Pytania i odpowiedzi na temat niepłodności

Niepłodność: pytania i odpowiedzi (cz.6) Rozmowa z profesorem Rafałem Kurzawą

Stan zapalny endometrium, stymulacja do in vitro, poronienia nawracające

Niepłodność jest coraz częstszym problemem. W Polsce zmaga się z nim nawet co 5 para w wieku prokreacyjnym. Dla wielu sytuacja ta jest bardzo trudna. Pojawiają się skrajne emocje, a także wiele wątpliwości i pytań. Odpowiedzi na część z nich udzielił dla nas specjalista leczenia niepłodności z kliniki Vitrolive, profesor Rafał Kurzawa.

Czy stan zapalny endometrium może przebiegać zupełnie bezobjawowo i nie być widziany w histeroskopii?

Zapalenie endometrium jest spowodowane zaburzeniami w naturalnej florze bakteryjnej jelit na skutek przedostania się drobnoustrojów z pochwy do macicy. Zwykle jest ono proste do rozpoznania – dokonuje się tego na podstawie objawów klinicznych (ból podbrzusza, tkliwość powłok brzusznych, zaburzenia miesiączkowania, upławy, podwyższona temperatura ciała). Trudniej jest w przypadku przewlekłego zapalenia endometrium. Ze względu na ograniczenia diagnostyczne, na ten moment nie jest możliwe także stwierdzenie, czy stan zapalny może istnieć i nie być wykryty podczas histeroskopii.

Od niedawna wiemy o istnieniu biocenozy dróg rodnych u kobiety – wyjaśnia profesor Rafał Kurzawa. – Jest ona warunkowana przede wszystkim naturalnym występowaniem pałeczek kwasu mlekowego. Bakterie występują we wszystkich narządach płciowych i mają swój określony skład procentowy. Są one niewielkie, dlatego trudno jest znaleźć odpowiednio czułą i specyficzną metodę, która pozwala określić subtelne zmiany w proporcjach między nimi.

Brak dobrych, czułych i specyficznych metod diagnostycznych, a także tych pozwalających określić prawidłową równowagę mikroflory bakteryjnej dróg rodnych (zwłaszcza w macicy i jajowodach) powoduje, że obecnie lekarze nie są w stanie tylko na tej podstawie zdiagnozować bezobjawowych stanów zapalnych.

Niepłodność leczona przy pomocy zapłodnienia pozaustrojowego – czy można przeprowadzić stymulację do in vitro, gdy na obu jajnikach obecne są torbiele?

To, czy można przeprowadzić stymulację do in vitro, gdy na obu jajnikach stwierdzono obecność torbieli. Wiele zależy od:

  • wieku kobiety,
  • wielkości torbieli,
  • rodzaju torbieli.

Jeżeli zapadła decyzja o tym, że niepłodność będzie leczona przy pomocy zapłodnienia pozaustrojowego, nie ma konieczności chirurgicznego leczenia torbieli endometrialnych. Tak mówią rekomendacje. Wyjątek stanowią duże torbiele lub takie, które uniemożliwiają skuteczną punkcję pęcherzyków jajnikowych – mówi profesor Rafał Kurzawa.

W przypadku torbieli jajnikowych czynnościowych, które powstały niedawno, istnieje ryzyko, że one także odpowiedzą na stymulację, a tym samym będą stawały się coraz większe. Jeżeli jednak są one obecne od dłuższego czasu, nie powinno być żadnych problemów.

Czy nawracające poronienia przy endometriozie są wynikiem choroby czy zaburzeń immunologicznych?

W takiej sytuacji zalecane jest szukanie innych przyczyn predyspozycji do nawracających strat ciąż. Konieczne jest wykonanie badań, które tę predyspozycję potwierdzą bądź wykluczą. Niezbędne są testy genetyczne w kierunku trombofilii, ocena jamy macicy (USG, histeroskopia) oraz diagnostyka zaburzeń pracy tarczycy. Endometrioza powoduje niepłodność, jednak sama w sobie nie jest czynnikiem, który w istotny sposób przyczynia się do poronień nawracających. Chyba że występuje adenomioza.

Więcej odpowiedzi profesora Rafała Kurzawy z kliniki Vitrolive na pytania dotyczące niepłodności można znaleźć na naszym kanale na Youtube. Serdecznie zapraszamy.

 

MASZ PYTANIE NA TEMAT NIEPŁODNOŚCI? ZOSTAW JE W KAWIARENCE PŁODNOŚCI VITROLIVE [KLIK]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *