtyla – położna z Częstochowy. Ma ponad 10-letni staż i doświadczenie położnicze. Autorka i prowadząca zajęcia edukacyjne dla kobiet ciężarnych przygotowujących do porodu i opieki nad noworodkiem. Przyjmuje porody domowe oraz szpitalne, prowadzi gabinet położnej. Zwyciężczyni jubileuszowej 5. edycji konkursu „Położna na medal 2018”.

Organizatorem i pomysłodawcą konkursu oraz kampanii „Położna na medal” jest Akademia Malucha Alantan.


 

PRZECZYTAJ TAKŻE: 40. tydzień ciąży – czas na poród (albo nie)

https://plodnosc.pl/kalendarz-ciazy/40-tydzien/

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl
Komentarze: 1

Jak wyglada sprawa porodu domowego przy dodatnim GBS? Jest w ogóle możliwy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *