Trwa sezon na roztocza. Jak walczyć z alergią w ciąży i czy trzeba odstawić leki

Gdy kalendarz pyleń drzew i traw nie wskazuje już żadnych alergenów, nie oznacza to wcale, że jesteś zupełnie bezpieczna. Jesienią roztocza mają prawdziwy raj na ziemi. Właśnie w tym okresie mogą liczyć na najlepsze warunki – wilgotność  60-80 proc. i temperaturę ok. 20-25 st. C. Jak radzić sobie z alergią w ciąży? Dlaczego odstawienie leków antyalergicznych budzi tyle kontrowersji?

Alergia w ciąży: już masz lub za chwilę będziesz miała

Ciąża to stan wyjątkowy. Twój organizm przechodzi prawdziwą burzę. Hormony szaleją, a tym samym niektóre reakcje są zupełnie nieoczekiwane. Jeśli wcześniej doskwierały ci alergie, czy to pokarmowe, na roztocza czy pyłki drzew, to podczas tych magicznych 9 miesięcy może zdarzyć się tak, że wszystkie dolegliwości z nimi związane odejdą w cień. Oczywiście jest to pozytywny scenariusz. Może też zdarzyć się tak, że wręcz przeciwnie – nagle zaczniesz kichać w trakcie sprzątania, a załzawione oczy uniemożliwią ci patrzenie na świat. Ciąża to nietypowy stan. Musisz z niebywałą ostrożnością podchodzić do jedzenia, które często wywołują uczulenie – orzechy, cytrusy, mleko, a także z całą pewnością zrezygnować z testowania np. kosmetyków. Musisz postępować niezwykle ostrożnie, gdyż nabycie alergii w tym okresie jest bardzo popularne.

Alergia na roztocza – jak wygląda?

Nawet jeśli będziesz uważna, może zdarzyć się tak, że jednak alergia wystąpi. Początkowo, możesz nawet nie zorientować się, że trwające wyjątkowo długo przeziębienie wcale nim nie jest, a masz do czynienia właśnie z alergią. Głównym objawem alergii na roztocza jest nasilające się nad ranem i w nocy uczucie zatkanego nosa i cieknąca z niego wydzielina. Dodatkowo, częstym objawem jest również kichanie, drapanie w gardle, suchy kaszel, duszności astmatyczne i czasami zmiany skórne. Nierzadko występują również bóle głowy i ogólne złe samopoczucie. Występujące przy tym objawy takie jak zmęczenie, senność czy problemy z koncentracją to nie przyczyna stanu błogosławionego, a właśnie alergii na roztocza. Alergeny kłębią się głównie w materacach, kołdrach, meblach tapicerowanych, zasłonach czy pluszowych zabawkach. Występują wszędzie tam, gdzie lubi gromadzić się kurz, a z których pozbycie się go nie należy do najłatwiejszych.

Uczulenie występuje wtedy, gdy do nosa bądź dalej oskrzeli dostaną się pyłki kurzu z przyczepionymi odchodami roztoczy. Wnikanie ich do dróg oddechowych wywołuje reakcję alergiczną. 

Leczenie alergii w ciąży

Leczenie alergii właśnie w tym momencie wywołuje wiele kontrowersji. Niektóre kobiety natychmiast odstawiają wszelkie leki w obawie przed wystąpieniem zagrożeń dla dziecka. Inne z kolei przy pierwszych alergicznych objawach biegną do apteki i kupują leki bez recepty – myślą, że “skoro bez recepty, to pewnie nie zaszkodzą”. Które postępowanie jest właściwe? Obydwa mogą być szkodliwe dla dziecka. Co zatem mówią eksperci?

 

  • Strony:
  • 1
  • 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *