Joanna Krupa najpierw zamroziła jajeczka, teraz dowiedziała się, że jest nieuleczalnie chora. Ta choroba powoduje niepłodność

Joanna Krupa najpierw zamroziła jajeczka, teraz dowiedziała się, że jest nieuleczalnie chora. Ta choroba powoduje niepłodność

Joanna Krupa najpierw zamroziła jajeczka, teraz dowiedziała się, że jest nieuleczalnie chora. Ta choroba powoduje niepłodność

Znana modelka i celebrytka Joanna Krupa w rozmowie z “Dzień Dobry TVN” wyznała, że choruje na Hashimoto. „Zanim zacznę starać się o ciążę, muszę wyregulować tarczycę. To może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę” – powiedziała. Niestety, Hashimoto to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć. 

Joanna Krupa, modelka i celebrytka, znana w Polsce głównie z programu Top Model, w rozmowie z DDTVN wyznała, że właśnie dowiedziała się, że choruje na Hashimoto. To autoimmunologiczna choroba tarczycy, na którą cierpi wiele kobiet, a która nie tylko sprawia duże trudności w codziennym funkcjonowaniu, ale także jest częstą i trudną do pokonania przyczyną niepłodności.

Przeczytaj: Codzienność z Hashimoto – jak żyć z chorobą

O ciąży Joanny Krupy spekulowało wiele portali plotkarskich, zwłaszcza odkąd modelka wyznała, że bardzo by chciała być mamą, a kilka lat temu na oczach milionów telewidzów zamroziła swoje jajeczka (filmik z wizyty u ginekologa i procedury pobierania jajeczek pojawił się w wielu portalach na świecie).  

Hashimoto – przyczyna niepłodności

Niestety, jak się okazuje, na płodność modelki i trudności z poczęciem może mieć  teraz duży wpływ choroba, o której się niedawno dowiedziała. Celebrytka zdaje sobie sprawę, że praca tarczycy i zaburzenia hormonalne to przyczyna wielu kłopotów z poczęciem, dlatego teraz – wiedząc, że choruje – podejmie kroki, by pokonać chorobę, a pierwszym z nich jest zmiana lekarza.

W rozmowie z Agnieszką Jastrzębską w DDTVN Krupa powiedziała:

„Jak się stanie naturalnie [ciąża – red.], to super. Ale żeby planować, to na razie poczekam, bo dowiedziałam się, że mam Hashimoto od tarczycy. Nie wiadomo, skąd to jest, bo jestem na tabletkach. Zmieniłam lekarza od in vitro, który dał mi nowe tabletki. Chcę dbać o uregulowanie tarczycy, chcę dowiedzieć się, dlaczego jest powiększona, zanim zacznę na serio myśleć o rodzinie. Tarczyca ma dużo do robienia, czy ktoś może mieć dziecko, czy nie. To najważniejszy hormon w naszym systemie. Wolę to teraz sprawdzić. Może to też stres? Przeprowadzka?” (>> Red: wyjaśniamy, że tarczyca nie jest hormonem, a gruczołem, który produkuje hormony: T3, T4 oraz kalcytoninę).

Modelka, co również powiedziała w wywiadzie, właśnie przeprowadza się do nowego domu i ma mnóstwo spraw do załatwienia w związku z tym, przed nią także udział w nowym programie, w którym wystąpi ze swoją mamą.

Choroba, o której się dowiedziała, wyjaśnia jej jednak także wiele innych dolegliwości, które odczuwa.

„Tarczyca wpływa też na to, czy jesteś w dobrym humorze, czy jesteś smutna. Depresji można dostać przez to, że hormony są nierówne. Wiem, że z tarczycą ma problem co druga czy trzecia kobieta i to jest masakra. Woda się zatrzymuje, rano wstajesz i masz oczy napuchnięte. Nie chodzi o to, czy jesz więcej, czy mniej. Teraz nie mogę schudnąć 2,5 kg. Niby to nie dużo, ale męczy mnie to” – mówiła w rozmowie.

Hashimoto – choroba na całe życie?

Hashimoto to choroba na całe życie i nie ma możliwości wyleczenia jej, ponieważ organizm raz nastawiony na atak przeciwko swojemu organowi zawsze już będzie traktował go jako wroga. – Tak działa układ immunologiczny. Współczesna medycyna nie zna sposobu, by całkowicie oduczyć go tego błędu – mówiła nam jakiś czas temu Magdalena Jagiełło, lekarz endokrynolog i autorka bloga DoktorMagda.pl. Hashimoto może jednak mieć kilka form i to od nich zleży leczenie. Całą rozmowę na temat Hashimoto i masek, jakie przybiera, przeczytasz TUTAJ.

Hashimoto zakłada różne maski. Nie dla wszystkich to samo jest złe lub dobre

Źródło: Dzień Dobry TVN/Film: People.tv/Zdjęcie: screen z People.tv

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *