Odciąganie pokarmu to czynność, którą choć raz wykona niemal każda matka. Nawet propagatorki długiego karmienia piersią, czasami – choćby w sytuacji nawału – muszą odciągnąć mleko. Dobrze wiedzieć, jak odciągać pokarm prawidłowo, by robić to sprawnie i efektywnie.
Po co odciągać pokarm laktatorem?
Odciąganie pokarmu kobiecego odbywa się z różnych powodów, a każdy z nich wymaga innej taktyki, podejścia a często nawet laktatora.
Odciąganie laktatorem mleka ma miejsce, gdy:
- Kobieta ma nawał pokarmu i towarzyszący temu ból piersi,
- Kobieta musi zainicjować i utrzymać laktację, a nie może przystawić dziecka do piersi (np. dziecko nie może ssać, matka i dziecko są rozdzielone),
- Dziecko ssie nieefektywnie, a mama odciąga pokarm, aby podać go butelką,
- Kobieta chce wyjść lub wyjechać i potrzebuję odciągnąć mleko na czas jej nieobecności,
- Mama wraca do pracy.
W zależności od tego, czy odciąganie związane jest z jednorazowym wyjściem z domu, czy służy zainicjowaniu laktacji, technika odciągania będzie nieco inna (o czym więcej poniżej).
Laktator ręczny czy elektryczny – co wybrać?
Decyzja, jaki laktator wybrać – ręczny czy elektryczny – zależy głównie od sytuacji matki i dziecka, budżetu oraz potrzeb.
Jeśli odciąganie pokarmu ma miejsce sporadycznie, gdy mama chce wyjść z domu, wystarczający powinien być laktator ręczny. Jednak, odciąganie będzie wtedy nieco dłuższe i bardziej angażujące. Jeśli więc kobieta lubi wygodę, komfortowe rozwiązania i ceni sobie czas – lepiej zainwestować w laktator elektryczny. Laktator ręczny ma jednak swoje plusy. Jest tańszy i bardziej cichy niż elektryczny. Nie potrzebuje zasilania, więc można go używać zawsze i wszędzie.
Dostępne są laktatory ręczne:
- tłokowe – działają na zasadzie strzykawki; wymagają sporej siły,
- gruszkowe – specjalna pompka wytwarza podciśnienie, które zasysa pierś,
- z pompką – ściskanie rączki powoduje ściąganie pokarmu; można to robić jedną ręką.
W sytuacji, gdy odciąganie mleka jest regularne, np. mama musi dokarmiać malucha swoim mlekiem za pomocą butelki, lepiej od razu zakupić laktator elektryczny, a nawet warto rozważyć wypożyczenie laktatora medycznego ze szpitala. Laktator elektryczny szybciej i efektywniej ściąga mleko, nie wymagając przy tym od kobiety wysiłku.
Przeczytaj także: Karmienie piersią dla początkujących – wszystko, co młoda mama powinna wiedzieć
Jak odciągać pokarm laktatorem?
W przypadku, gdy nie można przystawić dziecka do piersi zaraz po narodzinach, niezmiernie ważne jest, aby mama jak najszybciej odciągnęła mleko ręcznie lub z pomocą laktatora. Liczne badania i opinie lekarzy potwierdzają, że rozpoczęcie odciągania najdalej kilka godzin po porodzie, zwiększa szanse na utrzymanie laktacji a w następstwie karmienie dziecka wyłącznie mlekiem matki.
>> Odciąganie pokarmu w pierwszych dniach po porodzie:
Najważniejsze po porodzie to przekazanie dziecku siary, czyli pierwszego mleka kobiecego. Gdy noworodek nie może sam jej wyssać z piersi, kobieta może je odciągnąć ręcznie do sterylnego pojemnika, a maluch otrzyma je za pomocą strzykawki. Można też spróbować wycisnąć siarę bezpośrednio do buzi dziecka.
Siara to pierwsze mleko, jakie produkują kobiece gruczoły piersiowe. Produkcja siary rozpoczyna się już w drugim trymestrze ciąży. Niektóre kobiety zauważają wyciek siary z piersi jeszcze w ciąży. Należy wtedy zebrać ją do pojemnika i zamrozić. Siara jest bardziej żółta, gęsta i lepka od normalnego mleka kobiecego. To prawdziwa odżywcza bomba, która chroni noworodka przed infekcjami.
>> Odciąganie pokarmu sporadyczne:
Mama na co dzień karmi piersią, ale od czasu do czasu chce wyjść na czas dłuższy niż przypadające karmienia dziecka. W takiej sytuacji, odciąganie za pomocą laktatora powinno nastąpić najlepiej w nocy lub rano, gdyż wtedy odnotowuje się największe stężenie prolaktyny.
Należy pamiętać, że w zwyczajowej porze karmienia mama poczuje nawał a nawet wyciekające mleko i może zajść konieczność odciągnięcia mleka.
Mama, która nie przebywała z dzieckiem przez dłuższy czas, powinna odciągać pokarm w porze, gdy powinno przypadać karmienie. Pozwoli jej to utrzymać ciągłość laktacji.
>> Odciąganie pokarmu regularne nastawione na utrzymanie laktacji:
W pierwszych dniach po porodzie najbardziej efektywne jest odciąganie z nieregularnym rytmem ssań (naśladowanie dwufazowego rytmu ssania dziecka). Taką funkcję posiada część laktatorów, a wzorowana jest na pierwszych próbach ssania noworodka, który robi to bardzo często i w różnorodnym rytmie.
Zalecana liczba to 10 odciągnięć na dobę. Po 6. tygodniu życia dziecka można zejść do sześciu odciągnięć na 24 godziny.
Warto przyjrzeć się, jakie są techniki odciągania laktatorem:
- Odciąganie jednocześnie – do tego sposobu stosowana jest podwójna końcówka laktatora, a pokarm odciągany jest równocześnie z obu piersi.
- Odciąganie naprzemienne – najpierw laktator przystawia się do jednej piersi, a następnie do drugiej. Najczęściej podczas odciągania pokarmu z jednej piersi (zresztą podobnie jak w przypadku przystawiania dziecka), mleko wycieka też z drugiej piersi. Można wtedy przystawić do wolnej piersi tzw. muszelki laktacyjne, które będą zbierać pokarm.
>> Mleko matki uratowało śmiertelnie chorego chłopca. „Tylko to mogłam zrobić!”<<
Ile powinno trwać odciąganie pokarmu?
Tu też są dwie techniki, które warto wypróbować i zastosować według własnych potrzeb:
- schemat Chele Marmet, zwany też 7-5-3. Polega na odciąganiu pokarmu przez 5-7 minut najpierw z jednej a potem z drugiej piersi, następnie 3-5 minut, a na koniec 2-3 minuty. Sesję odciągania można zakończyć delikatnym masażem piersi.
- Odciąganie z każdej piersi po 10-15 minut.
UWAGA! Odciąganie powinno mieć miejsce PO KARMIENIU, a nie PRZED.
Zawsze należy pamiętać, że u każdej kobiety zarówno laktacja i ściąganie pokarmu, jak i karmienie to bardzo indywidualna rzecz. Nie trzeba sztywno trzymać się zegarka (choć na początku każda przejęta młoda mama tak właśnie robi), tylko obserwować, jak wydobywa się pokarm.
Ważne! W przypadku nawału niewskazane jest odciąganie do pustej piersi, choć wiele mam pewnie będzie miało taką pokusę. Mleko powinno się zostać ściągnięte jedynie do poczucia ulgi, w przeciwnym razie może dojść do zwiększonej produkcji mleka, co spotęguje problem nawału.
Jak dbać o laktator?
Użytkowanie laktatora powinno odbywać się z zachowaniem wyjątkowej higieny. Po każdym użyciu należy go rozkręcić na wszelkie możliwe elementy i każdy dokładnie umyć w ciepłej wodzie z użyciem środka myjącego. Umyć należy każdą najmniejszą część, uszczelkę, nakrętkę, gdyż resztki mleka, które się tam gromadzą, są idealną pożywką dla bakterii.
Dezynfekcja laktatora to kolejny konieczny punkt dbania o niego. W przypadku noworodków laktator należy dezynfekować przed każdym użyciem, w 2. miesiącu życia dziecka – raz dziennie, a od 3. miesiąca życia dziecka – wystarczy 2-3 razy w tygodniu. Inne zasady obowiązują wcześniaki – laktator należy dezynfekować przed każdym użyciem.
Pamiętać należy także o zachowaniu higieny w przypadku innych przyrządów służących myciu i osuszaniu laktatora, np. ociekacza, szczoteczki do mycia, bawełnianej ściereczki itp. Umyte i osuszone części laktatora powinny być zamknięte w pojemniku i tak przechowywane.
POLECAMY TAKŻE:
Dodaj komentarz