17 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży

17. tydzień ciąży

17 tydzień ciąży

17 tydzień ciąży, dziecko wciąż pracuje na pełnych obrotach. Od kilku tygodni jego rozwój jest bardzo szybki i choć ma już wykształcone wszystkie narządy, pojawiają się szczegóły, np. poduszeczki na paluszkach, a na nich linie papilarne. Jak się czuje kobieta w 17 tygodniu ciąży? Cóż – mama zaczyna również intensywnie rosnąć.

17 tydzień ciąży: rozwój dziecka

 

•  17 tydzień ciąży: Twoje dziecko jest już w pełni ukształtowanym małym człowiekiem, choć jeszcze niegotowym, by funkcjonować poza organizmem mamy. Narządy dziecka są ukształtowane i przez kolejne tygodnie będą rosły i udoskonalały się. Co ciekawe, łożysko w 17 tygodniu ciąży jest tak samo duże jak dziecko.

W 17 tygodniu ciąży dziecko mierzy ok. 13 cm i waży nawet ponad 100 gramów – nie przymierzając, jest jak duża cebula.

Serce dziecka w 17 tygodniu ciąży bije dwa razy szybciej niż twoje i pompuje nawet do 30 litrów krwi dziennie!

• Na wykształconych i uwolnionych od błony paluszkach rosną paznokcie i tworzą się poduszeczki, a na nich linie papilarne – to pierwszy “dowód osobisty” twojego maluszka.

Główka dziecka w 17 tygodniu ciąży jest już całkiem kształtna, widać na niej zamknięte oczy, mały nosek, uszy. Na główce pojawia się coraz więcej włosów, a nad oczami coraz wyraźniejsze są brwi i rzęsy. Całe ciało pokryte jest puszkiem płodowym, czyli lanugo.  

• Płuca dziecka w 17 tygodniu ciąży wypychają połknięty płyn owodniowy.

17 tydzień ciąży – ciekawostka: Połykanie płynu owodniowego i wypychanie go przez płuca może spowodować, że dziecko będzie miało czkawkę – w 17 tygodniu ciąży możesz już całkiem wyraźnie poczuć to zjawisko.

• Dziecko wciąż jest bardzo ruchliwe – nic dziwnego, wszak ma jeszcze bardzo dużo miejsca. Macha więc rączkami i nóżkami, kuli się, pręży, odchyla główkę, bawi się wszystkim, co mu wpadnie w rączki – a najczęściej jest to pępowina. Obrazek taki możesz zobaczy np. na USG. Nie martw się, że w ten sposób dziecko zrobi sobie coś złego – pępowina jest mocna i pod wpływem dotyku dziecka nic się z nią nie stanie.

• Twoje dziecko w 17 tygodniu ciąży w końcu nabiera trochę tłuszczyku – a skóra staje się grubsza.

17 tydzień ciąży to czas, kiedy USG powinno pokazać niemal ze 100-procentową pewnością, jaka jest płeć dziecka – oczywiście, jeśli maluch zechce ci to zdradzić. Narządy płciowe maluszka są już widoczne: u chłopców widać penisa i prostatę, a u dziewczynek jajowody, macicę, wargi sromowe i łechtaczkę. Jeśli lekarz nie będzie miał jednak stuprocentowej pewności, wstrzymaj się jeszcze z kupowaniem różowych ubranek i wybieraniem dekoracji do pokoju. 

Warto wiedzieć, że USG w ramach NFZ przysługuje ci w 21 tygodniu ciąży – to właśnie wtedy najczęściej mamy dowiadują się, czy urodzą chłopca czy dziewczynkę. 

17 tydzień ciąży: co się dzieje z mamą

 

17 tydzień ciąży to dla kobiety początek przyspieszonego tempa powiększania się brzucha. Jeśli do tej pory był tylko nieco zaokrąglony, teraz zacznie rosnąć i z tygodnia na tydzień będzie cię więcej. 

• Możesz, ale nie musisz zauważyć ciemną linię od pępka w dół (o ile nie pojawiła się wcześniej) – to tzw. linea negra, efekt działania hormonów. To bardzo charakterystyczna linia, która pojawia się tylko w ciąży. Nie martw się jednak, jeśli jej nie będziesz miała – wiele kobiet nie obserwuje tego zjawiska nawet przez całą ciążę. 

17 tydzień ciąży i wzrost brzucha może spowodować, że rozciągająca się skóra spowoduje świąd brzucha – nie martw się tym, to normalne, choć nie zawsze bywa to komfortowe. 

• Możesz pomału odczuwać zadyszkę – to znów działanie macicy, która już nie naciska tak na pęcherz, ale przeniosła go na przeponę. 

W 17 tygodniu ciąży możesz także mocniej odczuć nadwrażliwość dziąseł, które w trakcie mycia zębów mogą nieco krwawić. Jeśli jednak sytuacja ta będzie się powtarzać nie tylko przy myciu zębów, powiedz o tym lekarzowi, bo być może będzie trzeba wykonać badanie, które sprawdzi krzepliwość krwi. 

• Niestety, ale możesz mieć teraz napady wilczego głodu. Pamiętaj jednak, że nie jesz za dwoje, a dla dwóch – i na zdrowie swoje i dziecka. Zapotrzebowanie kaloryczne w ciąży wzrasta, ale w drugim trymestrze jest to ok. 360 kalorii więcej niż przed ciążą. 

Jeśli w ciągu miesiąca przytyłaś ponad 2,5 kilograma, a wcale nie spełniasz każdej swojej zachcianki żywieniowej, zwłaszcza na słodkie i niezdrowe, skonsultuj to z ginekologiem – być może to sytuacja zatrzymania wody w organizmie i wówczas potrzebne będą zalecenia specjalisty.

17 tydzień ciąży: zagrożenia

Krótka szyjka macicy w ciąży

W 17 tygodniu ciąży twoja macica intensywnie rośnie i podnosi się do góry. To może spowodować rozwieranie się i skracanie się szyjki macicy. Wiele kobiet tego doświadcza – niektóre od samego początku ciąży mają krótką szyjkę macicy, co wynika z budowy anatomicznej, a niektóre doświadczają tego pod wpływem wzrostu macicy i rozwoju dziecka.

Czy krótka szyjka macicy w ciąży jest niebezpieczna? Tak, ponieważ niesie ryzyko poronienia lub wcześniejszego porodu. W tej sytuacji może pomóc założenie szwu okrężnego, który lekarz zdejmie dopiero przed porodem, albo… leżenie.

Kobiety, u których doszło do skrócenia szyjki macicy powinny w szczególny sposób dbać o to, by nie przemęczać się, nie dźwigać ciężkich przedmiotów, nie uprawiać sportu, który wymuszałby ucisk dziecka na szyjkę.

Krwawienie w ciąży

Każde krwawienie z dróg rodnych w drugim trymestrze ciąży należy bezwzględnie zgłosić lekarzowi. Krwawienie w ciąży może zwiastować bowiem poronienie (przed 22 tygodniem ciąży) lub przedwczesny poród (po 22 tygodniu ciąży) – w każdym przypadku dziecka najprawdopodobniej się nie uratuje. 

Najczęstsze przyczyny poronienia to: zbyt szeroki kanał szyjki macicy, niedobór progesteronu (jasnoczerwone plamienie), stany zapalne oraz zakażenia szyjki macicy i układu moczowego. Krwawienie związane z poronieniem trwa ok. 3 dni i towarzyszą mu bóle podbrzusza i kręgosłupa, a także skurcze macicy.

17 tydzień ciąży: Krwawienie w ciąży

Krwawienie może wynikać także ze zmian chorobowych w pochwie, takich jak: polipy, nadżerka, żylaki pochwy. Oprócz krwawienia, w którym można zauważyć skrzepy, mogą pojawiać się żółte lub zielonkawe upławy, a także bóle podbrzusza i kręgosłupa. Konieczna jest w tej sytuacji pilna diagnostyka i wykluczenie zmian nowotworowych, które mogłyby zagrażać kobiecie w ciąży i dziecku. Jeśli badania nie potwierdzą ich, leczenie zwykle odkłada się na czas po porodzie. 

Nadciśnienie w ciąży

O podwyższonym ciśnieniu tętniczym możemy mówić, gdy wynosi powyżej 140/90 mm Hg. W większości przypadków, dzięki zastosowaniu odpowiednich leków, udaje się kontrolować podwyższone ciśnienie tętnicze krwi u ciężarnej.

Ryzyko powikłań związanych z nadciśnieniem tętniczym zależy od czasu trwania ciąży, jak i wysokości ciśnienia. U przyszłej mamy niekontrolowane i nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do udaru mózgu, zawału serca, rozwoju zespołu DIC czy zespołu HELLP. Z kolei w przypadku dziecka niesie zagrożenie niedotlenienia, zahamowania wzrostu, wcześniactwa, a nawet śmierci w łonie matki.

Za najgroźniejsze powikłanie nadciśnienia ciążowego uznaje się rzucawkę, która objawia się napadem drgawek, co przypomina atak padaczki. Wówczas ryzyko śmierci matki i płodu przekracza 50 procent. Na szczęście poważne powikłania są bardzo rzadko obserwowane, jeśli wdrożone jest odpowiednie postępowanie i ciężarna rygorystycznie stosuje się do zaleceń lekarskich.

Sprawdź: Co to jest stan przedrzucawkowy w ciąży

Jeśli z jakiegoś powodu podczas wizyty lekarz czy pielęgniarka nie zmierzą ci ciśnienia – upomnij się o to! Najlepiej jednak kup ciśnieniomierz domowy i mierz sobie ciśnienie samodzielnie – zwłaszcza jeśli pojawią się takie objawy jak zawroty głowy, których wcześniej nie było, uczucie uderzenia gorąca, duszności, kołatanie serca. 

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *