„Niepłodność to choroba, a in vitro jest leczeniem”. Projekt obywatelski „Tak dla in vitro”

Koalicja Obywatelska rozpoczęła zbieranie podpisów pod projektem obywatelskim „Tak dla in vitro”. Potrzebnych jest 100 tys. podpisów, aby trafił do sejmu. Jeśli zostanie przyjęty, minister zdrowia będzie miał do dyspozycji 500 mln zł na leczenie niepłodności z wykorzystaniem metody in vitro.

O tym, że Koalicja Obywatelska planuje zbierać podpisy pod budżetem obywatelskim w sprawie przywrócenia dofinansowania in vitro, Ewa Kopacz poinformowała miesiąc temu podczas II edycji Campus Polska Przyszłości: Ewa Kopacz zapowiedziała obywatelski projekt w sprawie refundacji in vitro! Kolejny krok to zebranie 100 tys. podpisów i złożenie projektu w sejmie.

244 mln zł i ponad 22 tysiące dzieci

Podczas wystąpienia w senacie 26 września Ewa Kopacz i Donald Tusk wskazali, jak ważne jest zapewnienie finasowania do procedury in vitro, która przynosi realne efekty. W ciągu 3 lat trwania projektu w latach 2013-2016 na świat przyszło ponad 22 tysięcy dzieci, a dzięki możliwości zamrożenia zarodków, ta liczba z pewnością będzie większa, dzieci wciąż się rodzą.  

„W ciągu trzech lat (2013-2016) trwania rządowego programu refundacji in vitro na świat przyszło ponad 22 000 dzieci (budżet: 244 mln zł). I dzieci te rodzą się dalej. Realizowany w latach 2016-2020 rządowy (PiS) program prokreacji kosztował 46 mln zł, a na świat przyszło mniej niż 300 dzieci” podkreśliła Ewa Kopacz.

Brak dofinansowanie to skreślenie planów powiększenia rodziny dla wielu rodzin, których nie stać na pokrycie kosztów sięgających nawet 20 tysięcy złotych. Przy czym nikt nie może dać gwarancji, że próba się powiedzie.

Przeczytaj także: Paragony grozy. Kosztowne leczenie endometriozy

Jak dodaje Małgorzata Rozenek-Majdan: „Rząd, wstrzymując finansowanie in vitro, dzieli Polskę na dwa rodzaje rodzin – tych, których i tak na to stać oraz tych, którzy muszą wyprzedać się, zapożyczyć czy błagać o pieniądze, by spełnić marzenia. Cofnięcie finansowania przez państwo sugeruje też, że coś z tą metodą jest nie tak.”

Była minister zdrowia i szefowa rządu zapowiedziała, że projekt „Tak dla in vitro” będzie pierwszym, nad którym rozpoczną się prace legislacyjne, gdy przejmą rządy po PiS.

„Oczywiście nie wiemy, jakie będą losy projektu ustawy, gdy trafi do Sejmu, czy ta władza zdecyduje się wysłuchać ludzi, czy nie. Ja na pewno nie skapituluję. Warto naprawdę walczyć o wszystko w Polsce, choćby po to, by taka ustawa została zrealizowana. Czy za miesiąc, czy za pół roku – nie wiemy, ale na pewno będzie zrealizowana i na pewno, to mogę obiecać, państwo przywróci wsparcie finansowe dla wszystkich marzących o swoich dzieciach. My tę sprawę dla tysięcy polskich rodzin wygramy” podkreślił Donald Tusk.

In vitro to ostatni etap leczenia, nie zachcianka

Przeciwnicy metody in vitro określają ją jako hodowlę i produkcję dzieci oraz zbędną fanaberię, która nie powinna mieć miejsca. Jednak każda z 1,5 mln niepłodnych par w Polsce doskonale wie, ile czasu, badań i pieniędzy kosztuje leczenie niepłodności i nikt nie przychodzi do specjalisty, prosząc na pierwszej wizycie o in vitro.

Marzena Pacek, mama bliźniąt urodzonych dzięki in vitro, której lekarze nie dawali szans na ciążę, powiedziała podczas wczorajszej konferencji: „Niepłodność to choroba, a in vitro jest leczeniem. W przypadku niepłodności objawem choroby jest brak ciąży. Nikt nie wybiera in vitro jako zachcianki, z wygodnictwa. To jedyna droga, która pozostaje bardzo długa, trudna i żaden lekarz nie jest w stanie ocenić, jak długo potrwa leczenie ani ile będzie kosztowało. (…) Procedury czasami trwają 3, 5, 10 lat…”

„To jest to, co cały czas powtarzam – edukacja to podstawa. Dzięki znajomości faktów, procesu leczenia, przygotowania (niełatwego dla kobiety) do in vitro, nikt nie mówiłby, że to pójście na łatwiznę. Dla osób zdrowych proste jest naturalne zajście w ciążę. Dla niepłodnych to miesiące, lata, a nawet dekady niezwykle trudnych starań i skomplikowanego leczenia. In vitro jest na końcu tej drogi.” Podkreśla Sylwia Bentkowska, prezeska Fundacji PoMOC dla Płodności i organizatorka I Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej dla Pacjentów „Płodność. Strefa Specjalistycznej Wiedzy”.

>> Sprawdź: I Ogólnopolską Konferencję Medyczną dla Pacjentów “Płodność. Strefa Specjalistycznej Wiedzy.”<<

Ewa Kopacz poinformowała, że już kilka tysięcy osób podpisało się pod wnioskiem o rejestrację komitetu inicjatywy obywatelskiej w tej sprawie. Potrzebnych jest 100 tysięcy podpisów, aby projekt mógł trafić do rozpatrzenia przez Sejm.

Projekt obywatelski

 

Źródło i fot:
facebook.pl/EwaKopacz
youtube.pl/Donald Tusk, Ewa Kopacz i Małgorzata Rozenek-Majdan – konferencja prasowa

 

POLECAMY TAKŻE:

Więcej pieniędzy na dofinansowanie in vitro w Lesznie! Miasto dołoży 65 tys. zł

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *