kinesiotaping, czyli plastrowanie w ciąży

Kinesiotaping w ciąży. Na co pomaga plastrowanie?

Oplastrowane ciało to coraz częstszy widok na ulicach naszych miast. Jeszcze do niedawna kolorowe plastry najczęściej zdobiły ciała sportowców. Tymczasem aplikowanie elastycznych taśm to nie moda, a skuteczna metoda fizjoterapeutyczna. Jest bezpieczna i nieinwazyjna, dlatego coraz chętniej stosuje się są również w przypadku kobiet w ciąży.

Kinesiology Taping, potocznie nazywany plastrowaniem, jest coraz chętniej stosowane w gabinetach fizjoterapii. Metoda ta ma wspomagać i przedłużać działanie terapii. Jest ona bezbolesna, nieinwazyjna, w zasadzie bez przeciwskazań do stosowania. Plastry są całkowicie bezpieczne i hipoalergiczne, nie są nasączone żadnymi lekami.

–  Taśma jest wykonana z elastycznej bawełny i pokryta z jednej strony klejem-akrylem. Jest zbliżona pod kątem swojej elastyczności do właściwości skóry. Jest też wodoodporna i oddychająca. Dzięki odpowiedniej aplikacji taśma podnosi skórę i zdejmuje nacisk z tkanki łącznej, unerwienia skóry, powięzi, ścięgien, naczyń limfatycznych, mięśni, systemu krążenia i punktów bólowych. Zostają w ten sposób uaktywnione mechanizmy samoleczenia. Autorem tej metody jest Japończyk dr Kenzo Kase, który zaczął ją z powodzeniem praktykować w 1970 roku – wyjaśnia Magdalena Lewandowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna z gabinetu Fizjo4Life.

Przez pierwsze lata metodę stosowano w celach ściśle medycznych, plastry pomagały rozluźnić nadwyrężone mięsne oraz usprawniały obszar ciała dotknięty kontuzją, który był mniej aktywny ruchowo.

Przeczytaj także: Rejestr ciąż wchodzi w życie! Każda ciąża, każde poronienie będzie odnotowane… 

Plastrowanie przy jakich dolegliwościach?

Zastosowanie tapów jest bardzo szerokie. Zwykle są one kontynuacją terapii prowadzonej w gabinecie jako jej uzupełnienie.   

Stosuje się je m.in. w:

  • zespołach bólowych mięśniowo szkieletowych, np. ból kręgosłupa, stawów, ostroga piętowa, entezopatie np. łokieć tenisisty,
  • zwyrodnieniach stawowych
  • po urazach np. skręcenie, zwichnięcie stawu, niestabilność stawu, uraz mięśni/więzadeł
  • po operacjach jako wspomaganie procesów regeneracyjnych
  • nerwobólach np. rwa kulszowa
  • korekcji  wad postawy
  • zastojach limfatycznych
  • leczeniu blizn.

Kinesiotaping w ciąży – po co stosować?

W ostatnim czasie coraz więcej kobiet decyduje się na plastry w ciąży. Nic dziwnego, przyszłe mamy cierpią na wiele dolegliwości, dlatego szukają pomocy również w gabinecie fizjoterapeutycznym. Podczas ciąży ciało kobiety zmienia się, przygotowując się do porodu rozluźnia się jej układ więzadłowo-stawowy. Rosnący brzuch powoduje, że zmienia się środek ciężkości. Ciężarna na bóle odcinka lędźwiowo – krzyżowego kręgosłupa, bóle stawowe. Większy ciężar ciała obciąża stawy i biodra. Do tego często, ze względu na zatrzymanie wody w organizmie,  dochodzą żylaki i obrzęki.

– W ciąży stosujemy kinesiology taping również jako uzupełnienie terapii gabinetowej –  wyjaśnia Magdalena Lewandowska.

Najczęściej metoda jest wykorzystywana w przypadku:

  •  rozejścia mięśnia prostego brzucha
  • zmniejszenia dolegliwości bólowych np. bóle kręgosłupa czy spojenia łonowego
  • obrzękach głównie stóp i rąk
  • w przypadku cieśni nadgarstka.

Co istotne plastrowanie, może być również zastosowanie w profilaktyce rozstępów w ciąży. Dzięki ich zastosowaniu skóra zachowuje odpowiednie napięcie.

Przeczytaj także: Ból kręgosłupa w ciąży i po porodzie – jak sobie z nim radzić? 

Kinesiotaping w ciąży – czy bezpieczny?

Wiele kobiet w ciąży obawia się, czy oby na pewno kinesiotaping nie zaszkodzi dziecku.

Jednak jak zapewnia Magdalena Lewandowska z gabinetu Fizjo4Life, plastrowanie jest całkowicie bezpieczne, również dla kobiet w ciąży. – Jedynym ograniczeniem jest alergia, która zdarza się rzadko. Przy aplikacjach na skórę brzucha, które powinny być powtarzane czasem przez kilka miesięcy np. rozejście mięśnia prostego brzucha zdarzają się podrażnienia oklejonej okolicy i wtedy należy wydłużyć czas pomiędzy kolejnym plastrowaniem. Generalnie jest to metoda bardzo dobrze odbierana przez pacjentki w ciąży – mówi.

Stosowanie plastrów skutecznie zmniejsza dolegliwości bólowe, co potwierdzają nie tylko same pacjentki ale i liczne badania.

W 2016 roku Şeyhmus Kaplan i wspólnicy przeprowadzili badanie kliniczne u 65 kobiet w ciąży z bólem pleców. Jedna grupa kobiet stosowała leki przeciwbólowe, inna grupa również zażywała leki przeciwbólowe, ale dodatkowo miała zaaplikowany kinesiotaping. Badanie pokazało, że druga grupa znacznie lepiej znosi dolegliwości bólowe.

Do podobnych wniosków doszli  w swojej publikacji dr hab. Paweł Kalinowski i Anna Krawulska. Przebadali oni ponad 100 kobiet w ciąży. Uczestniczki podzielono losowo na 2 grupy. W 2 grupach stosowano naprzemiennie plastrowanie i placebo. Średnie natężenie bólu w 2. i 7. dobie po zastosowaniu kinesiotaping było istotnie mniejsze w grupie badanej niż w grupie kontrolnej. Efekt terapeutyczny pojawił się w 2. dobie i utrzymywał się po usunięciu taśmy. Nieliczne działania niepożądane nie miały wpływu na przebieg badania.

Przeczytaj także: Mięśnie brzucha po ciąży – jak o nie dbać? 

Pierwsze plastrowanie

Ważne, aby pierwsze plastrowanie odbyło się pod okiem specjalisty.

– Plastrowaniem zajmuje się fizjoterapeuta, jednak można nauczyć swojego pacjenta określonej aplikacji, którą może powtarzać w domu. Plastry bowiem powinno się stosować przez ok 3-7 dni i jeśli jest potrzeba ponownej aplikacji np. w rozejściu mięśnia prostego brzucha można nauczyć pacjentkę samodzielnej aplikacji tak by zaoszczędzić jej czas i pieniądze na cotygodniowe pojawianie się w gabinecie. Nie jest to trudna metoda, ale trzeba ją dopasować do diagnozy, jej przyczyny i pacjenta.  Plastry są wodoodporne, nie należy ich suszyć suszarką czy mocno wycierać ręcznikiem, oczywiście jeśli będziemy długo moczyć je podczas kąpieli ich żywotność się zmniejszy – tłumaczy Magdalena Lewandowska.

Po właściwej aplikacji plastra, utrzymuje się on na ciele maksymalnie 7 dni. Po tym czasie zaleca się zrobić 24-godzinną przerwę. Warto również zawrócić uwagę na sam plaster, powinien on posiadać certyfikat europejski CE oraz być dopuszczony do użytku na terytorium Polski.

Plastrowanie po cesarskim cięciu

Kinesiotaping z powodzeniem stosuje się również po ciąży. Plastry pomagają skórze się zregenerować, poprawiają krążenie. Stosuje się je również, aby przyspieszyć regenerację brzucha po cięciu cesarskim.

Plastry można stosować podczas nawałów pokarmu, kiedy piersi są nabrzmiałe, a przez mniejszą drożność kanalików może dojść do stanów zapalnych. Dzięki tapingowi kanaliki mogą zostać odblokowane.

Przeciwskazaniem do tapingu są choroby skóry np. łuszczyca, niezagojone rany, uczulenie na plastry. Nie powinno się również stosować tej metody u kobiet u których występują żylaki, czy w przypadku ostrej choroby bakteryjnej i wirusowej. Należy również zrezygnować z plastrowania jeśli pacjentka ma bliską wizytę USG lub KTG, a plastry są umieszczone na brzuchu.

Koszt tapingu jest indywidualną sprawą każdego gabinetu fizjoterapeutycznego. – Najczęściej jest to włączone w cenę wizyty, zdarza się jednak tak, że jest to oddzielny koszt i należy do wizyty dopłacić zwykle ok 30-50zł  – wyjaśnia Magdalena Lewandowska z gabinetu Fizjo4Life.

POLECAMY TAKŻE:

Ginekologia estetyczna – kiedy warto się na nią zdecydować po porodzie?

 

 

 


Agata Panas - dziennikarka, specjalistka ds. PR i wideo oraz copywriter. Specjalizuje się w tematach związanych z niepłodnością oraz zdrowiem kobiety m.in. ciąży. Współpracuje z wieloma klinikami leczenia niepłodności, m.in. z kliniką InviMed. Jako Social Media Menager prowadzi profile poświęcone leczeniu niepłodności w języku angielskim oraz niemieckim. Dodatkowo realizuje webinary prowadzone w języku niemieckim z ekspertami ds. niepłodności z całego świata. Email: kontakt@linkmedia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *