1 marca 2019 r. wchodzi w życie program „Mama 4+”. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, na mocy której matkom co najmniej czwórki dzieci przysługiwać będzie minimalna emerytura w wysokości 1100 zł.
Projekt „Mama 4+” to nowe świadczenie rodzicielskie uzupełniające program „Mama plus”. Tak zwana emerytura matczyna obejmie kobiety, które urodziły co najmniej czwórkę dzieci i nie mają niezbędnych środków na utrzymanie. Na program „Mama 4+” w projekcie budżetu państwa na 2019 rok zarezerwowano ponad 801 mln złotych. Świadczenie będzie wypłacane od marca.
„Mama 4+” nowe świadczenie dla matek
Założeniem autorów projektu jest pomoc i zapewnienie dochodu osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub go nie podjęły ze względu na wychowywanie dzieci w rodzinach wielodzietnych.
Emerytura w ramach „Mama 4+” będzie przysługiwała od marca 2019 roku matkom, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci. W przypadku śmierci matki dziecka albo porzucenia dzieci przez matkę, świadczenie będzie przyznawane ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci.
Emeryturę matczyną mają uzyskać zarówno kobiety, które nie przepracowały w życiu ani jednego dnia, jak i te, które pracowały za krótko (ok. 4-5 lat), aby wypracować podstawę do emerytury minimalnej. Tym pierwszym państwo ma sfinansować całą emeryturę, tym drugim – dopłacić różnicę do wysokości najniższego świadczenia.
Gwarantowana emerytura dla matek – kto może składać wniosek?
— O pieniądze w ramach świadczenia „Mama 4+” mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają niezbędnych środków do życia i osiągnęły wiek emerytalny: kobiety 60 lat, mężczyźni – 65 lat.
— Gwarantowane świadczenie emerytalne będzie przysługiwać wyłącznie osobom mieszkającym w Polsce i mającym (po ukończeniu 16 lat) tzw. ośrodek interesów życiowych na terytorium naszego kraju – przez co najmniej 10 lat.
— Pieniądze dostaną obywatele Polski lub osoby mające prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce. A także obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub cudzoziemcy legalnie przebywający na terytorium Polski
— Co istotne – uzyskanie prawa do świadczenia nie będzie związane z wcześniejszym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne.
Osoby spełniające powyższe kryteria mogą składać wnioski do ZUS lub KRUS. W przypadku, gdy osoba zainteresowana pobiera już świadczenie niższe od najniższej emerytury, świadczenie rodzicielskie będzie uzupełniać pobierane świadczenie do kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2019 r. 1100 zł). Jeśli jednak wnioskodawca nie ma prawa do żadnego świadczenia, wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego odpowiadać będzie kwocie 1100 zł.
Zarówno ZUS, jak i KRUS przed decyzją o przyznaniu świadczenia „Mama 4+” zbadają sytuację dochodową danej osoby.
Szacuje się, że z nowych przepisów skorzysta ok. 65 tys. osób, które dziś nie mają prawa do emerytury lub renty oraz 20,8 tys. osób, które pobierają świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury.
SPRAWDŹ: Ile pieniędzy na dziecko dostaniesz w 2019 roku
Źródło: www.gov.pl
Mnmm
2019-02-14 13:26A matka dwojki lub trojki dzieci to juz sie nic nie nalezy. Przeciez tez musza wychowac je tak samo jak i ta co ma czworke. Dla mnie to porazka nikt nie mysli o tych matkach co maja mniej dzieci. Dla takich matek tez mozna cos zrobic.
ToJa
2019-01-31 21:08No to fantastycznie, od dziś zamiast uczciwie zarabiać lepiej się puszczać bez zabezpieczeń. Ten kraj zmierza ku upadkowi…