Pobranie a następnie zamrożenie komórek jajowych kobiety to nie tylko rozwiązanie umożliwiające posiadanie dzieci w obliczu choroby nowotworowej. To także sposób na świadome, celowe i zaplanowane macierzyństwo. O niemedycznych aspektach zamrażania komórek jajowych opowiada dr Natalia Szlarb, Dyrektor Medyczny IVF Hiszpania.
Medyczne i niemedyczne aspekty zamrażania komórek jajowych
Do 2012 roku zamrażanie komórek jajowych kobiety odbywało się przede wszystkim w sytuacjach, gdy pacjentka chorowała onkologicznie i leczenie obejmowało także chemioterapię, która negatywnie oddziałuje na płodność. Kobieta chcąca w przyszłości zostać matką, zamrażała komórki jajowej, aby choroba nie przekreśliła jej planów macierzyńskich.
Jednak w 2012 roku American Society for Reproductive Medicine (Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu) zadeklarowało, że niemedyczne zamrażanie komórek jajowych jest dopuszczalne i nie jest utożsamiane z działaniami eksperymentalnymi.
Przeczytaj także: Joanna Krupa najpierw zamroziła jajeczka, teraz dowiedziała się, że jest nieuleczalnie chora. Ta choroba powoduje niepłodność
Zamrażanie komórek jajowych – zegar biologiczny to nie mit
Powodów, dla których kobiety chcą pobrać i zamrozić komórki jajowe, jest wiele. Kobieca płodność jest ograniczona czasem – jak zauważa dr Natalia Szlarb, natura tak zaprogramowała kobiety, aby miały dzieci, gdy są młode. W wieku 20 lat kobiety mają 80% komórek jajowych zdrowych, w wieku 35 lat już tylko 50 %, a po ukończeniu 40. roku życia – jedynie 20-30% blastocyst będzie genetycznie zdrowych.
Wraz z wiekiem kobiety spada zarówno ilość, jak i jakość komórek jajowych. Jeszcze w łonie matki dziewczynka ma ok 7 mln komórek jajowych. Po urodzeniu liczba ta zmniejsza się nawet do 2 mln i od tego momentu ulegają one degradacji.
https://www.youtube.com/watch?v=oTPkPq2LXSc
Zamrażanie komórek jajowych – sposób na zachowanie płodności
Zdaniem dr Natalii Szlarb obecnie zamrażanie komórek jajowych jest powszechną i dobrze znaną procedurą, która umożliwia kobietom zaplanowanie własnej przyszłości, m.in. osiągnięcie swoich celów edukacyjnych i zawodowych.
Nie bez znaczenie jest także fakt znalezienia odpowiedniego partnera, z którym stworzy się rodzinę. Możliwość przedłużenia swojej płodność sprawia, że kobiety nie czują presji, że muszą mieć dziecko, nawet gdy aktualnie nie mają partnera lub nie są pewne, czy związek ma przyszłość. Nie zawsze sytuacja materialna sprzyja w danym momencie założeniu rodziny, a każdy rok sprawia, że płodność będzie tylko maleć.
Nawet duże firmy, takie jak Google, Apple czy Facebook, oferują swoim pracownicom bezpłatne zamrażanie komórek jajowych, aby mogły założyć rodzinę zgodnie z własnymi potrzebami, a nie pod presją upływającego czasu.
W jakim wieku najlepiej zamrozić komórki jajowe?
W przypadku wskazań medycznych sprawa jest prosta – komórki jajowe należy zamrozić tak szybko, jak to możliwe. Dr Szlarb tłumaczy, kiedy zamrozić komórki jajowe, gdy kobieta działa w celach niemedycznych, prewencyjnych:
„Nie ma zaleceń dotyczących jednego najlepszego wieku, w którym powinno się zamrozić komórki jajowe. Jednak wiek jest jednym z czynników, od których zależy przeżycie oocytów i wskaźnik urodzeń żywych”.
Jak dalej wyjaśnia dr Szlarb, najwięcej zdrowych ciąż można osiągnąć, zamrażając komórki jajowe przed ukończeniem przez kobietę 42. roku życia. Po tym czasie w IVF Hiszpania kobietom oferuje się dawstwo komórki jajowej. Natomiast najlepsze wyniki osiąga się, gdy procedura zamrożenia komórek jajowych zostaje przeprowadzona przed 35. rokiem życia kobiety.
Wyzwania związane z mrożeniem komórek jajowych
Wiek kobiety, od której pobierane są komórki jajowe to istotny czynnik decydujący o powodzeniu procedury, ale nie mniej ważna jest liczba zamrożonych i odzyskanych dojrzałych oocytów. Jak przytacza dr Natalia Szlarb, niektóre amerykańskie badania wskazują, że potrzeba 8 komórek jajowych, aby osiągnąć prawdopodobieństwo uzyskania zdrowej ciąży, zakończonej porodem. W IVF Hiszpania celem jest zamrożenie 16-20 komórek jajowych od każdej pacjentki, a wykorzystywana jest do tego technika witryfikacji, która minimalizuje uszkodzenia komórek.
Jeśli chodzi o przechowywanie zamrożonych komórek jajowych to średni czas wynosi od 6 miesięcy do 5 lat, zanim pacjenci z powodzeniem je wykorzystają.
Do tej pory najdłuższy okres przechowywania zamrożonych komórek jajowych, których wykorzystanie zaowocowało uzyskaniem zdrowej ciąży, wynosił 14 lat.
———————————————————————
Dr Natalia Szlarb jest dyrektorem medycznym w Klinice Leczenia Niepłodności w IVF Hiszpania, w Alicante w Hiszpanii. W 2002 r. Ukończyła Uniwersytet Medyczny w Polsce, a następnie pracowała na oddziałach ginekologii i położnictwa w kilku niemieckich szpitalach. Podczas studiów medycznych brała również udział w międzynarodowych stażach w Egipcie, Brazylii i Polsce. W 2011 r. Dr Szlarb uzyskała stopień doktora nauk immunologicznych w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Od 2013 roku związana z IVF Hiszpania.
Źródło: eggdonationfriends.com
POLECAMY TAKŻE:
Drożność jajowodów jest koniecznym czynnikiem do zapłodnienia. Jak ją zbadać?
Dodaj komentarz