Nawracające poronienia to częsty problem par starających się o dziecko, jednocześnie leczących niepłodność. Kolejne utraty ciąż mogą świadczyć o niezdiagnozowanych do tej pory przyczynach problemów z płodnością lub konieczności wdrożenia innego postępowania, by ciążę utrzymać. Dr Juan Carlos Castillo z Instituto Bernabeu w Hiszpanii tłumaczy, jakie są przyczyny nawracających poronień oraz czy dawstwo komórek to w takiej sytuacji dobre rozwiązanie.
Nawracające poronienia – przyczyny utraty ciąży
15–25% ciąż kończy się poronieniem, z których większość nastąpi przed 10. tygodniem ciąży. Niestety, około 4% par doświadcza nawracającej utraty ciąży (RPL), która jest definiowana jako poronienie dwóch lub więcej ciąż od momentu poczęcia do 24. Tygodnia – zarówno w przypadku poczęcia naturalnego, jak i wspomaganego. Podczas gdy technicznie zajście w ciążę powinno być proste, wszyscy wiemy, że dla wielu par tak nie jest.
Badania dr Castillo pokazują, że zarówno historia choroby, jak i historia rodziny powinny być wykorzystane do dostosowania badań diagnostycznych do RPL oraz że pod względem rokowania – wiek matki i liczba poronień ma ogromne znaczenie. Ryzyko utraty ciąży gwałtownie wzrasta po tym, jak kobieta kończy czterdzieści lat, przy czym najniższy odsetek poronień występuje u osób poniżej trzydziestu pięciu lat.
Na poronienie wpływa także wiele czynników zewnętrznych, takich jak palenie, kofeina, alkohol, intensywne treningi. Co interesujące, badania wykazały, że nie ma bezpośrednich dowodów łączących stres z nawracającą utratą ciąży. Powtarzające się poronienia oczywiście powodują presję psychiczną, ale nie jest to bezpośrednią przyczyną kolejnych strat ciąży.
Macica – źródło problemów z ciążą
Analizując przyczyny medyczne nawracającej i spontanicznej utraty ciąży, dr Castillo radzi, aby poronienie przypisywać zarówno czynnikom embrionalnym, jak i macicy. Badania szacują, że około 60% sporadycznych poronień wynika z cytogennych nieprawidłowości chromosomowych, a głównie z powodu specyficznego rodzaju aneuploidii, trisomii (te ostatnie są częściowo związane z wiekiem).
Nie są to jednak jedyne problemy wpływające na zarodek – u 2-5% par w przypadku nawracających poronień stwierdzono nieprawidłowości strukturalne spowodowane niezrównoważoną translokacją. Nierównomierna translokacja występuje, gdy część jednego chromosomu jest przenoszona na drugą, powodując utratę lub zysk materiału genetycznego, powodując w ten sposób nierównowagę chromosomową, która może powodować nieprawidłowości i wyjaśniać poronienia.
Opcje leczenia nieprawidłowości zarodkowych obejmują biopsję zarodka na etapie blastocysty (pięć dni) w celu genetycznej analizy komórek. W zależności od wyniku wyników biopsji, można zasugerować zmianę gamet, np. zastosowanie komórek dawcy.
Zdaniem dr. Castillo, wszystkie kobiety cierpiące na nawracającą utratę ciąży, powinny poddać się ocenie anatomicznej macicy.
Obecnie dostępne są chirurgiczne procedury korekcyjne i leki, które mogą pomóc, jeśli anatomiczny czynnik macicy zostanie wykryty jako czynnik determinujący poronienia.
Zaburzenia hormonalne, metaboliczne oraz komórki NK
Podczas badania utraty ciąży należy wziąć pod uwagę także czynniki hormonalne i metaboliczne, w szczególności nieprawidłowości tarczycy. Hormony tarczycy mają kluczowe znaczenie dla rozwoju płodu, a zaburzenia hormonów tarczycy są związane z utratą ciąży.
W przypadku par z RPL zalecane jest badanie czynności tarczycy i, w razie wykrycia problemu, zwykle można je leczyć. Przyczyną może być również niekontrolowana lub nierozpoznana cukrzyca, zwiększone poziomy prolaktyny i niedobory witaminy D, jednak dowody, łączące te warunki z RPL, są niespójne, dlatego rutynowe badania nie są obecnie uznawane za zalecenie.
Aby ciąża mogła zostać utrzymana, niezbędny jest normalnie działający układ odpornościowy, a dr Castillo omawia „szeroko kontrowersyjny” temat testowania komórek NK (komórek NK).
Komórki NK są podtypem wyspecjalizowanych limfocytów, które odgrywają kluczową rolę w odpowiedzi immunologicznej, co oznacza, że obecność takich komórek może wpływać na zdolność rozwoju dziecka. Proces kontroli składa się z dwóch testów: albo przez analizę krwi, albo przez badanie tkanki z biopsją endometrium. Dr Castillo zwraca jednak uwagę, że przed tymi testami stoją ogromne wyzwania techniczne. Zestawione wyniki z krwi i tkanek mogą być bardzo różne, a liczba komórek jest bardzo zmienna podczas cyklu miesiączkowego kobiety. Jak dotąd nie ma obecnie wystarczających dowodów na powiązanie tego z RPL.
Nawracająca utrata ciąży i spontaniczne poronienia – czy dawstwo komórek jajowych jest lekarstwem?
Zachęcamy do obejrzenia niezwykle ciekawego webinaru, podczas którego specjalista leczenia niepłodności z Hiszpanii – dr Juan Carlos Castillo, odpowiada na większość najczęściej zadawanych pytań dotyczących poronienia nawracającego. Oglądając wykład, dowiesz się m.in.:
- Dlaczego powtarzają się poronienia i jakie są przyczyny wczesnego poronienia?
- Jakie są przyczyny powtarzających się poronień po 6. tygodniu?
- Jakie są przyczyny powtarzającego się poronienia po udanej ciąży i przyczyny powtarzającego się poronienia po urodzeniu dziecka?
- Czy plemniki mogą powodować nawracające poronienia?
- Czy mięśniaki mogą powodować nawracające poronienia?
- Czy infekcja może powodować nawracające poronienia?
- Czy in vitro po powtarzającym się poronieniu może być skuteczne?
- Czy diagnostyka przedimplantacyjna to dobry pomysł w przypadku nawracających poronień?
- Czy badanie kariotypu jest korzystne w przypadku nawracającego poronienia?
Dr Castillo omawia ponadto temat badań nad tym, czy komórki dawczyni mogą być sposobem na to, by nie stracić kolejnej ciąży.
Źródło: EggDonationFriends
POLECAMY TAKŻE: Transfer zarodków w 3. czy 5. dniu (blastocysta) – co jest lepsze?
Transfer zarodków w 3. czy 5. dniu (blastocysta) – co jest lepsze?
Dodaj komentarz