Na kawie z prof. Rafałem Kurzawą

Zarejestruj się

Witaj w Kawiarence Płodności Vitrolive. W czym możemy Ci pomóc?

W naszej Kawiarence dostaniesz wszystko, czego potrzebujesz, by spełnić marzenie o Dziecku. Rozgość się i znajdź „stolik” dla siebie. Serwujemy wiedzę najlepszych ekspertów, wsparcie psychologów, pomoc na każdym etapie starań o ciążę. U nas poczujesz się swobodnie i bezpiecznie – bez oceniania i hejtu. Poznasz tu ludzi, którzy w pełni Cię zrozumieją. Pamiętaj, u nas nie ma złych pytań na temat (nie)płodności – wszystkie są ważne i na wszystkie dostaniesz odpowiedź. Zadawaj je naszym Ekspertom śmiało! Zapraszamy do środka – zawsze, kiedy potrzebujesz.

Partner merytoryczny

Zapraszam

prof. Rafał Kurzawa

Viewing 82 reply threads
 • Autor
  Wpisy
  • #30669

   Na kawie z prof. Rafałem Kurzawą

   Tutaj można zostawić pytanie skierowane do prof. Rafała Kurzawy.
   Profesor udziela odpowiedzi w każdy czwartek o godzinie 17:30 w trakcie live na profilu FB @Nieplodni Razem

  • #30697
   Avatar
   Agata
   Participant

   Dzień dobry, proszę o udzielenie odpowiedzi: Czy wysoka fragmentacja DNA plemników 57-68% oraz nieprawidłowa morfologia 0-1% jest wskazaniem do badania genetycznego każdego zarodka? Brak innych wskazań. Nasienie kontrolowane przez okres 3 lat, mimo leczenie parametry nie poprawiają się. Mąż cukrzyca typu I – leczona. Jesteśmy przed pierwszą procedurą do in vitro, lekarz prowadzący sugeruje abyśmy podjęli decyzję czy będziemy badać zarodki. Nie spodziewałam się takiej wiadomości już na starcie, mieliśmy tylko jedną ciążę biochemiczną. Odebrałam to tak, że lekarz z góry założył, że będzie źle. Na czym dokładnie polega badanie zarodków? Jak ono przebiega i czy to badanie uchroni przed utratą ciąży? Czy ma sens?
   Dziękuję za odpowiedź.

  • #30699
   Avatar
   Wisnia
   Participant

   Dzień dobry,

   nie wiem czy Profesor zdąży nam odpowiedzieć do naszej wizyty w przyszłym tygodniu, ale może się uda.

   Jesteśmy umówieni na wizytę, ale przed nią chciałbym zapytać o kilka spraw:

   1. Mam podejrzenie azoospermii – badania nasienia (brak plemników), hormony (strasznie wysoki FSH i LH oraz podwyższona prolaktyna – testostedon w normie -już po wizycie endokrynologa ). Mam zlecenie na badania genetyczne. Urologicznie wszystko ok.

   – czy jest szansa by w moim przypadku “wyciągnąć” coś z biopsji jądra? Czy raczej już musimy myśleć o nasieniu dawcy?
   – czy przed pierwszą wizytą/konsultacją dobrze, jakbyśmy mieli jakieś konkretne badania?
   – czytaliśmy również w internecie, że przed przystąpieniem do In vitro – żona również musiałaby zrobić badania genetyczne – w jakim celu? U Żony raczej wszystko jest w porządku.

   z góry dziękujemy za odpowiedź.
   Do zobaczenia,

  • #30701
   Avatar
   awry1990
   Participant

   Dzień dobry, czy przyczyną słabej morfologi plemników na poziomie 0-1%, badania MSOME 0%, może być podwyższony poziom:
   *homocysteiny- 15,28
   *witamin 25 D-20,30
   *cholesterol całkowity (jedn, SI)-5,46.
   Pozostałe wyniki krwi, moczu, usg jąder, posiew nasienia (tlenowych i beztlenowych) w normie. Czy przyczyny powinniśmy szukać gdzieś indziej?

  • #30702
   Avatar
   alicjaduuuu
   Participant

   Czy warto robić inseminację z jednym drożnym jajowodem? Tzn. na wyniki jest, że ten drugi nie został zakontrastowany. A z niego była pierwsza ciąża. Jestem po dwóch poronieniach – w 12 tc i 6 tc (puste jajo). Jakie badania warto jeszcze rozważyć, zabiegi? Np. laparaskopie, histeroskopie.
   Czy bardziej myśleć w kierunku in vitro?
   Mam 36 lat – staramy się od 3. Wyniki męża aktualnie w normie, moje też wszystkie ok. Przy czym mam też hiperprolaktolemię, zespół atyfosfolipidowy, tromboflię i od drugiej ciąży spadło mi DHEA.

  • #30703
   Avatar
   adell93
   Participant

   U męża wykazano nieprawidłowy kariotyp ze zrównoważoną translokacją robertsonowską pomiędzy chromosomami 13 i 14 czy ze względu na nieprawidłowość jesteśmy zmuszeni wykonać diagnostykę przedimplantacyjną ? czy jest to nasza decyzja? niestety, ale są to bardzo duże koszta i nie będzie nas na to stać. W tym cyklu rozpoczynamy stymulację. Genetyk zalecił wykonanie tradycyjnej amniopunkcji jeżeli dojdzie do ciąży.

  • #30724
   Avatar
   Alista
   Participant

   Dzień dobry Panie Profesorze,
   pytanie techniczne:
   Jakie badania będą wykonane u pacjentki przed procedurą in vitro w celu wykluczenia możliwych problemów z implantacją zarodka i utrzymaniem ciąży?
   Pozdrawiam serdecznie, pacjentka.

  • #30725
   Avatar
   Angelika240494
   Participant

   Dzień Dobry,

   Jestem umówiona do Profersora 17 czerwca , walczę z niepłodnością pierwotna od zawsze , nigdy się z mężem nie zabezpieczaliśmy , wczoraj miałam badanie hsg w Szczecinie w Zdrojach i wyszło ze jajowody mam niedrożne, będę tam miała laparoskopię ale słyszałam ze w Policach jest lepsza opieka , czy mogę się tam dostać ? Po badaniu zależy nam na in vitro , mam pcos , brak miesiączki wywołuje luteina , nasienie nieprawidłowe 😢jest szansa na ciąże przez in vitro ?

   Pozdrawiam

  • #30749
   Avatar
   Karpi
   Participant

   Dzień dobry, Panie Profesorze. Chciałam zapytać czy to możliwe żeby mój organizm nie produkował oocytów? Niestety już 2 raz podczas stymulacji przed samą punkcją spada poziom estradiolu. (pierwsza próba krótki protokół gonal 150 i cetrotide a estradiol z ok 900 spadł do 250, obecna próba długi protokół gonapeptyl i mensinorm 150 a estradiol z 300 spadł do 100). Podczas pierwszej punkcji nie było ani jednej komórki przy kilkunastu pęcherzykach. Kolejna punkcja czeka mnie jutro. Mam PCO, endometriozę I stopnia oraz hashimoto.Jakie leczenie można jeszcze podjąć lub co zbadać? Czy jest wogóle szansa na uzyskanie własnych oocytów czy tylko adopcja wchodzi w grę? Będę wdzięczna za informację.

  • #30752
   Avatar
   ania
   Participant

   Dzień dobry,
   co może być przyczyną nierówno rosnących pęcherzyków podczas stymulacji do in vitro? Jeden rośnie wyraźnie szybciej, przez co ilość dojrzałych komórek jest nieduża (1 ivf – 5 dojrzałych, 2 zapłodnione, 1 zarodek; 2 ivf – 4 dojrzałe, 1 zapłodniona, 1 zarodek; teraz 3 ivf – 3 dojrzałe, 1 zapłodniona i 1 zarodek, ale nawet nie doszło do transferu). Był stosowany zarówno długi jak i krótki protokół z primingiem estrogenowym, estradiol za każdym razem ok 1500.
   Obecnie obniżone amh (0.95) wiek 37 lat (leczę się już ponad 7 lat, pierwsze ivf w wieku 32 lat), endometrioza, hashimoto i mikrogruczolak przysadki. Niestety przy amh powyżej 2 wynik stymulacji też był mizerny. Waga w normie, bardzo zdrowe odżywianie, dużo ruchu, zero używek, parametry nasienia dobre. Czy jest sens próbować jeszcze raz robić ivf,bo 3 pęcherzyki rosną mi jak brałam lamettę? Czy w taki typ wypadku trzeba już tylko rozważać komórkę dawczyni lub adopcję zarodka?

  • #30782

   Dzień dobry.
   Dzisiaj, tj. 18.06.2020r., o godzinie 17.30 prof. Kurzawa odpowie na Państwa pytania podczas live na profilu FB @Niepłodni Razem
   Zapraszamy do udziału w live i zadawania kolejnych pytań.
   Jeśli Państwa udział jest niemożliwy w tym czasie, udostępnię link do rozmowy pod moim postem.
   Serdeczności

   • #30831

    Dzień dobry.
    Szanowni Państwo, udostępniam link, gdzie można w każdej chwili odtworzyć nagranie z prof. Kurzawą z dniach 18.06. 2020 r.
    Jeśli w trakcie nagranie, nie padło Państwa pytanie, zadam je w trakcie liva, który odbędzie się w najbliższy czwartek tj. 25.06.20 r. o godzinie 17:30 na profilu FB @Nieplodni Razem
    Pozdrawiam ciepło

    Link do nagrania: https://www.youtube.com/watch?v=J8A2fKdU9EE

  • #30787
   Avatar
   MartynaO
   Participant

   Dzień dobry Panie Profesorze,
   staram się z mężem o ciążę od 2,5 roku. U męża stwierdzono teratozospermię. Morfologia plemników ok. 2-3%. Ja natomiast miałam robione HSG – wyszło że jajowody są drożne. W histeroskopii rok temu wyszły zrosty wewnątrzmaciczne, które usunięto. Poza tym badania hormonalne, immunologiczne, kariotypu są prawidłowe. Jesteśmy po pierwszej próbie inseminacji, która była robiona na cyklu naturalnym i niestety nie udało nam się. Mam zatem pytanie, czy z racji tego, że rok temu miałam usunięte zrosty mogły się odnowić i warto powtórzyć histeroskopię, czy może warto zrobić laparoskopię, aby sprawdzić, czy nie ma innych zrostów w brzuchu, czy otrzewnej? Może warto te zabiegi powtórzyć przed 2 próbą inseminacji? Dodam, że cykle mam regularne, miesiączki nie są bolesne, ale nie są też bardzo obfite. Czasami nawet zastanawiam się, czy nie są skąpe.

   Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • #30792
   Avatar
   Kamila031
   Participant

   Witam Panie Profesorze

   Staramy sie o dziecko od 2 lat ( ja 31 partner 39) U mnie choroba hashimoto (letrox 50) wyniki unormowane, tsh obecnie na poziomie 1, regularne miesiączki, owulacje są . U partnera rok temu pierwsze wyniki badania nasienia nas załamały : morfologia 0, ruch postępowy 26%, koncentracja 66 mln, całkowita liczba 132. Wizyta u androloga , stwierdzone żylaki powrózka nasiennego 1 stopnia – pan doktor nie zaleca w tym przypadku zabiegu operacyjnego , stwierdził, że żylaki są małe, nie koniecznie one są odpowiedzialne za morfologie 0 a operacja nie daje gwarancji polepszenia . W międzyczasie zrobilismy poziomy hormonów partnera- wszystko w normie. Zalecono profertil- wyniki po dwóch miesiącach zdecydowanie lepsze : morfologia 2, ruch postępowy 45%, koncentracja 42 , całkowita liczba 105 mln .
   Wyniki na integralność chromatyny : SDF- 12. Dalsze przyjmowanie profertilu i starania naturalne. Niestety bez rezultatu , nigdy nie udało nam się uzyskac ciąży , obecne wyniki pod względem morfologi dalej załamujące z 2% które osiągneliśmy spadło do 1% , ruch postepowy 52 % , koncentrcja 68 , całkowita liczba 136 mln. Partner nie pije i nie pali, hormony w normie, co jeszcze może być przyczyną tej nieszczęsnej morfologii? czy rzeczywiście żylaki 1 stopnia nie wpływają na to i operacja mogłaby nie tyko nie pomóc na morfologie , ale i spowodować obniżenie innych parametrów? Czy inseminacja w naszym przypadku ma jakikolwiek sens czy od razu lepiej nastawiać się na invitro?

  • #30793
   Avatar
   Masza
   Participant

   Witam serdecznie. Mam 34 lata, pierwsza ciąża w wieku 29lat okazała się ciążą pozamaciczną, kolejna ciąża obumarła w 8 tygodnku. Zdecydowaliśmy sie na in vitro które zakończyło się urodzeniem synka.( zarodek 4.1.1)tylko w tym przypadku przez całą ciążę brałam clexane. Mamy jeszcze jeden zarodek blastocyste 4.2.1. Międzyczasie po 4 miesiącach po porodzie ciąża naturalna również obumarła w 8 tyg. I po kilku miesiącach znów ciąża która okazała się ciążą zaśniadową. Czy po przebyciu ciąży zaśniadowej kolejna ciąża jest niewskazana? Chcemy podejść do criotransferu. I czy mamy szansę na donoszenie ciąży naturalnej? Mam stwierdzone mutacje wszystkie hetero mthfr obie i pai-1. Hashimoto i insulinooporność. Mąż wyniki ma ok. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • #30795
   Avatar
   Anna N
   Participant

   Dzień dobry. Jesteśmy właśnie po drugim nieudanym transferze. Mąż ma bardzo słabe parametry nasienia. Ja mam problem z endometrium, które jest za cienkie. Po lekach w dniu transferu blastocysty urosło do 10 mm. Zostały nam jeszcze 2 zarodki. Co jeszcze można zrobić by kolejny transfer się udał? Immunologie jeszcze nie sprawdziłam. Lekarz prowadzący jest sceptyczny w tym temacie. Mamy skierowanie na badania genetyczne pod kątem celiakii.

  • #30796
   Avatar
   blackberry
   Participant

   Witam Panie Profesorze!
   Mam takie pytanie czy po udanym transferze pozywywnym wyniku BHCG istnieje coś takiego jak zbyt wysoki poziom progesteronu przy braniu leków oczywiście? I jaki powinien być odpowiedni poziom tego progesteronu?
   Dziękuję za odp.

  • #30797
   Avatar
   Jakub
   Participant

   Dzień dobry,
   30 maja mieliśmy udany transfer In vitro (po 11 dniach beta wyszła 800, po 19 dniach – 17 000). W międzyczasie Małżonkę ukąsił kleszcz i niestety wyszedł rumień. Zostało wdrożone leczenie antybiotykami: Macromax i Zamur na okres 30 dni. W zawiązku z tym mamy kilka pytań:
   1. Czy są jakieś dodatkowe zalecenia w leczeniu boreliozy na początku ciąży – dotyczące diety, suplementów, witamin itp. ?. Żeby wspomóc a nie zaszkodzić
   2. Czy jest sens robić badania diagnostyczne po skończeniu antybiotyków ? Wyniki rzutują na prowadzenie ciąży ?Czy lepiej w spokoju czekać na rozwiązanie
   3. W związku z toczącym się leczeniem antybiotykami, które będzie trwało przez cały I trymestr (30 dni) jakie jest zagrożenie dla płodu ?

  • #30823
   Avatar
   Ginger
   Participant

   Dzień dobry Panie Profesorze.
   Czy w naszym przypadku jest bezpośrednie wskazanie do in-vitro ze względu na czynnik męski? Klasyczne ivf czy imsi?
   NASZA SYTUACJA: Starania od 3 lat. 3x stymulacja + iui, po 1 – ciąża biochemiczna.
   Mężczyzna lat 33 -Obniżona ilość plemnikow (wyniki w przedziale : 3-10mln/ml) , PROCENTOWE wartości morfologi i ruchliwości pleminkow na granicy normy. Żylaki podwrozka nasiennego. Hormony (testosteron, tarczycowe, fsh, lh) w normie. Profertil i clostylbegyt nie pomogły.
   Kobieta lat 29 – owulacja naturalna w każdym cyklu, jajowody drożne.
   Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  • #30826
   Avatar
   anuskazalucka
   Participant

   Mamy z mężem po 25 lat,Mąż w nasieniu zero plemników,nie ruchliwych 99%nie żyje 99% Ja : AMH 7.2 .Niedoczyność tarczycy,Badania w około 17/18 dc : Prolaktyna 0,35ng/ml LH: 23,91 mlU/ml Progesteron : 8,69ng/ml Mutacja w genie MTHFR1298A-C Homocysteina 6,87 . Mąż straszne badania nasienia. Czy In vitro z dawcą ?
   Mam cykle przeważnie około 30 dni max a czasem po 28 dniach przyjdzie mimo że mam PCOS . Mam małe pęcherzyki ale wolno rosną
   Dziękuje za odpowiedz

  • #30833
   Avatar
   czekamynadzidzie
   Participant

   Witam. Jesteśmy po 2 procedurach in vitro. Każda skończyła się tak samo: zarodki do 3ciej doby ładnie się dzieliły, po 3dobie przestały się prawidłowo rozwijać, żaden nie osiągnął kolejnego stadium. w 5 dobie bardzo duża fragmentacja tych zarodków i nieprawidłowe podziały. Nasze rozpoznanie: niepłodność idiopatyczna. Co może odpowiadać za taki stan rzeczy? Mam wrażenie, że przebadaliśmy juz wszystko co było możliwe, włącznie z immunologią. Czy jest jeszcze jakaś szansa na dzieci z własnych zarodków? My nawet nie wiemy po czyjej stronie leży przyczyna 🙁

  • #30834
   Avatar
   Aneczka_026
   Participant

   Jestem juz po 3 histeroskopiach usuniecia przegrody macicy i za kazdym razem mialam usuwana jakas zmiane w jamie macicy, stad moje pytanie czy to mozliwe aby przegroda jamy macicy odrastala czy bardziej moga sie tworzyć zrosty pooperacyjne w jamie?
   Jakie sa szanse na coa e z in vitro po usunieciu przegrody macicy?

  • #30835
   Avatar
   Kkarolina203
   Participant

   Dzień dobry,w poniedziałek 15.06, 7dni po transferze 2 zarodków klasy 4aa i 4ab i dowiedziałam się, że po raz 1 od 3 lat beta hcg wzrosła do 59, następnie po 3 dniach 2 pomiar wyniósł 81, a 3 pomiar wyniósł 77, co mogło doprowadzić do spadku bety? i czy po ciąży biochemicznej w kolejnym cyklu mamy większe szanse na ciążę , która utrzyma się do 9 miesiąca?Jak wypadają statystyki?dodam że badanie KIR bx, zdiagnozowane PCOS, insulinooporność, mąż ma obniżone parametry nasienia,i nk 15% ,inne badania immunologiczne bez zastrzeżeń…

  • #30869
   Avatar
   anuskazalucka
   Participant

   Mamy z mężem po 25 lat,Mąż w nasieniu zero plemników,nie ruchliwych 99%nie żyje 99% Ja : AMH 7.2 .Niedoczyność tarczycy,Badania w około 17/18 dc : Prolaktyna 0,35ng/ml LH: 23,91 mlU/ml Progesteron : 8,69ng/ml Mutacja w genie MTHFR1298A-C Homocysteina 6,87 . Mąż straszne badania nasienia. Czy In vitro z dawcą ?
   Mam cykle przeważnie około 30 dni max a czasem po 28 dniach przyjdzie mimo że mam PCOS . Mam małe pęcherzyki ale wolno rosną
   Dziękuje za odpowiedz. Plus dodam Mąż jest z bliżniaków, miał biopsje jąder i kompletnie nic nie znalezli 🙁

  • #30870
   Avatar
   anuskazalucka
   Participant

   I czy wgl jest aby w końcu kiedyś zaszła.. dołanczam do pytania jeszcze..
   Miałam laparoskopie ,zero cystów, zero zrostów, żadnych ognisk, nie ma endometriozy, oba dwa jajowody drożne są .I wszystko dobrze wygląda

  • #30872
   Avatar
   AgnieszkaF
   Participant

   Dzień dobry Panie Profesorze.

   Jesteśmy z mężem po 2 nieudanych procedurach IVF metodą IMSI. Z 1 procedury – 4 komórki, wszystkie dojrzałe, do 3 doby przetrwały 2 zarodki, 2 transfery, oba bez powodzenia. Z 2 procedury – 7 komórek, 6 dojrzałych, wszystkie się zapłodniły, ale tym razem była decyzja o hodowli do stadium blastocysty. Przetrwał 1 zarodeczek, również bez efektu ciąży. U męża jest słabe nasienie (pojedyncze plemniki klasy 3) u mnie wiek (40 lat) i immunologia zbadana po niepowodzeniach. Inne wyniki prawidłowe. Moje AMH z lipca 2019 roku to 1,7 ng/ml, FSH 7,8 mlU/ml. Chcielibyśmy podejść do kolejnej procedury, w związku z czym w lutym tego roku badania zostały powtórzone: AMH 1,47 ng/ml, FSH 9,80 mlU/ml. W czerwcu jeszcze raz zostało powtórzone FSH, które jest na poziomie 23,6 mlU/ml. Cykle mam regularne. Dodam, ze to badanie było robione w stanie “silnego wzburzenia”. Czy taki wysoki wynik (który, do tej pory zawsze był w normie) może być tym spowodowany? Czy jednak po 4 miesiącach od ostatniego dobrego wyniku nagle weszłam w stan menopauzy? Czy powtórzyć to badanie? Jeśli tak, to branie estrofemu, które lada moment rozpocznę nie sfałszuje wyniku? Czy istnieje szansa na stymulację w takiej sytuacji, czy już musimy pogodzić się z tym, że nie będziemy mieli dzieci?
   Z góry dziękuję za odpowiedź.

   • #31018

    Szanowni Państwo,
    absolutnie w Państwa przypadku nie można przekreślać szans na posiadanie potomstwa. Trzeba natomiast szczerze powiedzieć, że gdybyśmy chcieli spojrzeć na kwestię szans ze statystycznego punktu widzenia, rokowanie po dwóch nieudanych próbach jest nieco gorsze niż u pary, która podchodziłaby do procedury po raz pierwszy. Rzeczywiście w Pani przypadku jednym z kluczowych wydaje się być rzetelna ocena tzw. rezerwy jajnikowej. Pojedynczy wysoki wynik FSH nie może przesądzać naszego osądu. Myślę, że powinien być powtórzony w 2-3 dniu cyklu, najlepiej jednocześnie z AMH, a następnie skorelowany z liczbą pęcherzyków antralnych widocznych w jajnikach w badaniu USG. Dopiero mając takie dane można wypowiedzieć się na temat spodziewanej odpowiedzi jajników na stymulację.
    W zastępstwie Prof. Kurzawy odpowiedzi udzielił:
    dr n. med. Wojciech Głąbowski
    Kierownika ds. Lecznictwa w Vitrolive

  • #30876
   Avatar
   Annie81
   Participant

   Mam 39 lat, AMH 0.36, FSH 8.7, LH 6.9, estradiol 150. Trzy lata temu urodziłam córeczkę, naturalna ciąża, bez problemów. Trzy miesiące temu ponownie byłam w ciąży, ale nastąpiło poronienie samoistne. Serduszko zatrzymało się w 7 tc.
   Martwi mnie to AMH. Gdzieś w internecie usłyszałam, że z takim wynikiem mam tylko 5% szans na naturalną ciążę i tak samo 5% szans przy in vitro. Czy to prawda? Czy jedyna droga to in vitro? Jednak udało mi się niedawno zajść w ciążę, pomimo takiego wyniku, więc może nie jest aż tak źle? Chciałabym starać się naturalnie, ale nie wiem czy nie ryzykuję tym zbyt dużo w moim wieku.
   Dziękuję za odpowiedź.

  • #30882
   Avatar
   Martitaj
   Participant

   Wykryto u mnie zakażenie bakterią Helicobacter Pylori. Mam przepisaną antybiotykoterapię. Na początku lipca rozpoczynam procedurę In-Vitro. Czy stosowanie antybiotyków w jakikolwiek sposób może wpływać na działanie leków do stymulacji hormonalnej? Czy zakażenie bakterią może mieć wpływ na powodzenie procedury?

  • #30888

   Dzień dobry.
   Dzisiaj, tj. 25.06.2020r., o godzinie 17.30 prof. Kurzawa odpowie na Państwa pytania podczas live na profilu FB @Niepłodni Razem
   Zapraszamy do udziału w live i zadawania kolejnych pytań.
   Jeśli Państwa udział jest niemożliwy w tym czasie, udostępnię link do rozmowy pod moim postem.
   Serdeczności

   • #30936

    Dzień dobry.
    Szanowni Państwo, udostępniam link, gdzie można w każdej chwili odtworzyć nagranie z prof. Kurzawą z dniach 25.06. 2020 r.
    Jeśli w trakcie nagranie, nie padło Państwa pytanie, zadam je w trakcie liva, który odbędzie się w najbliższy czwartek tj. 02.07.20 r. o godzinie 17:30 na profilu FB @Nieplodni Razem
    Pozdrawiam ciepło
    Link do nagrania: https://www.youtube.com/watch?v=Jz2tKmRy67w

  • #30890
   Avatar
   wegrzynowska.k
   Participant

   Witam,
   u mnie: wiek 24l, endometrioza 3st, niedrozne jajowody. AMH 12.07. Nie zdiagnozowano pcos/pco.
   Mąż: wiek 41l, nasienie ok z wyjątkiem morfologii: 0% prawidłowych plemn. Brak zylakow powrozka.
   Jaką metodę ivf wybrac ? Jaki protokół powinniśmy przejść? Czy jest szansa że uda się za 1 razem ? Dodam że cykle maturalne raczej są bezowulacyjne. Korzystnie oddzialowuję po stymulacji lekiem lametta + pregnyl.

   Pozdrawiam Kamila

  • #30947
   Avatar
   martaa75
   Participant

   Dzien dobry,
   W styczniu br poroniłam w 8tyg ciązy o którą staraliśmy się 7mscy. Jesteśmy w wieku 29lat. Zdecydowaliśmy zrobić badanie nasienia – morfologia 0% prawidłowych plemników (głównie wady główki), reszta parametrów w normie. Czy wskazane jest ponowne badanie nasienia, czy lepiej od razu wykonać fragmentację DNA plemników?
   Dziękuję i pozdrawiam.

  • #30951
   Avatar
   Pestka13
   Participant

   Po każdym transferze bardzo się denerwuję. Nie potrafię tego opanować. Mam 38 lat i wiem, że moje szanse są niewielkie. Obawiam się, że stres jest przyczyną braku implantacji zarodka. Czy mogę brać jakieś tabletki na uspokojenie? Jeśli tak, to jakie?

  • #30952
   Avatar
   Kasia Sie
   Participant

   Witam Panie Profesorze.
   Przygotowujemy się do in vitro z wykorzystaniem nasienia dawcy. Lekarz powiedział mi że w takim przypadku nie przysługuje refundacja leków do stymulacji. Tymczasem na forach czytam że wcale tak nie jest. Czy mógłby Pan wyjaśnić ta kwestię. Z góry dziękuję.

  • #30953
   Avatar
   Aneczka_026
   Participant

   Ile powinien wynosic progesteron dzien przed transferem? Czy to prawda ze duphaston nie zwieksza poziomu progesteronu we krwi?

  • #30954
   Avatar
   ania2626
   Participant

   Witam, Panie Profesorze proszę o odpowiedź jaki protokół stymulacji jest lepszy przy PCOS długi czy krótki? Czy rodzaj protokołu ma wpływ na jakość komórek jakowych ?

  • #30955
   Avatar
   Ela
   Participant

   Witam doktorze u nas problem u męża Astheno Teratozoospermia 2% prawidlowych plemników rok wcześniej 0% dwie procedury in vitro w pierwszej uzyskano 3 blastocysty 5 dniowe wszystkie po badaniu pgs nie nadawały się do transferu. W drugiej procedurze 5 blastocyst najwyższej jakości 5.1.1 bez badania pgs pierwszy i trzeci transfer nie udany drugi udany ale obumarcie zarodka w 6 tygodniu ciąży Kir AA, Allo mlr 46,5%,obecność 1298A>C w genie MTHFR i obecność 677C>T w genie MTHFR badania robione po obumarciu zarodka.Dlaczego zarodki najwyższej jakości nie dają upragnione ciąży? Czy uważa Pan że to wina słabych plemników? Czy Cytomegalovirus IgM 1,560 za pierwszym razem a za drugim ponad 2,0 może być problem? Awidność 61,10. Mam jeszcze dwa zarodki co mogę jeszcze zrobić żeby transfer się udał. Czy te zarodki są z wadami i dlatego transfery się nie udają?

  • #30956
   Avatar
   Pestka13
   Participant

   Kiedy warto skorzystać z nacięcia osłonki zarodka? Jestem po trzech pełnych procedurach in vitro, jeden transfer zamrożonego zarodka. Do implantacji nie dochodzi. Mam 38 lat, partner 39. U mnie niedrożne jajowody, partner ma oligoastenotetratozoospermię.

  • #30957
   Avatar
   Tams
   Participant

   Czy degeneracje zarodka lub ciągły brak zagnieżdżania zarodka w endometrium może być spowodowany tym, że układ immunologiczny(układ zgodności tkankowej) kobiety po prostu nie zaakceptował materiału genetycznego partnera jako kandydata na ojca? Czy znane są przypadki, że przy zmianie partnera płodność powróciła?

  • #30958
   Avatar
   Tams
   Participant

   Czy diagnostyka przedimplantacyjna jest bezpieczna dla zarodka? W jednym źródle przeczytałem, że jest możliwość uszkodzenia zarodka, w innym natomiast, że nie ma takiego ryzyka, bo komórka do badania będzie pobrana z miejsca w którego powstanie łożysko.

   Czy możliwa jest diagnostyka prawidłowej liczby chromosomów i diagnostyka wad genetycznych z polocytów? Następnie selekcja prawidłowych oocytów (oocyt i polocyt powinny zawierać ten sam materiał genetyczny). Pozwoliłoby to eliminować choroby genetyczne i posiadać zdrowe potomstwo, bez ryzyka niszczenia obciążonych zarodków.

  • #30959
   Avatar
   Tams
   Participant

   Czy jest udowodniona, poparta wiarygodnymi dowodami naukowymi (zgodnie z Evidence Based Medicine) zwiększona skuteczność , poniższych metod dodatkowych w procedurach in vitro:

   1. Mezoterapia/odmładzanie jajników

   2. Mikroprzepływowa selekcja plemników (ZyMōt Multi)
   Czy to, że plemnik jest szybszy, ma prawidłowy ruch i morfologię, rzeczywiście zazwyczaj koresponduje z tym, że powstaną z niego lepszej jakości, bardziej rokujące zarodki?

   3. Be READY, ERA – test receptywności endometrium

  • #30960
   Avatar
   Tams
   Participant

   Czym kierować się przy wyborze suplementu diety poprawiającego jakość nasienia? Na rynku figuruje sporo preparatów, jakie będą najlepsze? Czym się kierować? Czy jeszcze w jakiś sposób poza unikaniem przegrzewania, aktywnością fizyczną, odpowiednią ilością snu, unikaniem stresu i unikaniem palenia można poprawić parametry?

  • #30961
   Avatar
   Tams
   Participant

   Czy wiek kobiety w dniu transferu (ileś lat temu zamrożonych zarodków) też ma wpływ na odsetek uzyskanych ciąż? O skuteczności decyduje wiek przy którym zostały pobrane i zapłodnione oocyty, a wiek w czasie transferu po kilku latach od zamrożenia nie ma już większego znaczenia w odsetkach implantacji?
   Czy z wiekiem spada receptywność endometrium? Czy w następujących po sobie cyklach okno implantacyjne może być ruchome i wystąpić kilka dni wcześniej lub później? Czy ta ruchomość okna implantacyjnego zmienia się powoli, dopiero po kilku latach?

  • #30962
   Avatar
   Tams
   Participant

   Na jednym z czatów wspomniał Pan Profesor, że najlepiej rokuje współżyć 2-3 razy w tygodniu bez względu na dzień cyklu. Zatem czy jest sens także podczas menstruacji, skoro plemniki raczej złuszczą się z endometrium i nie dotrą do jajowodów? Czytałem gdzieś, że z nasienia wnikają czynniki wyciszające układ odpornościowy kobiety i zwiększają możliwość zagnieżdżenia zarodka.

  • #30998
   Avatar
   MagdalenaBZ
   Participant

   Dzień Dobry Panie Profesorze,
   Jesteśmy świeżo po nieudanej procedurze in vitro i stoimy przed decyzja – co dalej. Pobrano 3 pecherzyki, w nich 3 dojrzałe komórki lecz (jak powiedział embriolog) słabej jakości, o nieprawidłowej morfologi; jedna obumarła od razu, jedna się nie zapłodniła, powstał jeden zarodek, który przestał się rozwijać na etapie podziału na 10.
   Od początku lekarza i nas zaskoczyła niemile kiepska odpowiedz na stymulację wysokimi dawkami Menopuru (225-300 przez 14 dni) – były tylko 3 pecherzyki po jednej stronie. Długi protokół. Wcześniej 2 krotna stymulacja Clostybegyt – raz jeden pęcherzyk, raz 9.
   Ja: 34 lata, AMH 1,4-1,89; inhibina b badana kilkukrotnie zawsze poniżej 7. Reszta hormonów w normie, cykle regularne 28 dni, zawsze owulacyjne; niedrożny jeden jajowod. Miesiączkuje od 8 r.z. Zastanawia nas dysproporcja pomiędzy AMH a inhibina b – czy można interpretować ze rezerwa nie jest najgorsza ale komórki są kiepskiej jakości? Co może wpływać na uszkadzanie komórek poza czynnikami środowiskowymi (raczej nie w moim przypadku: jestem szczupła, zdrowy tryb życia, dieta, sport, suplementacja, sporo antyoksydantów)? W trakcie stymulacji przez ponad 3 tyg stosowałam naskornie Androtop. Czy jest jeszcze coś, co można zrobić żeby poprawić jakość komórek – stosowanie dhea, hormon wzrostu w trakcie stymulacji, NAC od 3dc, kwas alfaliponowy)? Dodam, ze mam diagnozę niezróżnicowanego zapalenia tkanki łącznej, leczonego 2 lata Immuranem i Arychina, obecnie klinicznie w remisji. P-ciała p-jądrowe 1:2560, znacznie podwyższone p-ciała przeciwko srodblonkom naczyń. Konsultacje i badania immunologiczne W tym momencie prawidłowe, lekarz nie widzi wskazań do dalszej diagnozy czy leczenia w tym kierunku. Nasienie partnera b dobre (również fragmentacja i SCD), kariotypy prawidłowe.
   Lekarz rozważa czy od razu podjąć następna stymulację – jeśli tak to czym?
   Czy sugerowałby Pan jeszcze jakaś diagnozę?
   Będę bardzo wdzięczna za odpowiedz. Pozdrawiam serdecznie, Magda

  • #30999
   Avatar
   Sywi88
   Participant

   Dzień dobry Panie Profesorze. Mam 31 lat, moje AMH wynosi 0.02 , jestem po 6 nieudanych transferach (4 z komórką dawczyni na świeżych komórkach w tym jedna ciąża biochemiczna i 2 z adopcji zarodków).Choruję na niedoczynność tarczycy, jednak do każdego transferu poziom TSH był uregulowany.Posiadam mutacje genu MTHFR C677T heterozygotyczny. Wyniki nasienia męża nie są zbyt dobre- Fragmentacja DNA plemnika na poziomie 30%- po separacji 9%, wtedy uzyskaliśmy 4 wysokiej jakości blastocysty. Przy kolejnej procedurze po około roku fragmentacja na poziomie 24% a po separacji 2% i niestety z 6 zamrożonych oocytów od dawczyni nie uzyskaliśmy żadnych zarodków. Wykonaliśmy badanie rozszerzone nasienia i okazało się, że jest 0% prawidłowych plemników(100% nieprawidłowości wad główki).
   Czy mimo tak znacznej poprawy fragmentacji jest możliwe, że powodem braku uzyskania zarodków było słabe nasienie?
   Czy mrożone komórki są “gorsze” niż świeże?
   Czy jest sens podchodzenia do kolejnej procedury z komórką dawczyni z takimi wynikami męża?
   Co może być powodem ciągłych niepowodzeń w implantacji zarodków?
   Miałam wykonywane badanie receptywności endometrium, które wykazało, że okienko implantacyjne jest w 4 dobie brania progesteronu. Miałam również przeprowadzaną histeroskopię i usuwany polip.
   Do transferów miałam podawany wlew z atozibanu, accofil wlew dzień przed plus iniekcje, heparynę, acard.
   Za każdym razem zarodki są podawane z embryoglue, jest wykonywany AH.
   Czy jest jeszcze coś, co można by zrobić?
   Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
   Pozdrawiam S

  • #31091
   Avatar
   megi
   Participant

   Dzień dobry. Jaka może być przyczyna trójlinijnego endometrium w 28dc (dzień przed miesiączką)? Grubość endometrium: 9,7. Progesteron w 21dc: 31,15 ng/mL.
   Nigdy wcześniej nie miałam z tym problemu. Wiek 37 lat, cykle regularne, z owulacją, endometrium dotychczas adekwatne do fazy cyklu.
   Czy może to mieć związek z faktem, że od 4-ch miesiecy przyjmuje metforminę 500 mg oraz suplementy takie jak Witamina E i Arginina? (Do tego preparat z inozytolem, NAC, modulator homocysteiny, witamina D i duże dawki kwasu foliowego). Czy może to być sytuacja jednorazowa i nieistotna, czy należałoby monitorować kolejne cykle?

  • #31149
   Avatar
   Iza.bela
   Participant

   Witam, bardzo prosiłabym o odpowiedź.
   Mam 39 lat, 2 poronienia w 6 i 9 tyg,dzieci brak, cykle regularne, jajowody drożne, ginekologicznie ok.
   Zdiagnozowane Haschimoto, dodatnie ANA.
   Odebrałam właśnie wyniki genetyczne a tam mutacja heterozygotyczna genu protrombiny oraz polimorfizmy obu MTHFR I PAI.
   Dodatkowo nieprawidłowy kariotyp: 46XX (80%),45X 8% 45XXX 12%.
   Genetyk sugeruje zrobienie kariotypu z fibroblastów – czy to badanie coś wniesie do mojej sytuacji?
   Czy jest szansa na urodzenie zdrowego dziecka? Co robić dalej? Jakie ryzyko niosą za sobą te mutacje i trombofilia?
   Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • #31151
   Avatar
   martaa75
   Participant

   Witam,
   Mam pytanie o badania – czy jest zależność pomiędzy badaniem fragmentacji DNA plemników a oznaczeniem kariotypu? Z racji, że są to kosztowniejsze badania – sugerowałby Pan wykonanie któregoś w pierwszej kolejności, bądź wynik jednego może zadecydować czy powinno się wykonać i drugie badanie?
   Jedna ciąża naturalna, która skończyła się poronieniem, u męża morfologia plemników 0% prawidłowych. W rodzinie małżonka również pojawiają się poronienia jak i zdrowe dzieci.
   Dziękuję i pozdrawiam.

  • #31168
   Avatar
   Pat
   Participant

   Dzień dobry Panie Profesorze,
   Czy obecność brodawek wirusa HPV typu skórnego (brodawki na dłoniach) może wskazywać, że mogę być “posiadaczką” HPV odmiany płciowej czy są to dwie niezależne odmiany? Czy wirus HPV (którykolwiek z typów) może wpływać na płodność? Czy zbadać DNA HPV z szyjki macicy, jeśli cytologia jest zawsze gr II-giej?

  • #31169
   Avatar
   megi
   Participant

   Czy po czterech nieudanych transferach z trzech procedur (beta 0, raz ciąża pozamaciczna) warto wykonać badanie ca138? Czy prawidłowy wynik h-p wycinka pobranego podczas histeroskopii w 23dc (“endoemtrium z cechami sekrecji”) wyklucza stan zapalny endometrium? Czy stan zapalny endometrium może przebiegać zupełnie bezoobjawowo i nie być widoczny podczas histeroskopii (w 12 i 23dc) jak i nie dawać żadnych objawów?

  • #31179
   Avatar
   Martitaj
   Participant

   Witam Pana Profesora.
   Jesteśmy po 2 nieudanych procedurach In-Vitro. 1 – pobranych 6 komórek, powstało 3 zarodki, 2 nie przetrwały, 1 transfer. 2 – pobranych 8 komórek, ani jedna się nie zapłodniła. Niepłodność idiopatyczna, kariotypy prawidłowe, badania hormonalne i u mnie i męża w normie, nie stwierdzono endometriozy ani PCOS, żadnych infekcji ani operacji w przeszłości, regularnie się badałam od 18 roku życia (cytologia, usg itp.) zawsze wszystkie wyniki prawidłowe. Nasienie u męża także w granicach normy. AMH 1,5. Mój wiek 38 lat, mąż 42. Staramy się o ciążę od 4 lat. Chciałam zrobić jeszcze jakieś dodatkowe badania, ale pan doktor stwierdził, że już nie za bardzo ma co nam zlecić. Czy rzeczywiście już nic nie można zrobić w naszej sytuacji? Gdzie szukać problemu? Dodam, że jesteśmy pacjentami Pana kliniki Vitrolive. Ostatnia procedura była w tym miesiącu. Dziękuję za odpowiedź.

  • #31216
   Avatar
   judka321
   Participant

   Dzień dobry,
   staramy się z mężem już długo o dziecko. Jak się okazało mąż ma azoospermie.
   Teraz jesteśmy z mężem przed zabiegiem biopsji jądra. Wcześniej były przeprowadzone badania hormonalne (wszystkie są w normie) wizyta urologiczno-andrologiczna też wszystkie parametry w normie. Mąż też miał robione badanie genetyczne (kariotyp, AZF, oraz CFTR). nie wykryto żadnych mutacji w obrębie tych genów, jednak przy analizie CFTR wykryto obecność polimorfizmu T7. Co oznacza obecność polimorfizmu i czy może mieć to wpływ na wynik biopsji.
   Dziękuję za odpowiedz

  • #31217
   Avatar
   ika331
   Participant

   Dzień dobry Panie Profesorze,
   Skąd wynika rozbieżność wśród lekarzy ginekologów w sprawie zasadności sprawdzania mutacji MTHFR i jego wpływu/braku wpływu na problemy w zajściu w ciążę? Gro lekarzy poleca sprawdzanie tej mutacji i włączenie aktywnych witamin z grupy B, niektórzy zaś powołując się na zalecenia PTG uważają, że mutacja MTHFR nie ma związku z niepłodnością i nie należy jej oznaczać. Proszę o odpowiedź, ponieważ można dostać rozdwojenia jaźni ☺️

  • #31220
   Avatar
   karomanka
   Participant

   Witam,
   chciałabym wiedzieć jakie są wskazania do przyjmowania acardu w okresie starań o dziecko i jak mogę sprawdzić czy mam takie wskazania?
   Jestem po jednym poronieniu i lekarz, który mnie przyjął w zastępstwie za mojego lekarza prowadzącego, powiedział, że powinnam brać. Lekarz prowadzący stwierdził, że nie ma potrzeby brać acardu ale wdroży heparyne w zastrzykach jak już w ciążę zajdę, bo widoczne naczynia krwionośne na łydkach mogą świadczyć o tendencji do żylaków. To jak to powinno być?
   Bardzo dziękuję za odpowiedź

  • #31221
   Avatar
   Angelika240494
   Participant

   Dzień Dobry jestem Pana Pacjentka
   Miałam zlecona laparoskie zrobiono kauteryzcje jajników okazało się ze jajowody są drożne badanie 17 hydroprogresteron zbyt wysoki mam pcos mąż nasienie tylko 1% prawidłowych plemników ostatnio umówiłam się do innego lekarza z vitroline ponieważ Pan jest na urlopie padła dezycja o in vitro chcemy skorzystać z dofinansowania dla Kołobrzegu , czy z moim pierwotnym pcos brakiem miesiączki i wysokim hydroprogesteronem który wynosi 1,3 norma 0,9 i słabym nasieniem 1% prawidłowych plemników , reszta Z wada główki mogę zajść w ciąże po procedurze in vitro ? Są jakieś szanse ? Pozdrawiam

  • #31222
   Avatar
   MartynaO
   Participant

   A.

  • #31247
   Avatar
   megi
   Participant

   Panie Profesorze,
   Jakie jest Pana zdanie jeśli chodzi o stosowanie accofilu (w zastrzykach) przed i po transferze w obecnej sytuacji epidemiologicznej? Mam 37 lat, 3 nieudane procedury za sobą, AMH ok. 3-3,5 (badane w listopadzie 2018). Czy przy całkowitej izolacji społecznej (home office, zakupy zdalne) 1 amp. 30 mln j. co tydzień, przez 5 tygodni jest akceptowalnym rozwiązaniem?

   • #31250

    Szanowni Państwo,
    dziękujemy za liczne pytania skierowane do pana prof. Kurzawy.
    W dniu dzisiejszym, na profilu otwartym FB Niepłodni Razem, pan prof. Kurzawa udzieli Państwu odpowiedzi.
    Pozdrawiamy
    Kawiarenka Płodności

  • #31252
   Avatar
   Alvama
   Participant

   Dzień dobry,
   W ostatnim cyklu był zastosowany Aromek na stymulacje owulacji (wcześniej 3 cykle, przerwa, ostatni cykl ponownie z Aromkiem).
   Czy można w następnym cyklu zastosować Etruzil(zmiana lekarza ze względu na zmianę miejsca zamieszkania)? Czy powinna być zachowana dłuższa przerwa między tymi lekami?
   Z góry dziękuję za odpowiedź.
   Pozdrawiam.

   • #31282

    Szanowni Państwo,
    dziękujemy za liczne pytania skierowane do pana prof. Kurzawy z Kliniki Vitrolive w Szzcecinie.

    Udostępniamy nagranie, na którym prof. Rafał Kurzawa udzielił odpowiedzi na zadane przez Państwa pytania w okresie od 17 do 30 lipca 2020 r.
    Link: https://www.youtube.com/watch?v=L6xWDboLHKg&t

    Pozdrawiamy
    Kawiarenka Płodności

  • #31257
   Avatar
   Izabela001
   Participant

   Dzień dobry. Czy przy prawidłowych kariotypach rodziców, wady w zarodkach po badaniu PGS są przypadkowe i próbować do skutku czy trzeba poszerzyć diagnostykę?

   • #31283

    Dzień dobry.
    Prof. Rafał Kurzawa odpowie na Pani pytanie, już w najbliższy czwartek (06.08.2020 r.), na profilu FB Niepłodni Razem o godzinie 17:30

    Nagranie będzie również udostępnione w naszej Kawiarence dnia 07.08.2020 r.

    ZAPRASZAMY 🙂

   • #31284

    Dzień dobry.
    Prof. Rafał Kurzawa odpowie na Pani pytanie, już w najbliższy czwartek (06.08.2020 r.), na profilu FB Niepłodni Razem o godzinie 17:30

    Nagranie będzie również udostępnione w naszej Kawiarence dnia 07.08.2020 r.

    ZAPRASZAMY 🙂

  • #31260
   Avatar
   angel
   Participant

   Dzień dobry, 11 lat starań o ciążę w tym 2 poronienia. Pierwsze to zaśniad groniasty niecałkowity, po 1,5 roku od zaśniadu wykonano laparoskopie, udrożniono obydwa jajowody.Kolejna ciąża to poronienie samoistnie. Obydwie zakończone w 8 tyg. Poprzedzone Od 6 tyg plamieniem i polipem na szyjce…. Stwierdzone po poronieniach: MTHFR 677 C-T układ homozygotyczny oraz PAI-1 4G układ homozygotyczny ….Tsh 1,3 oraz homocysteina 11,6 Owulacja występuje, śluz jak najbardziej płodny. Lekka nadżerka… Mąż 10 %prawidłowych plemników, zaliczył tzw. Skok w bok i tamta dziewczyna zaszła od razu w ciążę i urodziła zdrowe dziecko…. Gdzie szukać przyczyny?

   • #31285

    Dzień dobry.
    Prof. Rafał Kurzawa odpowie na zadane pytanie, już w najbliższy czwartek (06.08.2020 r.), na profilu FB Niepłodni Razem o godzinie 17:30

    Nagranie będzie również udostępnione w naszej Kawiarence dnia 07.08.2020 r.

    ZAPRASZAMY 🙂

   • #31286

    Dzień dobry.
    Prof. Rafał Kurzawa odpowie na zadane pytanie, już w najbliższy czwartek (06.08.2020 r.), na profilu FB Niepłodni Razem o godzinie 17:30

    Nagranie będzie również udostępnione w naszej Kawiarence dnia 07.08.2020 r.

    ZAPRASZAMY 🙂

   • #31287

    Dzień dobry.
    Prof. Rafał Kurzawa odpowie na zadane pytanie, już w najbliższy czwartek (06.08.2020 r.), na profilu FB Niepłodni Razem o godzinie 17:30

    Nagranie będzie również udostępnione w naszej Kawiarence dnia 07.08.2020 r.

    ZAPRASZAMY 🙂

   • #31335
    Avatar
    angel
    Participant

    Witam serdecznie

    Niestety moje pytanie nie zostało zadane profesorowi 🙁

  • #31292
   Avatar
   Martitaj
   Participant

   Dzień dobry. Czy mógłby Pan Panie profesorze w skrócie opisać jak u Pana w klinice wygląda procedura z adopcją zarodka. Jakie są poszczególne etapy, jakie warunki muszą być spełnione, ile czasu trwa taka procedura, i co najważniejsze jakie są szanse, że zarodek się przyjmie? Czy te szanse są porównywalne jak w przypadku procedury z własnymi komórkami? Jesteśmy już po 2 nieudanej procedurze i się zastanawiamy czy jest sens podchodzić do kolejnej z własnymi komórkami, jeśli nie dochodzi do powstania zarodków?

  • #31293
   Avatar
   Alvama
   Participant

   Dzień dobry,
   39 lat,rok starań o ciążę (AMH 9.790 pmol/l,TSH 1.1900,PROLAKTYNA 15.50 ng/ml, FT3 3.40 pg/ml).
   Problemem są niepękające pecherzyki (rowniez po stymulowaniu owulacji, i zastrzyku ovitrelle w 11dc).Lekarz zaleca dalsza diagnostyke (hsg, laparoskopia). Inny lekarz stanowczo radzi od razu iść w kierunku in vitro, że względu na wiek.
   Panie profesorze,jakie postępowanie Pan by zalecil w takiej sytuacji?
   Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • #31304
   Avatar
   kundzia07
   Participant

   Dzień dobry,
   Czego mogę jeszcze spróbować, żeby poprawić grubość endometrium.
   Przez 4 lata leczenia nigdy nie urosło grubsze niż 7 mm, zazwyczaj ma ok. 6 mm.
   Przy punkcji jajników w długim protokole śluzówka miała 6,4 mm,(13 oocoytów).
   przy stymulacjach Letrozolem od 5 do 7 mm,
   przy cyklu sztucznym z estrofenem – 5 mm,
   przy cyklu sztucznym z wlewami z osocza bogatopłykowego, GCSF i skaryfikacją – 7 mm.
   Przy tym cyklu podano 2 blastocysty które się nie zagnieździły. Zastosowano EmbrioGlue oraz nacięcie osłonki.

   Kolejny cykl z wlewami i skaryfikacją – 6 mm.

   Podam, że przed leczeniem długo brałam tabletki antykoncepcyjne, ponadto mam PCOS, niedoczynność tarczycy, hiperprolaktynemie, a mąż teratozospermie.
   Histeroskopia i HSG prawidłowe.

   Z góry dziękuje za odpowiedz.

  • #31327
   Avatar
   Ginger
   Participant

   Czy podczas pierwszej procedury in vitro przy umiarkowanym czynniku męskim można zastosować klasyczne ivf czy to jest wskazanie do ICSI?

  • #31353

   Szanowni Państwo,
   dziękujemy za liczne pytania skierowane do pana prof. Kurzawy z Kliniki Vitrolive w Szzcecinie.

   Udostępniamy nagranie, na którym prof. Rafał Kurzawa udzielił odpowiedzi na zadane przez Państwa pytania w okresie od 03 do 06 sierpnia 2020 r.
   Link: https://www.youtube.com/watch?v=eDGxXlAPX-8&t

   Pozdrawiamy
   Kawiarenka Płodności

  • #31408
   Avatar
   Agato
   Participant

   Dzień dobry. Test mar Iga 42%, igg 1% w nasieniu męża. Prawidłowe plemniki: 2%, pozostałe wyniki w normie, hormony w porządku, USG jąder również. Pomijając czynnik żeński (do tej pory nic u mnie nie znaleziono, a do zbadania została już tylko immunologia i genetyka), czy jest szansa na naturalną ciążę? Czy w jakiś sposób można poprawić wynik testu mar Iga? Czy jeśli nie ma szans na naturalną ciążę, to czy ma sens inseminacja?

  • #31440
   Avatar
   irish19
   Participant

   Dzień dobry.
   Lekarz w cyklu transferowym przepisał mi lek agapurin 2×1 od 7dc. Nie wyjaśnił jednak dlatego. Czytałam o różnych powikłaniach i krwotokach po transferze oraz złym wpływie na endometrium.
   Czy ten lek jest bezpieczny czy może acard i heparyna w zupełności wystarczy. Mam mthr, Pai i podwyższone
   p.ciala antykardiolipinowe IGg.

  • #31479
   Avatar
   Asia
   Participant

   Witam, z mężem staramy się o dziecko od 3 lat. Obecnie zdiagnozowana niedrożność lewego jajowodu, endometrioza I stopnia, hashimoto, niedoczynność tarczycy. Komórki NK 25%,tsh 4,654 (od miesiąca na wyższej dawce leku więc liczę na obniżenie), amh >9ng/ml, progesteron i estradiol obniżony w 21dc. U męża wszystkie wyniki prawidłowe. Co dalej? Czy mamy możliwość na ciążę naturalną? Jakie są możliwości leczenia?
   Pozdrawiam

  • #31499
   Avatar
   Agata
   Participant

   Dzień dobry Panie Profesorze. Jestesmy po pierwszej procedurze ICSI, w której pobrano 4 oocyty. Mam 32 lata, amh 0,4, fsh 12 oraz hashimoto. Czy przy tak niskim amh przy kolejnej procedurze należy spodziewać się podobnej ilości pobranych komórek czy istnieje szansa na większą ilość?

  • #31560
   Avatar
   Agata
   Participant

   Panie Profesorze czy przy mutacjach MTHFR heterozygotycznych 677 C/T i 1298 A/C oraz PAI-1 heterozygota, należałoby brac heparynę przed przystąpieniem do procedury in vitro czy dopiero przed transferem czy po?
   I czy przy tych mutacjach sumplementacja folianami 800ug oraz metylokobalamina 1000ug wystarczy?
   Z gory dziękuję za odpowiedz.

  • #31561
   Avatar
   Alista
   Participant

   Dzień dobry!
   AMH 3,2; wiek 31 lat. Jestem bardzo szczupła i wysoka, lekarz zdecydował o stymulacji niskimi dawkami hormonów z obawy przed hiperstymulacją. Nie mam PCOS, ani innych dolegliwości. Pobraliśmy tylko 4 komórki, z czego dwie były dojrzałe, uzyskano tylko jeden zarodek który dał ciążę biochemiczną. Czy ryzyko związane z hiperstymulacją jest rzeczywiście na tyle wysokie, że należy podchodzić do stymulacji aż tak ostrożnie? Przy dobrej rezerwie jajnikowej zostaliśmy z niczym, musimy zaczynać od nowa.
   Pozdrawiam

  • #31564
   Avatar
   irish19
   Participant

   Witam,
   Czy można w tym samym cyklu przyjmować leki imunosupresyjne typ equoral, encorton i mieć scratching endometrium lub histeroskopie ?
   Czy lepiej rozdzielić to na dwa cykle ?

  • #31566
   Avatar
   agnieszka83
   Participant

   Witam
   Przygotowuje się do zabiegu invitro i jestem w trakcie badań czy taki wynik biocenozy pochwy jest poprawny:
   PH 4,0
   Test aminowy ujemny
   Clue cells nie występują
   Nabłonki wielokątne występują
   Leukocyty brak
   Ziarenkowce g+ nieliczne Wpw.
   Pałeczki G- bardzo liczne wpw
   Trichomonas vaginalis nie stwierdzono
   Grzyby drozdzopodobne brak wpw
   Lactobacillus spp. nieliczne wpw
   II/III stopień czystości pochwy
   Z gory dziękuje za odpowiedZ

  • #31588
   Avatar
   Martitaj
   Participant

   Witam, chciałabym zapytać Pana Profesora co wpływa na wybór protokołu krótkiego lub długiego do stymulacji hormonalnej. Jestem po 2 nieudanych procedurach z krótkim protokołem. Lekarz przy kolejnej procedurze chce zastosować długi protokół. Czy może to coś poprawić, wcześniej doszło tylko do 3 zapłodnień, ostatecznie tylko 1 transfer. Mój wiek 38 lat.

  • #31608
   Avatar
   Alista
   Participant

   Jakie są wskazania do badania MTHFR? z czym się wiąże jego wynik?

  • #31685
   Avatar
   Agata
   Participant

   Panie Profesorze przy AMH 0,4 – 32lata w pierwszej procedurze ICSI zostały pobrane 4 oocyty, przy czym tylko tylko jedna komórka uległa zapłodnieniu ale niestety w 4 dobie zarodek przestał się rozwijać. Pozostałe nie zareagowały na plemnik.
   Czy w kolejnej procedurze przy takich wynikach pierwszej procedury i morfologii nasienia 1% warto zastosować IMSI oraz hodowle zarodków w Embryoscopie ?

  • #31686
   Avatar
   Alista
   Participant

   Myślałam, że pytania zadawane profesorowi będą w pierwszej kolejności pochodziły ze stworzonej w tym celu kawiarenki, a nie z komentarzy na live 🙁 Bardzo proszę o zadanie mojego pytania odnośnie hiperstymulacji, tym bardziej, że temat ten nie był jeszcze poruszany 🙁 Z góry dziękuję

  • #31722

   Dzień dobry.
   Dziękujemy za liczne pytania do prof. Rafała Kurzawy.
   W poniższym linku przekazujemy odpowiedzi:
   Link: https://www.youtube.com/watch?v=ZwhM0WX7TbM
   Pozdrawiamy 🙂

  • #31736
   Avatar
   Ginger
   Participant

   Panie Profesorze, czy to możliwe że podczas punkcji jest tak dużo pustych pecherzykow, czy to mógł zawieść lekarz przeprowadzający punkcję? Nakłutych zostało 45! pęcherzyków w których znaleziono jedynie 8 komórek, z czego tylko 3 dojrzałe. Przed punkcją estradiol 5300. Jestem kobietą z pco, amh 8, 28 lat. Procedura in vitro ze względu na czynnik męski.

  • #31737
   Avatar
   Martitaj
   Participant

   Witam, chciałabym zapytać Pana Profesora czy można przedawkować kwas foliowy? Mój lekarz na ostatniej wizycie przepisał mi na receptę lek Acidum Folicum w dawce 15mg, powiedział, że te bez recepty mają za niskie dawki. Zaczęłam się zastanawiać czy to oby nie za duża dawka, bo wiem że rekomenduje się 0,4 mg, a 15mg to kilkakrotnie większa dawka, stąd moje obawy czy sobie nie zaszkodzę. Jakie mogą być konsekwencje zażywania takiego leku, w ulotce nie ma nic wspomnianego o kobietach planujących ciążę lub już ciężarnych.

  • #31745
   Avatar
   Agata
   Participant

   Dzień dobry Panie Doktorze. Jestem 3 tygodnie (tj. 32 dzien cyklu – moje cykle przeważnie trwają 26-28 dni) po usunięciu polipa z jamy macicy za pomocą histeroskopii operacyjnej oraz wylyżeczkowaniu macicy i miesiączka nadal się nie pojawiła. Kiedy może ona wystąpić?

  • #31792
   Avatar
   kwiatek_aga
   Participant

   Dzień dobry, Panie Doktorze, mamy wskazania do IVF, rozpoczęłam pierwszą stymulację Menopur 1200/150 j. dziennie. Niestety, po 5 dniach stymulacji okazało się, że w jajniku urosła 3 cm torbiel. W związku z tym, lekarz prowadzący zdecydował o przerwaniu stymulacji i przepisał tabletki antykoncepcyjne na torbiel i wspomniał, że w moim przypadku należy zastosować tzw. długi protokół. Co to oznacza? Czy przy kolejnej stymulacji można zrobić coś, aby nie pojawiła się znowu torbiel, a odpowiedź ze strony jajników była dobra? Dodam tylko, że ma zdiagnozowane PCOS, AMH 8, IVF głównie z powodu męskiego czynnika. Z góry serdecznie dziękuję za informacje.

  • #31821
   Avatar
   karomanka
   Participant

   Chciałabym wiedzieć, co Pan sądzi o tak zwanych naturalnych metodach wspierającyh leczenie niepłodności? Tyle się słyszy o perłach księżniczki, bioenergoterapii, akupunkturze, mieszankach ziołowych i wielu innych. Czy rzeczywiście mogą wspomagać, czy to szamańskie metody i sposób na zarabianie pieniędzy? Czy jeśli już skorzystam, z wachlarza możliwości medycyny niekonwencjonalnej, to czy trzeba mówić o tym, swojemu lekarzowi prowadzącemu w klinice leczenia niepłodnosci, czy raczej jedno z drugim nie ma nic wspólnego?

  • #31825
   Avatar
   Agata
   Participant

   Panie Profesorze czy to coś złego, że po histeroskopii operacyjnej po usunięciu polipa miesiączka trwała tylko 3 dni? I czy stymulacje do in vitro mozna zaczac juz w drugim cyklu po histeroskopii operacyjnej ?
   Z gory dziekuje serdecznie za odpowiedz.

Viewing 82 reply threads

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.