świadczenie na drugie i kolejne dziecko

Nawet 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Składanie wniosków od 1 stycznia.

500 zł lub 1000 zł miesięcznie – tyle będą mogli otrzymać rodzice, których drugie i kolejne dziecko jest w wieku między 12. a 35. miesięcy. Świadczenie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest niezależne od dochodów i będzie wypłacane przez ZUS.

12 tysięcy na drugie i kolejne dziecko – dla kogo?

Nowe świadczenie będzie przysługiwało na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, bez względu na dochody osiągane przez rodziców. Wypłacane będzie, po wcześniejszym złożeniu wniosku, na dzieci w przedziale wiekowym 12-35 miesięcy.

Łączna suma, którą mogą otrzymać rodzice na jedno dziecko to 12 tysięcy złotych. W zależności od wyboru rodziców pieniądze mogą być wypłacane przez dwa lata w kwocie 500 zł lub przez rok w kwocie 1000 zł. Jeśli zgłoszone dziecko jest starsze niż 12. miesięcy, pieniądze będą przekazywane od momentu złożenia wniosku do ukończenia przez dziecko 35. miesięcy.

Pieniądze w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego to element strategii Nowego Ładu. Będą się należeć także w sytuacji, gdy pierwsze dziecko jest pełnoletnie oraz gdy rodzice mają dzieci z różnych związków.

Jak składać wniosek?

Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy składa się w takim sam sposób, co świadczenie 500 plus, a więc wykorzystując jeden z możliwych sposobów:

 1. Bankowość elektroniczną
 2. Platformę Usług Elektronicznych ZUS
 3. Platformę Emp@tia.

Wnioski można składać wyłącznie online.

Od kiedy można składać wnioski?

Wnioski można składać od 1 stycznia 2022 r. ZUS ma 2 miesiące na rozpatrzenie wniosku. Pieniądze będą przekazywane rodzicom na rachunek bankowy.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

 • Ustawa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
 • Przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków oraz wypłatami zajmować się będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
 • O świadczenie dla dzieci mogą się ubiegać także rodzice pozostający w związku niesformalizowanym.
 • Pieniądze w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego nie są opodatkowane.
 • Świadczenie nie jest zależne od dochodów rodziców.
 • Należy się dla drugiego i każdego kolejnego dziecka w rodzinie, które jest w wieku między 12 a. 35. miesięcy. Jeśli dziecko jest starsze niż 12. miesięcy świadczenie będzie otrzymywać od dnia złożenia wniosku do ukończenia 35. miesiąca życia.
 • Jeżeli rodzice są po rozwodzie, świadczenie będzie wypłacane temu rodzicowi, z którym dziecko mieszka. W sytuacji opieki naprzemiennej, pieniądze dzielone są na pół, a każdy rodzic musi złożyć wniosek samodzielnie.
 • Jeśli rodzic ma jedno dziecko z poprzedniego związku, a z nowym partnerem urodziło mu się kolejne, tj. drugie – świadczenie także będzie przysługiwać.
 • RKO wypłacany jest na drugie dziecko nawet, gdy pierwsze osiągnęło pełnoletność.
 • Prawo do świadczenia mają osoby, które przyjęły na wychowanie dziecko i wystąpiły do sądu opiekuńczego o jego przysposobienie.

 

POLECAMY TAKŻE:

Jak nie uzależnić dziecka od siebie i mądrze uczyć samodzielności. Psycholog o wspieraniu autonomii dzieci

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *