Program „Home KTG” realizowany przez Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach zostanie przedłużony. Kto może wypożyczyć mobilne KTG do domu i na jakich warunkach?
W ramach Projektu “Rejestracja, obserwacja, opieka transgraniczna współpraca szpitali w Siedlcach i Mińsku na rzecz zdrowia matki i dziecka” Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach od 3 września 2021 r do 17 kwietnia 2022 r. realizował projekt STREFA KTG dla kobiety w ciąży (Home KTG).
KTG w domu. Monitoruj stan dziecka i bądź spokojna
Program, w zakresie którego można było bezpłatnie wypożyczyć urządzenie KTG do domu, był bardzo zachwalany przez kobiety w ciąży z rejonu, które chętnie korzystały z tej możliwości. Tym bardziej, że wraz z urządzeniem otrzymywały interpretację wyników na bieżąco 7 dni w tygodniu oraz wsparcie lekarza lub położnej. Władze szpitala zdecydowały o przedłużeniu programu. Na ciężarne czeka 20 mobilnych aparatów KTG, które charakteryzują się kliniczną jakością, tzn. że nie odbiegają od standardów urządzeń używanych w szpitalach. Z programu mogą korzystać nie tylko mieszkanki Siedlec, ale całego regionu.
Program „Home KTG” miał być realizowany w szpitalu wojewódzkim od września do kwietnia, ale w związku z tym, że ciężarne z regionu bardzo chętnie z niego korzystają zostanie przedłużony. – To urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, zakładamy pas na brzuch i jest mały aparat, do tego do pobrania jest aplikacja całkowicie bezpłatna, pacjentka tam rejestruje swoje dane, numer telefonu i tam też jest cały zapis tego badania – tłumaczy Barbara Jakubczyk, rzecznik prasowy Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.
Przeczytaj także: Kiedy iść na USG płodu we wczesnej ciąży. Pośpiech nie jest wskazany
Jak to działa?
Program obejmuje kobiety, będące w co najmniej 30. tygodniu ciąży. W celu wzięcia udziału i wypożyczenia urządzenia, powinny zgłosić się pod numer telefonu: 25 64 03 301 lub 510 079 188. Przed wypożyczeniem położna umawia się z pacjentką na krótkie szkolenie z używania mobilnego KTG, a następnie kobieta otrzymuje je bezpłatnie do domu.
Czas wykonania badania KTG w domu to 30 min. Jest ono bezpieczne dla dziecka i pozwala na monitorowanie akcji serca dziecka wraz z jednoczasowym zapisem czynności skurczowej mięśnia macicy.
Ciężarna wykonuje KTG w domu i co dalej? Zaletą programu jest fakt, że kobieta wraz z urządzeniem otrzymuje stały monitoring specjalistów ze szpitala oraz interpretację wyników. Po badaniu wyniki są wysyłane do Medycznego Centrum Telemonitoringu, gdzie na bieżąco są analizowane. W razie niepokojących danych, do ciężarnej dzwoni położna lub lekarz. Zazwyczaj otrzymuje polecenie powtórzenia badania, a jeśli wyniki nadal są niekorzystne, konieczny jest przyjazd do najbliższego szpitala.
Przeczytaj także: Dzień wolny na badania w ciąży – czy masz do niego prawo? Sprawdź swoje pracownicze przywileje w ciąży
Podobny program był realizowany w zeszłym roku przez miasto Wrocław, gdzie z mobilnych KTG skorzystało 66 kobiet i przeprowadziło ok. 800 badań KTG. Warto monitorować informacje z Urzędów Miasta oraz najbliższych szpitali, gdyż takie akcje cyklicznie się ponawiają.
Komercyjne wypożyczalnie KTG
Jeśli w twoim miejscu zamieszkania nie pojawiają się podobne programy, istnieje możliwość odpłatnego wypożyczenia KTG do domu. Co prawda wypożyczane są wyłącznie same urządzenia bez usługi analizy wyników, ale w wielu sytuacjach takie wsparcie jest bardzo potrzebne kobietom. Urządzenia są wysyłane bezpośrednio do domu.
Co ciekawe, w punktach wypożyczania urządzeń medycznych, można nabyć także detektor oddechu czy nianię elektroniczną. Nie zawsze taki sprzęt jest potrzebny na co dzień, czasami wystarczy wypożyczenie na wyjazd czy konkretny odcinek czasu, a dzięki wypożyczalniom rodzina może oszczędzić sobie zakupu kolejnego sprzętu.
POLECAMY TAKŻE:
Nowoczesne badania prenatalne – każda ciężarna powinna mieć do nich dostęp
fot. pixaby.com/Cparks
Dodaj komentarz