Jesteś w ciąży? Zobacz, czego nie robić, aby nie zaszkodzić sobie i dziecku

Ciąża to wyjątkowy czas, którego wyczekuje wiele par starających się o dziecko. Warto pamiętać, że właśnie w tym okresie przyszła mama musi uważać na to, co je i co robi – może się okazać, że nie wszystkie dotychczasowe aktywności i nawyki żywieniowe sprzyjają rozwojowi dziecka i zdrowiu kobiety w ciąży.

Zalecenia dla kobiet w ciąży

Ciąża to ważne 9 miesięcy w życiu kobiety. Dla wielu z nich jest to czas oczekiwania i przemian. Nierzadko, kobiety ciężarne są również pełne obaw i niepewności. Większość z nich doskonale wie, że zachodząc w ciążę muszą zadbać o siebie i dziecko, dlatego też powinny zmienić swój styl życia na zdrowszy. Często zdarza się jednak, że “zdrowy styl życia” jest trudny do określenia i nierzadko przyszłe mamy nie wiedzą, co może, a co nie zaszkodzić dziecku.

Warto podkreślić, że pierwsze 3 miesiące życia dziecka są kluczowe dla jego rozwoju. Dlatego już od samego początku ciąży kobieta powinna zadbać o to, aby unikać złych nawyków i podtrzymywać pozytywne przyzwyczajenia sprzyjające zdrowiu zarówno matki, jak i dziecka.

Miej pewność – co można, a czego nie można w ciąży

1. Surowizna niekoniecznie. Dla kobiet w ciąży nie są wskazane surowe: ryby (sushi), owoce morza (ostrygi), mięso (tatar, krwisty befsztyk), wędliny (szynka parmeńska), jajka, gdyż mogą być źródłem bakterii chorobotwórczych (np. toksoplazmoza) czy pasożytów. Dodatkowo warto unikać niepasteryzowanych produktów, np. serów pleśniowych – mogą zawierać bakterie powodujące listeriozę.

2. Kawa tylko w małych ilościach. Jeśli uwielbiasz kawę, to również w ciąży będziesz mogła się nią delektować. Należy jednak pamiętać o zmniejszeniu ilości wypijanych filiżanek. Zaleca się, aby kobiety ciężarne nie wypijały więcej niż 3 filiżanek kawy dziennie. Taka ilość kofeiny negatywnie wpływa na dziecko i matkę: powoduje wzrost ciśnienia, zmniejszenie stężenia magnezu i wapnia, a także zmniejsza wchłanianie żelaza.

3. Palenie papierosów – zdecydowane nie. Niestety, tylko 80 proc. kobiet deklaruje, że w ogóle nie pali papierosów w ciąży. To alarmujące, że mimo powszechnie wiadomej szkodliwości nikotyny wiele kobiet ciężarnych sięga po papierosy. Dym tytoniowy zawiera mnóstwo substancji szkodzących dziecku, dlatego kobieta nie tylko nie powinna palić, ale też powinna unikać przebywania w otoczeniu, w którym pali się papierosy.

4. Seks? Jak najbardziej. 99 proc. kobiet nie ma żadnych przeciwwskazań, które uniemożliwiałyby im uprawianie seksu w ciąży. Nie ma również obaw, aby zaszkodzić dziecku w zdrowej ciąży – jest ono chronione płynem owodniowym i silnym mięśniem macicy. Również natura pomaga w tym względzie – popęd płciowy wzrasta w drugim i trzecim trymestrze. Przeciwwskazania do uprawiania seksu w ciąży: krwawienie z dróg rodnych, skrócona szyjka macicy, łożysko przodujące lub niskoschodzące (po 20 tyg.), odpłynięcie płynu owodniowego.

5. Alkohol. Jedna lampka na dobry  nastrój? 16 proc. kobiet w ciąży przyznaje, że spożywała w ciąży alkohol. Dzisiaj wiadomo, że ma on negatywny wpływ na płód, dlatego należy z niego zrezygnować kategorycznie!

6. Farbowanie włosów? Nie ma żadnych badań, które mówiłyby, że ciąża wpływa na ten upiększający zabieg. Zmiana kolory polepszy ci humor? Biegnij do fryzjera. Podobnie z zakładaniem sztucznych rzęs – nie ma żadnych przeciwwskazań. 

7. Manicure hybrydowy upiększy dłonie ciężarnej. W ostatnich czasach istnieje wiele kontrowersji na temat lakierów hybrydowych. Oczywiście, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby kobieta w ciąży upiększyła paznokcie właśnie w ten sposób. Warto jednak podkreślić, że jeśli manicure hybrydowego nie będziesz wykonywała samodzielnie, a w salonie kosmetycznym, to zwróć uwagę na sterylność narzędzi, np. do wycinania skórek.

8. Sauna nie dla kobiet w ciąży. Nie wolno korzystać z sauny mokrej, sauny suchej oraz z Caldarium. Dotyczy to również gorących kąpieli. Kobiety ciężarne nie powinny przegrzewać organizmu.

9. Jacuzzi, tylko w odpowiedniej temp. Jeśli możliwa jest regulacja temperatury i ustawienie jej maks. na 37 st. C, to można z niego korzystać.

10. Makijaż permanentny i działania przeciwstarzeniowe zostaw na czas po ciąży. Tego typu zabiegi upiększające nie są wskazane dla kobiet w ciąży. Nastrzykiwania mogą negatywnie wpływać na mamę i dziecko. 

11. Uprawiaj sport w ciąży. Kobiety ciężarne w ciąży bez powikłań powinny ćwiczyć w tym okresie, gdyż wpływa to pozytywnie na rozwój dziecka, zdrowie mamy i samopoczucie obu. Zalecana się jednak, aby nie uprawiały sportów kontaktowych, a także ćwiczeń takich jak: głębokie przysiady, unoszenie rąk ponad linię barków, wymagających dotknięcia palców u nóg, a także treningów mięśni brzucha, w pozycji leżenia na plecach i w zaawansowanej ciąży w pozycji siedzącej. 

12. Lot samolotem tylko w określonych warunkach. Loty są bezpieczne dla kobiet między 14 a 27 tygodniem ciąży. Podczas lotu zaawansowana ciąża niesie ryzyko dla dziecka i matki ze względu na różnicę ciśnień i długi czas przebywania w jednej pozycji. Loty są niewskazane dla kobiet w ciąży z cukrzycą, problemami z ciśnieniem i zakrzepicą żył. 

Polecamy także:

Mdłości w ciąży: 10 domowych sposobów, aby zapobiec nudnościom i wymiotom

Witaminy i minerały w ciąży – jakie są ważne i co warto suplementować?

Grypa w ciąży lub przed in vitro. 5 sposobów, by zwalczyć wirusa

 

Komentarze: 1

Moja siostra pierwsza zaszła w ciążę, więc było mi ciut łatwiej, bo zawsze mogłam ją podpytać co i jak robić, czego unikać i na co zwracać uwagę 😉 dodatkowo miałam bardzo fajną babeczkę prowadzącą moją ciążę i poleciła mi już na etapie początkowym pregna plus, jako suplement uzupełniający dietę przyszłej mamy. starałam się tego trzymać i wszystko przebiegło dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *