Smoczki dla dzieci - jak wybierać

Jaki smoczek wybrać?

Opinie, czy podawać smoczek dziecku, są podzielone. Jedni rodzice nie wyobrażają sobie bez niego życia. Inni unikają podawania smoczka dziecku w obawie przed krzywym zgryzem i ewentualnymi problemami z oduczeniem dziecka jego używania. Jednak dla wielu rodzin, wprowadzenie smoczka w życie niemowlaka jest prawdziwym wybawieniem – pozwala szybko uspokoić dziecko, a rodzicom ułatwia codzienną opiekę nad maluszkiem.

Smoczek – podawać dziecku czy nie?

Noworodek rodzi się z potrzebą i odruchem ssania. Jeśli nie może jej zaspokoić w naturalny sposób, poprzez pierś matki, smoczek jest dobrą alternatywą.

Podawanie smoczka niemowlakowi wynika z różnych przyczyn i co do zasady jest to gadżet ułatwiający rodzicielstwo oraz przyjazny dziecku. Niektóre dzieci mają wzmożoną potrzebę ssania, której matka nie jest w stanie zaspokoić. W przypadku wcześniaków lub dzieci z problemami zdrowotnymi (np. oddechowymi), smoczek może nawet okazać się pomocny i poprawić komfort maluszka. Jeśli tylko smoczek nie będzie nieustannie przebywał w buzi dziecka, w porę zostanie odstawiony, jest dobrze dobrany i zachowane są zasady higieny, to może być z powodzeniem wykorzystywany. 

Zdaniem doradców laktacyjnych, jeśli tylko jest taka możliwość, warto poczekać z podaniem smoczka do ukończenia przez dziecko 4 tygodni.

Warto też stosować się do kilku zasad, które pozwolą uniknąć uzależnienia się od smoczka przez dziecko:

  • Podawaj smoczek tylko w sytuacjach trudnych, np. płacz, wizyta u lekarza, zastrzyk,
  • Nie pozwól, aby dziecko cały dzień przebywało ze smoczkiem w buzi. Utrudnia to rozwój mowy i uniemożliwia gaworzenie, wkładanie do ust rączek i nóżek (co jest też naturalnym etapem rozwoju niemowlęcia),
  • Nie zostawiaj smoczka w widocznym dla dziecka miejscu – maluch, widząc go, będzie się go częściej domagał,
  • Gdy dziecko uśnie, wyjmij smoczek z usta dziecka.

Sprawdź także: Smoczek – dawać czy nie dawać, a jeśli dawać, to kiedy i jak go skutecznie zabrać?

Jaki smoczek wybrać – rodzaje smoczków

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów smoczków. Ze względu na kształt smoczki dzielą się na:

  • Okrągły – kształt gumowej części przypomina żarówkę. Można go wkładać do buzi dziecka dowolną stroną. 
  • Anatomiczny – czasami nazywane smoczkami ortodontycznymi. Ten kształt ma najbardziej odwzorowywać kobiecą brodawkę. Smoczek anatomiczny od góry jest wypukły, a od spodu spłaszczony, ścięty. Należy go wkładać do ust dziecka tylko z zachowaniem określonego kierunku, czyli uwypukleniem do podniebienia. Smoczek anatomiczny jest najczęściej polecany przez logopedów i ortodontów.
  • Symetryczny – wyróżnia się tym, że część do ssania jest symetrycznie płaska zarówno od strony podniebienia, jak i języka. Można go wkładać do buzi dziecka dowolną stroną.

Smoczek silikonowy czy lateksowy?

Ze względu na materiał wykonania, smoczki dzielą się na:

  • Silikonowe – to nowocześniejsze rozwiązanie. Smoczki silikonowe mają przezroczystą gumę, która nie ma smaku i zapachu, dzięki czemu nie uczula a dziecko nie przyzwyczaja się do uspokajacza. Są to bardziej trwałe smoczki – cechuje je odporność na słońce i wysoką temperaturę, co nie niszczy smoczka podczas wyparzania.
  • Lateksowe – to smoczki znane i produkowane od lat. Lateksowa część smoczka ma charakterystyczny, jasnobrązowy kolor. Bardziej przypominają one pierś mamy, dlatego są chętniej akceptowane przez dzieci.

W sklepach można dostać smoczki, które posiadają silikonową lub lateksową część, którą dziecko wkłada do buzi oraz plastikową tarczę. Są także smoczki całe wykonane z kauczuku lub silikonu. Część rodziców bardzo je sobie chwali, gdyż łatwiej je utrzymać w czystości, a maluch może traktować je jak gryzak.

Wybrać smoczek silikonowy czy lateksowy? Jeśli rodzice obawiają się, aby dziecko nie przyzwyczaiło się zanadto do uspokajacza, lepiej postawić na smoczek silikonowy, do którego dziecko może nie mieć aż takiego upodobania. Zarówno smoczek silikonowy, jak i lateksowy mają swoje plusy, więc wybór jest tu porównywalny. 

Jak smoczek będzie najlepszy? Większość specjalistów skłania się ku smoczkowi anatomicznemu, a to czy będzie ona silikonowy czy lateksowy należy do decyzji rodziców i upodobań dziecka.

>> Koniec z pieluchami! Jak szybko i skutecznie odpieluchować dziecko <<

Koniec z pieluchami! Jak szybko i skutecznie odpieluchować dziecko

Odpieuchowanie to jedno z największych wzywań, z jakim muszą zmierzyć się zarówno rodzice dziecka, jak i dziecko.

Rozmiar smoczka – jak dobrać?

Zastanawiając się, jaki smoczek wybrać, nie należy zapominać o dopasowaniu smoczka do wieku dziecka. Oznaczenia widnieją na opakowaniu i dzielą się na:

  • Od urodzenia do 6 miesięcy
  • Od 6 do 18 miesięcy
  • Powyżej 18 miesięcy

Ważne jest, aby dziecko używało smoczka dopasowanego do swojej grupy wiekowej. Oczywiście smoczek należy wymieniać częściej niż co 6 miesięcy. Najlepiej kupować nowy smoczek co 2 miesiące lub częściej w przypadku zniszczenia.

Higiena smoczka

W przypadku noworodków, wcześniaków i dzieci chorych smoczek powinien być sterylizowany. Przy starszych dzieciach wystarczy umycie smoczka.

Należy go umyć za każdym razem, gdy upadnie na ziemię i należy wystrzegać się oblizywania smoczka przez mamy. Często na spacerze można spotkać mamy, które chcąc oczyścić smoczek, wkładają go do własnych ust. Absolutnie nie należy tego robić, gdyż grozi to przeniesieniem na dziecka własnych bakterii lub próchnicy.

Rada! Podczas spacerów zawsze miej dodatkowy smoczek w torbie i niech ona będzie ratunkiem w przypadku zabrudzenia głównego smoczka. Istnieją także specjalne chusteczki do dezynfekcji, które stanowią wartościowy gadżet dla wszystkich mam. Do czyszczenia smoczka nie powinno się używać zwykłych chusteczek nawilżanych, które zwykle stosuje się do pupy malucha. Są one nasączone środkami, które nie powinny dostać się do buzi dziecka.

Smoczek powinno się wymieniać na nowy po 2 miesiącach. Jeśli smoczek zostanie uszkodzony czy nadgryziony, powinien być wymieniony na nowy. 

Warto wstrzymać się z podawaniem smoczka w pierwszych tygodniach życia dziecka i pozwolić mu nauczyć się ssać pierś. Gdy laktacja będzie już unormowana, maluch bez problemu będzie jadł z piersi, można – jeśli zajdzie potrzeba – wprowadzić smoczek. Warto pamiętać, że są dzieci, które nie potrzebują smoczka. Wtedy zdecydowanie nie warto zmuszać malucha do uspokajacza. Dużo trudniej oduczyć malucha od używania smoczka niż poradzić sobie z uspokojeniem czy wyciszeniem maluszka bez smoczka.

 

POLECAMY TAKŻE:

Kąpiel noworodka – najważniejsze wskazówki i powtarzające się mity dotyczące kąpieli

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *