USG w ciąży

Kiedy iść na USG płodu we wczesnej ciąży. Pośpiech nie jest wskazany

Pierwsze USG w ciąży

Zazwyczaj ciążę potwierdza się w pierwszej kolejności domowym testem ciążowym, a następnie badaniem beta hCG. Kolejnym krokiem jest USG ciąży, które większość kobiet ma ochotę wykonać jak najszybciej. Sprawdź, w którym tygodniu ciąży iść na pierwsze USG płodu.

Dlaczego warto wykonać wczesne USG ciąży?

Pierwsze refundowane przez NFZ i zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne USG płodu można wykonać najwcześniej od 11. tygodnia ciąży. Jest to prenatalne badanie ultrasonograficzne mające zbadać płód pod kątem ryzyka wystąpienia wad genetycznych m.in. zespołu Downa lub Turnera. Wykonuje się je między 11. a 14. tygodniem ciąży. A później w toku trwania ciąży jeszcze dwa kolejne.

Jednak wczesne USG ciąży, jeszcze przed 11. tygodniem, warto wykonać z kilku powodów.

Wczesne wykonanie USG ciąży przede wszystkim potwierdzi, czy zarodek rzeczywiście się rozwija, jaki jest wiek ciąży oraz czy ciąża jest prawidłowa, a nie pozamaciczna. Wysoki poziom beta hCG, wskazujący na ciążę, ale bez widocznego zarodka w jamie macicy, z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na ciążę pozamaciczną, która może zagrażać zdrowiu i życiu kobiety. Jej wczesne wykrycie jest więc niezwykle istotne. Na tym początkowym etapie można już dostrzec, czy ciąża jest pojedyncza, czy mnoga, a jeśli mnoga, to ilu kosmówkowa, co jest ważne w kontekście zaplanowania późniejszej opieki ginekologicznej. 

Wysoki wskaźnik beta hCG może również wskazywać nowotwór (m.in. rak jajnika, rak piersi, rak płuc), gdyż beta hCG, oprócz określania ciąży i jej wieku, jest też markerem nowotworowym. Brak zarodka przy wysokim beta hCG i wykluczeniu ciąży pozamacicznej może skierować kobietę do dalszej diagnostyki onkologicznej.

Kiedy wykonać pierwsze USG w ciąży?

Nie warto śpieszyć się z wizytą w celu wykonania USG od razu po potwierdzeniu ciąży badaniem beta hCG, które zazwyczaj kobieta wykonuje je ok. 4-5 tygodnia ciąży. Badanie USG w tym momencie nie będzie miarodajne i lekarz jeszcze niewiele wyczyta z obrazu ultrasonograficznego. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by pierwsze USG wykonać przed 10. tygodniem ciąży, przy czym z zaznaczeniem, że nie jest to badanie obowiązkowe. Należy więc uznać, że najlepszym czasem na jego wykonanie jest ok. 8-9 tydzień ciąży.

Przy czym nie należy mylić tego z pierwszą wizytą u ginekologa. Tę należy odbyć po potwierdzeniu ciąży, gdyż lekarz zleci niezbędne badania z krwi oraz badanie moczu. Ponadto wizyta ginekologiczna w ciąży do 10. tygodnia to warunek konieczny otrzymania świadczenia zwanego becikowym. Jest to jednorazowe świadczenie w wysokości 1000 zł, które obwarowane jest kryterium dochodowym. Dochód na jednego członka rodziny nie może przekraczać kwoty 1922 zł.

Przeczytaj także: Świadczenia i ulgi na dziecko 2022r. Sprawdź, co Ci przysługuje

Pęcherzyk ciążowy będzie widoczny w obrazie USG od 5. tygodnia ciąży, a 3. tygodnia od zapłodnienia. Jednak na wczesne USG ciążowe warto iść nie wcześniej niż w 8-9. tygodniu ciąży.

Jakie USG wykonuje się we wczesnej ciąży?

Pierwsze wczesne USG ciążowe w zdecydowanej większości przypadków będzie wykonane przezpochwowo. Badanie przez powłoki brzuszne na tym etapie ciąży będzie możliwe u niewielkiej grupy kobiet, głównie tych z małą ilością tkanki tłuszczowej na brzuchu. Warto pamiętać, że USG przezpochwowe w ciąży jest zupełnie bezpieczne i nie zagraża w żaden sposób dziecku.

USG prenatalne w ciąży

Zgodnie z najnowszymi Standardami Opieki Okołoporodowej i zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego kobiecie w ciąży przysługują 3 USG prenatalne refundowane przez NFZ: pierwsze między 11. a 14. tygodniem ciąży, drugie między 18. a 22. tygodniem ciąży i trzecie między 28. a 32. tygodniem ciąży. Jeśli do porodu nie dojdzie do 40. tygodnia ciąży, konieczne jest wykonanie kolejnego USG. Te badania wykonywane są już przez powłoki brzuszne. Trzy wymienione badania USG (oraz ewentualne czwarte po 40. tygodniu ciąży) są bezpłatne, refundowane przez NFZ. Nie ma jednak przeszkód, aby badanie USG w ciąży wykonywać częściej, będzie to już jednak usługa płatna.

Kobieta, która chce wykonać USG ciąży młodszej niż 11 tygodni musi je wykonać na własny koszt. W ramach bezpłatnej opieki do 10. tygodnia ciąży kobiecie w ciąży przysługują poniższe badania:

  • badania podmiotowe
  • pomiar ciśnienia krwi
  • pomiar masy ciała oraz BMI
  • ocena ryzyka ciążowego
  • badanie piersi
  • badania:
    grupa krwi, przeciwciała odpornościowe
    morfologia
    ogólne badanie moczu
    glukoza na czczo
    VDRL, HIV, HCV, TOXO, CMV, Różyczka
    TSH

Przeczytaj także: Nowoczesne badania prenatalne – każda ciężarna powinna mieć do nich dostęp

Prenatalne badania ultrasonograficzne są niezwykle ważne w ocenie ryzyka wystąpienia wad płodu. Nie są obciążone żadnym ryzykiem i nie szkodzą dziecku, a pozwalają w porę rozpoznać wady rozwojowe i genetyczne płodu, z których część można leczyć jeszcze w czasie trwania ciąży lub zaplanować zaraz po porodzie. Oprócz planu leczenia istotne jest też przygotowanie psychiczne kobiety – wiedząc jeszcze przed porodem o stanie zdrowia dziecka, jest w stanie lepiej przygotować się psychicznie i emocjonalnie do zajęcia się dzieckiem.

 

FOT. MART PRODUCTION z Pexels
Źródło:
Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym — 2020 rok

POLECAMY TAKŻE:

Dzień wolny na badania w ciąży – czy masz do niego prawo? Sprawdź swoje pracownicze przywileje w ciąży

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *