Miesiąc urodzenia mówi o skłonnościach do chorób. Jeden wpływa na płodność

Czy miesiąc urodzenia może mieć wpływ na nasze zdrowie i podatność na konkretne choroby – w tym niepłodność? Choć wydaje się to absurdalne i przypomina zapowiedź zdrowotnego horoskopu, naukowcy udowadniają, że to nie bzdury, a wyniki badań publikują w “Journal of American Medical Informatics Association”.

Na jakiej podstawie takie wnioski? Otóż naukowcy z Columbia University zestawili prawie 1700 chorób z datami urodzenia i historią medyczną 1,7 mln pacjentów leczonych w NewYork-Presbyterian Hospital/ Columbia University Medical Center w latach 1985 – 2013*

Aby przeanalizować takie porównanie i sprawdzić hipotezę, że miesiąc urodzin ma znaczenie dla naszego zdrowia, przygotowali specjalne algorytmy, które wyliczały częstotliwość zachorowań i segregowały to do poszczególnych dat. Badanie nie tylko wykryło ponad 1500 powiązań, ale także potwierdziło 39 takich przypadków, o których już wcześniej pisano w literaturze medycznej.

Nicholas Tatonetti, autor badania, mówił, że dane te mogą pomóc naukowcom w odkryciu nowych czynników powstawania chorób. Badanie chce powtórzyć w innych miejscach USA, by – jak dodaje – wykazać zależność nie tylko między datą urodzenia, ale także miejscem, co ma jego zdaniem niemały wpływ – zwłaszcza we wczesnych etapach rozwoju.

Sprawdź, na jakie choroby, według naukowców, narażeni są ludzie urodzeni w poszczególnych miesiącach. I który z nich może wpływać na podwyższone ryzyko wystąpienia niepłodności. 

czytaj dalej >>>

 


Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *