rozwój genetyki

Nadzieja dla bezpłodnych par – plemniki ze skóry

Coraz bliżej wyprodukowania gamet dla osób, które ich nie mają

Jak podaje “Rzeczpospolita”: w przyszłości dorosłe komórki skóry będzie można zamienić w komórki rozrodcze. Hiszpańscy specjaliści odkryli, że produkcja komórek jajowych lub plemników z materiału pobranego, np. ze skóry pacjenta, pozwoli mieć dzieci osobom dziś uważanym za bezpłodne. To wielka szansa dla tych par.

Coraz bliżej wyprodukowania gamet dla osób, które ich nie mają

Na początku procedura była testowana na zwierzętach, następnie poddano manipulacji ludzkie zarodki. Hiszpańscy badacze opisują w czasopiśmie „Scientific Reports”, jak dodali koktajl genów do komórek skóry, pobranych od dorosłego mężczyzny. W ciągu miesiąca przekształciły się one w komórki rozrodcze, które mogą dać początek plemnikom. Genetycy nie wyprodukowali jednak gotowych plemników, nie zapłodnili też nimi komórek jajowych, gdyż aby to nastąpiło, potrzebne są długie teksty. Poza tym ważne są też kwestie etyczne.

Kiedy to nastąpi?

Efektywność takiej procedury jest na razie niewielka – tylko 1 proc. komórek udało się przekształcić w potencjalne komórki rozrodcze. Hiszpańscy genetycy są ostrożni, na razie mówią o wykorzystaniu takich komórek jako modeli do badań nad defektami rozmnażania u ludzi. „Wyprodukowanie” z nich żywego człowieka to na razie odległa przyszłość. Jednak szansa dla bezpłodnych, choć minimalna, zawsze jest.

Źródło: Rzeczpospolita

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *