Jak wyglądają wody płodowe?

Odejście wód płodowych – czy występuje u każdej kobiety? Kiedy jechać do szpitala?

Zbliżający się termin porodu może powodować nasilony stres u ciężarnych. Ze zniecierpliwieniem i wyczuleniem wyglądają jakiejkolwiek oznaki rozpoczynającego się porodu, spodziewając się w pierwszej kolejności spektakularnego odejścia wód płodowych. Tymczasem worek owodniowy wcale nie musi pęknąć w I fazie porodu i nie musi to być zjawisko intensywne i nagłe. A więc jak wygląda odejście wód płodowych? Które objawy powinny niepokoić? Jak szybko jechać do szpitala?

Płyn owodniowy i jego rola

Zadaniem worka owodniowego, w którym znajduje się dziecko i płyn owodniowy (tzw. wody płodowe) jest ochrona płodu i zapewnienie mu najbardziej komfortowych warunków. Płyn owodniowy amortyzuje przed wstrząsami i uderzeniami, wycisza dźwięki, pozwala zachować stałą, bezpieczną temperaturę ciała i wspomaga rozwój płodu, tworząc przyjazne środowisko.

Obecność płynu owodniowego chroni płód przed bakteriami. W rzadkich przypadkach, gdy worek owodniowy pęknie przedwcześnie (zdarza się to u 1% kobiet) nawet w I lub II trymestrze ciąży, największe ryzyko grozi właśnie ze strony infekcji bakteryjnej.  

Czy każdej kobiecie „odchodzą wody”?

W filmach symptomem każdego porodu jest intensywne i jednoznaczne wypłynięcie płynu owodniowego. Zazwyczaj jest to potężne chluśnięcie, które nie pozostawia wątpliwości – zbliża się poród. W prawdziwym życiu sytuacja rzadko kiedy jest tak jednoznaczna.

Po pierwsze, nie każdej kobiecie odchodzą wody płodowe.

Po drugie, odejście wód płodowych to najczęściej sączenie się, które kobieta może pomylić z upławami lub popuszczeniem moczu.

Po trzecie, wody płodowe wypływają zazwyczaj między 1. a 2. fazą porodu. Bardzo często kobieta nie jest nawet świadoma, że wody już jej odeszły, gdyż dzieje się to już w szpitalu, podczas rozpoczętej akcji porodowej.

Odpłynięcie wód płodowych – co dalej?

Gdy pęka worek owodniowy i zaczynają sączyć się wody, pęcherz płodowy nie jest w stanie uchronić dziecka przed bakteriami. Dlatego ważne jest, aby po pęknięciu worka owodniowego użyć wkładki, a nie tamponu, nie brać kąpiel tylko ewentualnie prysznic, a także ograniczyć ryzyko nabycia infekcji.

Odejście wód płodowych najczęściej występuje w 2 fazie porodu, gdy kobieta jest już w szpitalu.

Odejście płynu owodniowego to jeden z wyraźnych symptomów przyjścia zbliżającego się porodu. Więcej o objawach porodu tutaj: Dylematy ciężarnej: Czy to już poród? – 6 sygnałów zwiastujących rozwiązanie

W ciągu 2 godzin od wypłynięcia płynu owodniowego kobieta powinna pojawić się na oddziale położniczym, a jeśli występuje objaw patologiczny – należy to zrobić niezwłocznie. 

Jak sprawdzić czy to wody płodowe?

Wiele kobiet ma wątpliwości, jak poznać czy odeszły wody. Nic w tym dziwnego, gdyż częściej przypominają raczej delikatne upławy niż zdecydowany wypływ wody z efektownym chlupnięciem na podłogę.

Będąca w silnych emocjach przyszła mama może nie wiedzieć, jak wygląda płyn owodniowy. Prostym sposobem, aby to sprawdzić jest dostępny w aptekach test do samokontroli wycieku wód płodowych. Test ma postać wkładek, które wykrywają pH płynu owodniowego (równe lub wyższe niż 6,5). Jeśli wydzielina z pochwy jest płynem owodniowym, wkładka zabarwi się na niebiesko lub zielono.

Odejście wód płodowych – które objawy powinny niepokoić?

Prawidłowy kolor wód płodowych to słomkowo-żółty, dość przejrzysty. Jakikolwiek inny kolor, a w szczególności zielony, powinien zaniepokoić i być sygnałem do niezwłocznego udania się do szpitala. Inne niepokojące objawy związane z wypłynięciem płynu owodniowego to:

  • Nieprzyjemny zapach wód,
  • Wody sprawiają wrażenie brudnych,
  • Długie sączenie się płynu,
  • Odejście wód płodowych wcześniej niż tydzień-dwa przed wyznaczonym terminem,
  • Odejście wód płodowych nastąpiło kilka godzin wcześniej i nie ma żadnych innych symptomów akcji porodowej.

Każda ciąża jest inna, każda kobieta jest inna, a rozpoczęcie porodu nie zawsze jest tak spektakularne, jak pokazują to filmy. Objawem zbliżającego się rozwiązania nie zawsze będzie odejście wód płodowych, a jeśli odejdą, nie musi to być nagłe i intensywne, mogą delikatnie się sączyć. W razie wątpliwości zawsze warto wykonać domowy test wskazujący, czy wydobywająca się wydzielina to wody płodowe lub skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. 

Warto przeczytać: Poród po terminie.


POLECAMY TAKŻE:

Dlaczego dziecko płacze w brzuchu mamy – niesamowite fakty o ciąży

 

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *