mdlosci ciazowe i hg nieplodnirazem

Mdłości w ciąży: 10 domowych sposobów, aby zapobiec nudnościom i wymiotom

Mdłości w ciąży: 10 domowych sposobów, aby zapobiec nudnościom i wymiotom

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Cieszy tym bardziej, gdy rodzice musieli starać się o nią dłuższy czas. Jednak niektóre z ciążowych dolegliwości takie jak mdłości mogą odbierać przyszłej mamie radość z tego czasu. Czy istnieją domowe sposoby na mdłości w ciąży?

Mdłości w ciąży: kiedy i skąd się biorą?

Badania dowodzą, że aż 50-80 proc. kobiet ma nudności w ciąży. Jeśli występują podczas pierwszej ciąży prawdopodobieństwo wystąpienia ich w kolejnych ciążach waha się od 15,2 do 81 proc. Określa się je mianem “porannych mdłości”, gdyż bardzo często występują rano. Jednak objawy te dotykają ciężarne także w innych porach dnia i nocy – często po posiłkach. Najczęściej pojawiają się u kobiet ok. 6 tygodnia ciąży (czasem też w 4 TC) i trwają przez pierwszy trymestr. Największe nasilenie objawów następuje przed upływem 9 tygodnia ciąży, jednak zdarza się u niektórych kobiet występują przez całą ciążę. Ponadto, mdłości mają różny stopień nasilenia – dla niektórych ciężarnych może być to bardzo uciążliwy objaw.

Mdłości i wymioty w ciąży związane są ze zmianami hormonalnymi, jakie następują w organizmie kobiety. Organizm wytwarza duże stężenie gonadotropiny kosmówkowej (hCG – hormon chroniący wczesny płód) i estradiolu.

Ponadto, progesteron spowalnia perystaltykę jelit, zwiększa się kwasowość żołądka i organizm kobiety w naturalny sposób oczyszcza się, dzięki czemu chroni dziecko przed toksynami i innymi szkodliwymi substancjami, które mogłyby zaszkodzić mu w najważniejszym etapie jego rozwoju (tworzą się wtedy organy dziecka). 

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych

Nudności mogą trwać przez całą ciążę. Jednak połączone z wymiotami mogą być ryzykowne.

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych to jednostka chorobowa, która może być bardzo szkodliwa i prowadzić np. do uszkodzenia wątroby. Ciężkie nudności i wymioty w niewielu przypadkach prowadzą do śmierci, jednak choroba wpływa na dziecko i organizm matki.

Ciężarna jest odwodniona, ma niedobory witamin, często niedokrwistość i zaburzenia równowagi elektrolitowej. Tym samym taki stan organizmu matki może wywoływać również niedobory u dziecka. W takich przypadkach kobieta wymaga leczenia, często także hospitalizacji. Leczenie jest bardzo ważne, gdyż często dochodzi do powikłań związanych z życiem i zdrowiem matki i dziecka. Przyczynami niepowściągliwych wymiotów ciężarnych może być otyłość, nadczynność tarczycy, dysfunkcje wątroby, ciąża wielopłodowa, pierwsza ciąża, niepowściągliwe wymioty ciężarnych przy wcześniejszych ciążach. Choroba ta stwierdzana jest u 2 proc. ciąż.

Nudności i wymioty w ciąży zmniejszają ryzyko poronień?

W piśmie „Journal of the American Medical Association (JAMA) Internal Medicine” opublikowano badania zespołu naukowców Enrique Schistermana z Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka, które dowodzą, że nudności i wymioty występujące u ciężarnej w pierwszym trymestrze ciąży przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka poronienia.

U kobiet, które miały nudności i wymioty w pierwszym trymestrze ciąży ryzyko poronienia było mniejsze nawet o 75 proc. Zaś u kobiet, które miały te objawy tylko w pierwszych tygodniach ciąży ryzyko poronienia było niższe o 50 proc. 

Może to wynikać z faktu, że kobieta mniej wtedy je, co sprawia, że zmniejsza ryzyko spożycia szkodliwego pożywienia. Dodatkowo, stwierdzono, że spożywanie mniejszej ilości jedzenia pobudza wzrost łożyska. Takie wyniki badań potwierdzili także badacze z Uniwersytetu w Liverpoolu. W świetle tych badań mdłości ciążowe chronią ciążę i dziecko.

10 domowych sposobów na ciążowe mdłości – pokonaj nudności i wymioty!

Sposób #1: Pij wodę! Pij tylko między posiłkami, nie pij w ich trakcie. Po posiłku odczekaj 20-30 minut zanim napijesz się czegokolwiek. Woda pomoże ci wypłukać toksyny. Nie wskazane jest picie kawy, napojów gazowanych i słodzonych.

Sposób #2: Pij herbatki imbirowe. Imbir świetnie radzi sobie z nudnościami i wymiotami skutecznie je niwelując. Kup korzeń imbiru (nie pomaga sproszkowany) i dodawaj do wody.

Sposób #3: Jedz niewielkie posiłki. Na początku ciąży posiłki duże objętościowo mogą nasilać mdłości. Jedz nawet 7 posiłków, jednak zdecydowanie mniejszych. 

Sposób #4: Unikaj zapachów. Ciężarna na początku ciąży jest bardzo wyczulona na zapachy i smaki. Warto o tym pamiętać i ich unikać. Umożliwi to uniknięcie przykrych dolegliwości. 

Sposób #5: Zadbaj o dietę. Niewskazane w diecie ciężarnej są dania smażone, tłuste, ciężkostrawne. Zastąp je daniami lekkimi – przygotowane na parze, gotowane. 

Sposób #6: Unikaj pikantnych dań. Mogą podrażniać i obciążać żołądek. 

Sposób #7: Zawsze bądź syta. Głód może wspomagać nudności, dlatego też zawsze noś przy sobie przekąskę.

Sposób #8: Potrzebujesz witaminy B6. Niektóre kobiety w ciąży cierpią na mdłości ze względu na niedobory witaminy B6. Porozmawiaj o tym z lekarzem – odpowiednia suplementacja powinna załagodzić objawy.

Sposób #9: Wysypiaj się. Regularny i zdrowy sen wyciszy cię, pomoże wypocząć organizmowi. 

Sposób #10: Wychodź na spacery. Dotleniaj organizm – dużo spaceruj, wietrz regularnie mieszkanie.

Polecamy także:

Witaminy i minerały w ciąży – jakie są ważne i co warto suplementować?

Grypa w ciąży lub przed in vitro. 5 sposobów, by zwalczyć wirusa

Trwa sezon na roztocza. Jak walczyć z alergią w ciąży i czy trzeba odstawić leki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *