PICSI® - dodatkowe metody in vitro

Metody ICSI, PICSI®, IMSI – czy in vitro z selekcją plemników daje większą szansę na ciążę?

Leczenie in vitro od ponad 40 lat pozwala niepłodnym parom cieszyć się upragnionym potomstwem. Na przestrzeni dekad naukowcy opracowywali coraz to nowsze metody, które pozwalały zwiększyć skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego. Ogromną rolę odgrywają tu techniki selekcji nasienia – od klasycznej metody ICSI, przez IMSI, aż do wysoce zaawansowane PICSI® i hbIMSI. Pozwalają one na oddzielenie do in vitro najlepiej rozwiniętych plemników, które dają największe szanse na powodzenie zapłodnienia.

Kiedy klasyczne in vitro nie wystarczy

Podstawowa technika in vitro – IVF – polega na inkubacji plemników wraz z komórkami jajowymi w warunkach laboratoryjnych. Klasyczne zapłodnienie pozaustrojowe stosuje się w przypadkach m.in. niedrożności jajowodów. Parametry nasienia muszą być na tyle dobre, by dawały szasnę na zapłodnienie – powinny być przynajmniej w okolicach normy. Dzięki temu, że plemniki samodzielnie penetrują komórkę jajową, metoda ta jest najbardziej zbliżona do warunków naturalnego zapłodnienia.

Jeśli u niepłodnej pary występuje czynnik męski, czyli przede wszystkim niska jakość nasienia, klastyczne IVF może nie wystarczyć. Jeśli wykonane kilkukrotnie standardowe in vitro nie daje ciąży lub odsetek zapłodnień jest niski, lekarz może zaproponować parze leczenie z wykorzystaniem nowoczesnych metod zapłodnienia pozaustrojowego z selekcją plemników.

Odpowiednio dobrany plemnik nie tylko zwiększa szasnę na udane zapłodnienie, ale też wpływa na późniejszy rozwój zarodka.

Wyróżniamy kilka metod zapłodnienia in vitro z selekcją plemników:

ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection) – docytoplazmatyczna iniekcja plemnika do komórki jajowej

IMSI (Intracytoplasmic Morphologically Selected Sperm Injection) – iniekcja morfologicznie wyselekcjonowanego plemnika

PICSI® (Physiological Intracytoplasmic Sperm Injection) – fizjologiczne ICSI

hbIMSI – zapłodnienie in vitro IMSI z dwustopniową selekcją plemników

In vitro metodą ICSI

Podstawowa metoda in vitro z selekcją plemników – ICSI – polega na bezpośredniej iniekcji jednego plemnika do komórki jajowej. Wcześniej embriolog ogląda nasienie w 600-krotnym powiększeniu – dzięki temu może wybrać najlepszy plemnik. Skuteczność tej metody jest zbliżona do klasycznego zapłodnienia IVF.

Wskazaniem do in vitro metodą ICSI jest przede wszystkim niska jakość nasienia – mała ilość lub niska koncentracja ruchliwych plemników. Technikę tę wykorzystuje się też m.in. przy wytrysku wstecznym lub azoospermii. W takim wypadku plemnik pobiera się z pęcherza moczowego lub bezpośrednio z jąder.

Inne wskazania do in vitro metodą ICSI to:

  • Niepłodność idiopatyczna
  • Niska rezerwa jajnikowa
  • Przedwczesne wygasanie funkcji jajników
  • Niepłodność o podłożu immunologicznym
  • Endometrioza

Selekcja plemników metodą IMSI

IMSI to nowsza i skuteczniejsza metoda zapłodnienia pozaustrojowego z selekcją plemników. Obraz nasienia zostaje powiększony do 12 000 razy. Dzięki zaawansowanej technologii cyfrowo-optycznej embriolog może wykryć pewne morfologiczne zmiany w organellach plemników – co jest niemożliwe w przypadku metody ICSI.

Zapłodnienie in vitro metodą IMSI również polega na docytoplazmatycznej iniekcji jednego, wyselekcjonowanego plemnika. Technikę tę wykonuje się w przypadku par, u których ze strony męskiej stwierdzono ciężką teratozoospermię. To stan, w którym występuje bardzo niski odsetek plemników z prawidłową morfologią.

Dzięki precyzyjnej selekcji plemników, in vitro metodą IMSI stosuje się także przy nawracających poronieniach – wybór prawidłowego morfologicznie plemnika zwiększa bowiem szasnę na utrzymanie ciąży. Z tego samego powodu embriolodzy zalecają tę technikę w przypadku powtarzających się braków implantacji oraz niskiej jakości zarodków w cyklach IVF.

Selekcja plemników PICSI® – zaawansowana i skuteczna metoda

Metoda PICSI® wykorzystuje doświadczenie techniki ICSI, jednak jest bardziej zaawansowana i dokładniejsza. Oprócz kryterium morfologicznego, stosuje się bowiem ocenę reakcji wiązania plemnika z kwasem hialuronowym. Na podstawie tego badania embriolog może wyselekcjonować najbardziej dojrzałe i prawidłowo zbudowane plemniki.

Plemniki, które prawidłowo przeszły proces spermatogenezy i spermiogenezy, mają w swoich główkach specjalne receptory, dzięki których wchodzą w reakcję z hialuronianem macierzy wzgórka jajonośnego komórki jajowej. Takie nasienie jest biologicznie dojrzałe i gotowe do zapłodnienia komórki jajowej – spełnia wszystkie swoje funkcje. To właśnie reakcja plemnika z kwasem hialuronowym pozwala embriologowi ocenić jego jakość.

Zastosowanie in vitro metodą PICSI® poprzedza test HBA – pozwala on określić ilość plemników dojrzałych biologicznie. Jeśli wynik badania jest nieprawidłowy, lekarz proponuje parze selekcję nasienia metodą PICSI® lub ICSI.

Pozostałe wskazania są podobne, jak w przypadku zapłodnienia IMSI:

  • Nawracające poronienia
  • Powtarzające się niepowodzenia transferów IVF lub ICSI
  • Ciężka asthenozoospermia

Obecnie lekarze częściej zalecają wykorzystanie metody PICSI® niż ICSI lub nawet IMSI. Statystycznie pozwala ona uzyskać większą liczbę wysokiej jakości zarodków, a co za tym idzie zwiększa szansę na prawidłową implantację, zmniejsza ryzyko poronienia i częściej doprowadza do prawidłowej ciąży zakończonej porodem.

Metoda hbIMSI – kiedy warto z niej skorzystać?

Najbardziej zaawansowana metoda in vitro z selekcją plemników – hbIMSI – łączy w sobie specyfikę techniki IMSI i PICSI®. Lekarz wybiera odpowiednik plemnik na podstawie jego zdolności do wiązania z kwasem hialuronowym oraz badania morfologii w powiększeniu do 12 000 razy. Dwustopniowa selekcja zwiększa szansę na uzyskanie dobrych embrionów, prawidłową implantację i rozwój zarodka, a co za tym idzie pozytywnie zakończoną ciążę.

Metodę hbIMSI wykorzystuje się w przypadku powtarzających się niepowodzeń in vitro wykorzystujących inne techniki selekcji plemników. Dotyczy to zarówno niskiej jakości zarodków czy braku implantacji, jak i nawracających poronień.

Wskazaniem do in vitro metodą hbIMSI jest też ciężka teratozoospermia (mniej niż 1% prawidłowych plemników) oraz punkcja jąder lub nadjądrza w celu pozyskania nasienia.

Z decyzją o wykorzystaniu jednej z metod in vitro z selekcją plemników nie trzeba czekać aż do kilku nieudanych prób klasycznego zapłodnienia IVF. Na podstawie badań – przede wszystkim testów HBA i badania nasienia MSOME – lekarz może zarekomendować parze rozpoczęcie leczenia od razu z zastosowaniem techniki IMSI, ICSI, PICSI® bądź hbIMSI.

 
 
Źródło:
http://www.ptmrie.org.pl/pliki/akty-prawne-i-rekomendacje/rekomentacje/algorytmy-w-nieplodnosci-2011-06-06.pdf
https://www.invimed.pl/metody-zaplodnienia-pozaustrojowego

 

POLECAMY TAKŻE: Nie poddawaj się! Leczenie po nieudanym in vitro

Nie poddawaj się! Leczenie po nieudanym in vitro

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *