Czy miesiąc urodzenia może mieć wpływ na nasze zdrowie i podatność na konkretne choroby – w tym niepłodność? Choć wydaje się to absurdalne i przypomina zapowiedź zdrowotnego horoskopu, naukowcy udowadniają, że to nie bzdury, a wyniki badań publikują w “Journal of American Medical Informatics Association”.
Na jakiej podstawie takie wnioski? Otóż naukowcy z Columbia University zestawili prawie 1700 chorób z datami urodzenia i historią medyczną 1,7 mln pacjentów leczonych w NewYork-Presbyterian Hospital/ Columbia University Medical Center w latach 1985 – 2013*
Aby przeanalizować takie porównanie i sprawdzić hipotezę, że miesiąc urodzin ma znaczenie dla naszego zdrowia, przygotowali specjalne algorytmy, które wyliczały częstotliwość zachorowań i segregowały to do poszczególnych dat. Badanie nie tylko wykryło ponad 1500 powiązań, ale także potwierdziło 39 takich przypadków, o których już wcześniej pisano w literaturze medycznej.
Nicholas Tatonetti, autor badania, mówił, że dane te mogą pomóc naukowcom w odkryciu nowych czynników powstawania chorób. Badanie chce powtórzyć w innych miejscach USA, by – jak dodaje – wykazać zależność nie tylko między datą urodzenia, ale także miejscem, co ma jego zdaniem niemały wpływ – zwłaszcza we wczesnych etapach rozwoju.
Sprawdź, na jakie choroby, według naukowców, narażeni są ludzie urodzeni w poszczególnych miesiącach. I który z nich może wpływać na podwyższone ryzyko wystąpienia niepłodności.
STYCZEŃ
Osoby z początku roku zdecydowanie bardziej niż inni narażeni są na nadciśnienie, raka płuc i różne choroby serca. Styczeń to także miesiąc, który wpływa na zachorowalność na cukrzycę typu 2. Ludzie ze stycznia częściej popadają także w otyłość, a ich psychika nie należy do najbardziej stabilnych. Powiązanie tego miesiąca z zachorowalnością na depresję i schizofrenię opisywały już wcześniejsze publikacje medyczne. Prawdopodobnie to brak słońca i witaminy D powoduje takie ryzyko. Pociecha taka – że ludzie urodzeni w styczniu żyją dłużej.
LUTY
Urodzeni w lutym powinni szczególnie mocno zatroszczyć się o swój układ odpornościowy. Są narażeni na liczne alergie, choroby płuc, raka prostaty oraz zwapnienie naczyń. Podobno ludzi z lutego nie lubią komary i inne owady dokuczające zwłaszcza latem. Ale czy to pociecha?
MARZEC
Jak wykazali naukowcy, dzieci urodzone w marcu, w okresie niemowlęctwa, narażone są na dławicę. Kobiety zaś mają zaburzone procesy odżywiania – częściej niż u innych występuje anoreksja, bulimia, otyłość. Marcowi ludzie muszą zatroszczyć się także o swe wrażliwe serce – naukowcy ostrzegają, że niewykluczone są u nich choroby serca, migotanie przedsionków, zaburzenia zastawek i niewydolność. Nie ominie ich także alergia, a mężczyzn rak prostaty i różne zwapnienia.
KWIECIEŃ
Osoby urodzone w kwietniu mają zwiększone ryzyko wystąpienia raka, chorób serca oraz płuc i układu oddechowego – dzieci urodzone w kwietniu często chorują na zapalenie oskrzeli oraz skarżą się na ból gardła. Choć to piękny miesiąc zapowiadający nadejście nowego życia – osoby z kwietnia często chorują na depresję i mają kłopot z emocjonalnością. Badanie wykazało także powiązanie tego miesiąca z wystąpieniem alkoholizmu.
MAJ
Urodzeni w maju to prawdziwi szczęściarze. To właśnie ten miesiąc wykazuje najmniej powiązań z chorobami, a prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest dużo niższe niż w przypadku pozostałych miesięcy. Nie oznacza to jednak, że w maju jak w raju. Naukowcy wykazali, że ludzi z tego miesiąca mogą chorować na stwardnienie rozsiane, nadciśnienie krwi i nietolerancję glutenu. W dorosłości pojawia się depresja. Podobno wskaźnik samobójstw jest o 17 proc. wyższy niż w innych przypadkach.
CZERWIEC
Dzieci z tego miesiąca często nie mają apetytu – zwłaszcza w okresie noworodkowym i niemowlęcym. To może wpływać na kłopoty z karmieniem piersią i zaburzenia laktacji u kobiet karmiących. W dorosłym życiu wzrasta zaś o 30 proc. ryzyko anoreksji. Naukowcy opisali także powiązania czerwca z cukrzycą i chorobami układu krążenia. Urodzeni w tym miesiącu nie są w grupie dużego ryzyka jeśli chodzi o nowotwory, zawały i ataki serca. Czerwcowi ludzi to optymiści.
LIPIEC
Nie ma mowy tu o depresji i chorobach na tle psychicznym. Problemy mogą jednak pojawić się z zębami, kośćmi oraz trawieniem. Częściej niż u innych występuje także cukrzyca typu 1. Rak występuje sporadycznie.
UWAGA – urodzeni w lipcu mają zdecydowanie mniej dzieci niż urodzeni w innych miesiącach, pojawiają się także problemy z układem rozrodczym i płodnością.
SIERPIEŃ
Urodzeni w sierpniu powinni uważać na bakterie, roztocza i drobnoustroje. Sierpniowi częściej chorują na zapalenie spojówek oraz zatok. To ludzie o zdrowym sercu – występowanie zawałów i udarów jest zdecydowanie mniejsze.
WRZESIEŃ
Cukrzyca i choroby serca są nie dla nich. Pojawiają się jednak problemy z cerą – zwłaszcza w wieku niemowlęcym. Częściej niż u innych występują także infekcje bakteryjne i wirusowe żołądka i układu oddechowego. Spore ryzyko alergii.
PAŹDZIERNIK
Podobnie jak urodzeniu w maju – ludzie z października mogą cieszyć się dobrą kondycją zdrowotną. Są aktywni i wysportowani, być może dlatego narażeni są na kontuzje i złamania. Wśród urodzonych w tym miesiącu częściej występowała także osteoporoza oraz problemy z zębami (próchnica), a także astma, choroby żył i inne choroby układu oddechowego. Osoby urodzone w październiku są dość silne i odporne, jednak jeśli pojawią się choroby – mogą mieć charakter przewlekły. Ten miesiąc może również sprzyjać rozwijaniu chorób żylnych, astmy i innych chorób układu oddechowego. Rak, zawały i nadciśnienie występują stosunkowo rzadko.
LISTOPAD
Ten miesiąc nie należy do najlepszych – przynajmniej biorąc pod uwagę wyniki algorytmu mierzącego stosunek daty urodzenia do zachorowalności. Ludzie z listopada chorują na zapalenie oskrzeli, szybko łapią infekcje wirusowe, mają kłopoty ze skórą (atopowe zapalenie skóry), zaburzenie neurologiczne oraz ADHD. Na pocieszenie – istnieje niższe ryzyko cukrzycy, otyłości i chorób serca, a także ludzie z listopada żyją zdecydowanie najdłużej (znacznie powyżej średniej).
GRUDZIEŃ
Ostatni miesiąc roku przynosi urodzonym w nim ludziom ryzyko licznych urazów, złamań, stłuczeń i kłopotów z układem kostnym. Występują także zaburzenia psychiczne: schizofrenia oraz depresja (o 8 proc. większe ryzyko niż w pozostałych miesiącach). Serce jednak jest mocne.
***
Autorzy badania uspokajają jednak i podkreślają, że ryzyko zachorowalności związane z miesiącem urodzenia jest stosunkowo niewielkie w porównaniu do bardzo istotnych czynników związanych ze stylem życia – czyli także dietą i aktywnością fizyczną.
Źródło: 5minutdlazdrowia, zdrowie.gazeta.pl*
Przeczytaj także:
Niepłodność zmienia ludzi. Oto 7 rzeczy, które muszą zniknąć z twojego życia
Dodaj komentarz