Miesiąc urodzenia mówi o skłonnościach do chorób. Jeden wpływa na płodność

Czy miesiąc urodzenia może mieć wpływ na nasze zdrowie i podatność na konkretne choroby – w tym niepłodność? Choć wydaje się to absurdalne i przypomina zapowiedź zdrowotnego horoskopu, naukowcy udowadniają, że to nie bzdury, a wyniki badań publikują w “Journal of American Medical Informatics Association”.

Na jakiej podstawie takie wnioski? Otóż naukowcy z Columbia University zestawili prawie 1700 chorób z datami urodzenia i historią medyczną 1,7 mln pacjentów leczonych w NewYork-Presbyterian Hospital/ Columbia University Medical Center w latach 1985 – 2013*

Aby przeanalizować takie porównanie i sprawdzić hipotezę, że miesiąc urodzin ma znaczenie dla naszego zdrowia, przygotowali specjalne algorytmy, które wyliczały częstotliwość zachorowań i segregowały to do poszczególnych dat. Badanie nie tylko wykryło ponad 1500 powiązań, ale także potwierdziło 39 takich przypadków, o których już wcześniej pisano w literaturze medycznej.

Nicholas Tatonetti, autor badania, mówił, że dane te mogą pomóc naukowcom w odkryciu nowych czynników powstawania chorób. Badanie chce powtórzyć w innych miejscach USA, by – jak dodaje – wykazać zależność nie tylko między datą urodzenia, ale także miejscem, co ma jego zdaniem niemały wpływ – zwłaszcza we wczesnych etapach rozwoju.

Sprawdź, na jakie choroby, według naukowców, narażeni są ludzie urodzeni w poszczególnych miesiącach. I który z nich może wpływać na podwyższone ryzyko wystąpienia niepłodności. 

czytaj dalej >>>

 

Karolina Wagner

Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *