5 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży: pierwsze USG i dźwięk bicia serca

5 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

5 tydzień ciąży

5. tydzień ciąży to początek drugiego miesiąca ciąży. Właśnie teraz powinnaś pójść do lekarza, który wykona badanie USG. Niemal na sto procent po raz pierwszy zobaczysz swoją maleńką fasolkę. Przed tobą 9 miesięcy fascynujących zmian, jakie codziennie będą dokonywać się zarówno w Twoim, jak dziecka organizmie.

5 tydzień ciąży: pierwsze USG w ciąży

Idąc do ginekologa pod koniec 5 tygodnia ciąży, możesz niemal na sto procent spodziewać się pierwszego widoku swojego dziecka. Nie jest to co prawda jeszcze choćby zarys małego człowieka, ale lekarz bez problemu uchwyci Twoją fasolkę na monitorze, zmierzy ją i zaleci dalsze postępowanie.

Dla Ciebie będzie to bardzo wzruszający moment, zwłaszcza że prawdopodobnie usłyszysz podczas tej wizyty również bicie serca swojego dziecka – to znak, że ciąża jest żywa i będzie się rozwijała. Na tej wizycie, jeśli USG potwierdzi ciążę, z pewnością założona zostanie Ci karta ciąży, na której będą notowane wszystkie badania, wyniki i wskazania.  

 

5 tydzień ciąży: rozwój dziecka w 5 tygodniu ciąży

No cóż – twoje maleństwo, i to dosłownie, przypomina w 5 tygodniu ciąży raczej krewetkę koktajlową (z główką i ogonkiem) niż człowieka, ale to bardzo szybko się zmieni.

5 tydzień ciąży: Dziecko w 5 tygodniu ciąży ma zaledwie od 1,5 do 3 mm – i aż trudno uwierzyć, że gdzieś na takiej powierzchni pulsuje już serduszko – ciekawostką jest, że ma wielkość… ziarenka maku!

5 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

5 tydzień ciąży: Wygląd dziecka

Choć dla lekarza to wciąż embrion, dla Ciebie z pewnością to już nowy człowiek. Nie da się ukryć, że w tym mikroskopijnym organizmie jest życie i nieustannie wykształcają się komórki, z których za chwilę powstanie mózg i rdzeń kręgowy, czyli centralny układ nerwowy. Właśnie dlatego tak bardzo musisz pamiętać o odpowiedniej suplementacji kwasu foliowego, który zapewni prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka. 

W 5 tygodniu ciąży rozpoczyna się także wymiana krwi między tobą a dzieckiem oraz pobieranie tlenu, który zarodek czerpie z rozwijającego się zalążka łożyska. W tym tygodniu u Twojego dziecka zacznie wykształcać się również układ pokarmowy.

5 tydzień ciąży: Jak zmienia się ciało kobiety w 5 tygodniu ciąży

w 5 tygodniu ciąży nie zobaczysz jeszcze wielkich zmian w swoim wyglądzie 

5 tydzień ciąży to czas, kiedy twój brzuch wciąż jest płaski i jeszcze minie sporo czasu, zanim pogłaszczesz ciążowy brzuszek. Jednak Twoje piersi mogą już w 5 tygodniu ciąży sprawiać wrażenie nieco powiększonych, jędrniejszych, bardzo sexy. To efekt gromadzenia się wody. Poza tym zaobserwować możesz ciemniejszy kolor brodawek oraz delikatne żyłki na piersi – w ten sposób Twoje piersi przygotowują się do produkcji mleka, którym będziesz karmić dziecko. 

5 tydzień ciąży – twoje samopoczucie może nie być najlepsze

Co więcej – już w 5 tygodniu ciąży możesz czuć się fatalnie. Właśnie na tym etapie pojawiają się pierwsze mdłości w ciąży, wahania nastroju, gigantyczna senność, ogólne zmęczenie czy poczucie, że wszystko smakuje inaczej. Pamiętaj, żeby pić dużo wody, a nudności łagodzić naturalnymi metodami takimi jak woda z imbirem czy miętą. Ciąża to nie choroba, ale nie da się ukryć, że Twój organizm zaczyna przechodzić totalną rewolucję, a hormony będą szarpać jak huragan. 

5. tydzień ciąży to czas, gdy odbywa się bardzo intensywna produkcja progesteronu, hormonu, który odpowiedzialny jest za utrzymywanie ciąży oraz stopniowe zmiany zachodzące w twoim ciele.  

5 tydzień ciąży: Pamiętaj, aby słuchać swojego organizmu i nieco mu się podporządkować

Jeśli twój organizm domaga się snu, śpij – nawet po kilkanaście godzin. Jeśli jednak nie odczuwasz żadnych takich objawów i czujesz się zadziwiająco dobrze – nie musisz się tym martwić. Są kobiety, które o mdłościach czy spuchniętych nogach wiedzą tylko ze słyszenia, bo same przeszły 9 miesięcy ciąży bez żadnych większych dolegliwości. To, co może zaniepokoić to sytuacja, gdy wyżej wymienione objawy występują i nagle wszystkie jak ręką odjął ustępują. Choć nie musi oznaczać to niczego złego, wówczas warto skonsultować to z lekarzem prowadzącym ciążę. 

5 tydzień ciąży: o czym musisz pamiętać

Wybór lekarza prowadzącego ciążę jest bardzo ważny

Zanim na dobre rozpoczniesz przygodę z ciążą, zadbaj o to, by poprowadził ją dobry specjalista-ginekolog, który będzie dla ciebie wsparciem i źródłem rzetelnej wiedzy. Dobry lekarz prowadzący ciążę nie będzie unikał odpowiedzi na nawet jego zdaniem błahe wątpliwości, jakie rodzą się w kobicie na różnych etapach ciąży. Jeśli nie masz takiego lekarza, możesz zapytać inne mamy z Twojej miejscowości o rekomendacje. Na Facebooku znajdziesz wiele grup skupiających mamy i przyszłe mamy, gdzie znajdziesz wiele cennej wiedzy, porad i wsparcia – być może teraz jest odpowiedni czas, by do którejś się zapisać. 

Pamiętaj, że pierwsza wizyta w ciąży powinna się odbyć najpóźniej do 8 tygodnia ciąży.

Dieta w 5 tygodniu ciąży

Ze względu na pojawiające się już w 5 tygodniu ciąży rewolucje pokarmowe – pamiętaj, by zadbać o odpowiednią dietę, która z jednej strony ulży w cierpieniu, z drugiej – będzie pełnowartościowym wsparciem dla ciężko pracującego teraz organizmu.

Jedz dużo warzyw, unikaj używek – zminimalizuj kawę do jednej filiżanki dziennie, nie pij alkoholu, nie pal papierosów, nie jedz produktów, które zawierają masę konserwantów, unikaj serów, zwłaszcza pleśniowych, zrezygnuj z surowych ryb (sushi) i dbaj, by mięso – jeśli jesz – było dogotowane czy dopieczone. Zrezygnuj ze smażenia. Pij dużo wody. 

5 tydzień ciąży: jakie badania musisz zrobić

Podczas całej ciąży będziesz pod czujną opieką lekarza, który w odpowiednim momencie będzie zlecał Ci badania.

Do 10 tygodnia ciąży powinnaś wykonać takie badania jak:

Grupa krwi i Rh
Przeciwciała odpornościowe do antygenów krwinek czerwonych
Morfologia
Badanie ogólne moczu
Glukoza
VDRL
HIV
HCV
Badanie w kierunku Toxoplazmozy (IgG I IgM) oraz różyczki

Dobrze by było, gdybyś znała cały KALENDARZ BADAŃ W CIĄŻY, który jest zaleceniem ministra zdrowia i musi być przestrzegane przez każdą placówkę zdrowia.

Oblicz datę porodu – sprawdź, ile trwa ciąża

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *