Kiedy wykonać test ciążowy

Kiedy zrobić test ciążowy? Sprawdź, co może zafałszować wynik

Kobiety starające się o dziecko chciałyby jak najszybciej wiedzieć, czy udało im się zajść w ciążę. Mogą w tym celu wykonać domowy test ciążowy lub oddać mocz bądź krew do badania laboratoryjnego. Kiedy warto wykonać każdy z tych testów, aby wynik był wiarygodny? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o testach ciążowych.

Jak działa test ciążowy?

Test ciążowy wykrywa w moczu lub we krwi hormon beta hCG, czyli gonadotropinę kosmówkową. Hormon ten pojawia się w ciele kobiety w momencie, gdy komórka jajowa zagnieżdża się w macicy. Zazwyczaj dzieje się to 7-10 dni po zapłodnieniu. Zadaniem beta hCG jest produkcja progesteronu, który z kolei pozwala utrzymać ciążę.

U kobiet niebędących w ciąży stężenie tego beta hCG wynosi 5 IU/L. W przypadku ciąży wzrasta do 5-50 IU/L w ciągu pierwszych trzech tygodni od ostatniej miesiączki. Najwyższa wartość hormonu beta hCG pojawia się w 10. tygodniu ciąży, a później sukcesywnie spada aż do końca ciąży.

Domowe testy ciążowe są nasączone monoklonalnymi przeciwciałami antv-hCG, które w reakcji na hormon beta hCG wykrywają ciążę.

>> Test ciążowy dla niecierpliwych – wiarygodny wynik na 5 dni przed okresem. Sprawdzamy, czy działa <<

Test ciążowy dla niecierpliwych - wiarygodny wynik na 5 dni przed okresem. Sprawdzamy, czy działa

Jaki test ciążowy wybrać? Rodzaje testów ciążowych

Najprostszym sposobem potwierdzenia lub wykluczenia ciąży jest wykonanie testu ciążowego. Kobieta może wykonać domowy test ciążowy, co jest rozwiązaniem najprostszym, najtańszym i wiarygodnym. Testy do użytku domowego można nabyć w aptece, drogerii a nawet markecie.

Nieco pewniejszą alternatywą są testy wykonane w laboratorium. Mogą to być testy z krwi (najczęściej) lub z moczu. Koszt testu ciążowego w laboratorium wynosi ok. 30-70 zł w zależności od miejsca wykonywania. Wynik jest dostępny tego samego lub następnego dnia.

Decydując się na określony sposób, warto sprawdzić, jakie są rodzaje testów ciążowych:

  • Domowy test ciążowy

Domowe testy ciążowe należą do testów jakościowych, a więc oznaczają jedynie to, czy poziom beta hCG został przekroczony. Kobieta wykonująca tego typu test dowie się jedynie, czy jest w ciąży czy też nie.

– płytkowy – w zestawie znajduje się test i pipeta. Próbkę moczu należy oddać do sterylnego pojemnika (do kupienia w aptece). Następnie pobrać pipetą próbkę i umieścić ją w miejscu oznaczonym na teście.

– strumieniowy – przypomina nieco flamaster z wystającą końcówką, na którą należy nanieść próbkę moczu. Można umieścić test bezpośrednio pod strumieniem moczu lub zanurzyć wystający pasek testowy w pojemniku z moczem.

– paskowy – paski testowe należy umieścić w próbce moczu

cyfrowy – zamiast słynnych „dwóch kresek” pokazuje wynik w wersji cyfrowej.

UWAGA! Częstym błędem podczas wykonywania domowego testu ciążowego jest zalanie paska lub okienka testowego. Otrzymany wtedy wynik nie może być uznany za wiarygodny. Rozwiązaniem jest umieszczenie testu w próbce moczu, zamiast podstawianie go bezpośrednio pod strumień moczu.

  • Laboratoryjny test ciążowy

Testy ciążowe wykonane w laboratorium to testy jakościowe – nie tylko wskażą, czy doszło do zapłodnienia, ale także określą wartość hormonu beta hCG, co jest wskazaniem wieku ciąży i pozwala obserwować, czy poziom hormonu rośnie.

– test z krwi – to najpowszechniejsza wersja testu ciążowego wykonywanego w laboratorium. Pozwala określić poziom hormonu beta hCG.

– test z moczu – test na podstawie próbki moczu wykonany w laboratorium nie różni się wiele od tego domowego.

Czy test ciążowy może się mylić?

Kobiety w różnych okolicznościach zadają sobie pytanie, czy test ciążowy może się mylić, gdyż odpowiedź może mieć wpływ na stan zdrowia dziecka, np. gdy kobieta wykonała test, wyszedł wynik negatywny, a następnie wzięła antybiotyk. Stąd troska o to, aby test został wykonany poprawnie a wynik był miarodajny.

Przede wszystkim należy wyraźnie podkreślić, że żaden domowy test ciążowy nie jest wiarygodny w 100% . Dostępne na rynku testy ciążowe zapewniają o skuteczności na poziomie nawet 99,9%, ale istnieje szereg sytuacji, w których wynik testu może być fałszywie dodatni, m.in.:

  • Przyjmowanie niektórych leków – np. silne leki przeciwbólowe, leki antyhistaminowe, leki psychotropowe, leki zawierające hormon hCG,
  • Ciąża pozamaciczna,
  • Ciąża biochemiczna,
  • Niedawna ciąża zakończona poronieniem, przerwaniem lub porodem,
  • Niektóre choroby takie jak m.in. choroby nerek, tarczycy, torbiele na jajnikach, niektóre nowotwory.

Na wiarygodność testu ciążowego ma wpływ nie tylko stan zdrowia kobiety i przyjmowane leki, ale też czas, kiedy test ciążowy został wykonany. Gdy nastąpi to zbyt wcześnie po stosunku, wynik może być negatywny, mimo iż kobieta w ciążę zaszła.

Wiarygodność testów ciążowych wynosi od 95 do 99,9%. Każda linia pozytywnego wyniku testu ciążowego oznacza ciążę, nawet jeśli jest słabo widoczna.

Kiedy wykonać test ciążowy, aby pokazał miarodajny wynik?

Niezmiernie istotne dla otrzymania wiarygodnego wyniku jest to, kiedy wykonać test ciążowy. Kilka godzin po stosunku, dzień później, czy nawet 2-3 dni przed zbliżającą się miesiączką – to nie jest dobry czas, na sprawdzanie, czy już zaszło się w ciążę. Wynik nie będzie miarodajny i wykonanie testu jest bezcelowe.

Domowy test ciążowy wykonuje się w dniu spodziewanej miesiączki lub w kolejne dni po tym terminie. Jeśli kobieta ma nieregularne cykle i z trudem przychodzi jej wyliczenie, kiedy powinna dostać miesiączkę, najlepiej wstrzymać się do najdłuższej wartości cyklu.

Producenci testów wskazują, że test ciążowy można wykonać już 10 dni po zapłodnieniu. Najlepiej zrobić go rano, z pierwszego moczu, gdyż zawiera największe stężenie hormonu beta hCG.

Najczęstsze błędy podczas wykonywania testu ciążowego

  • Zbyt wczesne wykonanie testu – robienie testu wcześniej niż 10 dni po stosunku jest bezcelowe, wynik nie będzie wiarygodny. Test może wskazać wartość fałszywie ujemną.
  • Zalanie testu moczem – podczas wykonywania testu pod bieżącym strumieniem moczu często może dojść do zalania miejsca testowego, co sprawia, że test jest nieważny.
  • Użycie testu przeterminowanego – kupując testy na zapas, może się zdarzyć, że przeterminują się w szafce. Sprawdź termin przydatności, a przeterminowane wyrzuć do kosza.
  • Niepowtórzenie wyniku – domowe testy warto wykonać dwa razy, za każdym razem wykorzystując oczywiście nowy test ciążowy. Dla pewności można wybrać testy dwóch różnych producentów.
  • Pora wykonywania – sugerowana pora wykonania testu ciążowego to poranek i pierwszy oddany mocz. Nie oznacza to, że test wykonany z moczu popołudniowego czy wieczornego wykaże błędny wynik, jednak stężenie beta hCG może być słabsze i pozostawić wątpliwości w wyniku.
  • Zła interpretacja wyniku – dwie grube i różowe kreski to wyraźny znak, że kobieta jest w ciąży. Jednak bywa i to nierzadko, że druga kreska, tzw. testowa, pokaże się nieco bledsza, czasami nawet mniej dostrzegalna, a kobieta zinterpretuje to jako brak ciąży. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy test jest wykonany zbyt wcześnie. W takiej sytuacji warto poczekać kilka dni i powtórzyć test oraz wykonać test laboratoryjny z krwi.
  • Zbyt późne odczytanie testu – na ulotce testu ciążowego (z którą zawsze powinno się zapoznać) jest wyraźne wskazanie, aby poczekać 5 minut w celu otrzymania miarodajnego wyniku i nie należy odczytywać testu po upłynięciu tego czasu, gdyż może być fałszywy.

 

 POLECAMY TAKŻE:

Jak sprawdzić dni płodne? Na rynku jest nowy gadżet. Czy zastąpi zwykłe testy?

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl
Komentarze: 1

Czy nadmiar witaminy C może zafałszować wynik?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *