RIF – problem z ciążą in vitro. Oto jak zwiększyć szansę na udany transfer zarodka

Scratching endometrium – większe szanse na ciążę

Scratching endometrium – większe szanse na ciążę

Nie możesz zajść w ciążę – nawet tę in vitro? Za tobą nieudane transfery i nawracające niepowodzenia implantacji zarodka? Scratching endometrium to zabieg, który u kobiet z RIF może zwiększyć szansę na ciążę nawet o 20 proc. Na czym polega, tłumaczy dr n. med. Paweł Radwan – specjalista z Kliniki Leczenia Niepłodności Gameta.

Czym jest scratching endometrium?

Endometrial scratch to kontrolowane uszkodzenie endometrium za pomocą narzędzia używanego do biopsji endometrium. „Scratching”, czyli z angielskiego drapanie, polega tu na tym, że lekarz wprowadza narzędzie do jamy macicy i obraca je, poruszając jednocześnie w różnych kierunkach.

Czy biopsja endometrium to to samo?

Biorąc pod uwagę czas trwania zabiegu, scratching zasadniczo nie różni się od standardowej biopsji endometrium.

W jakich przypadkach stosuje się ten zabieg?

Dotychczasowe badania pokazują, że zabieg ten może przynosić korzyści w sytuacji pacjentek z nawracającymi niepowodzeniami implantacji zarodka (Reccurent Implantation Failure). RIF rozpoznaje się u kobiety przed 40. rokiem życia, która nie zaszła w ciążę, mimo przetransferowania powyżej 3 zarodków dobrej jakości. Zabieg powinien być wykonany w cyklu poprzedzającym stymulację w programie in vitro. 

Czy wskazaniem są tylko nawracające niepowodzenia implantacji zarodków podczas in vitro?

Obecnie brakuje wiarygodnych danych, że kontrolowany uraz endometrium przynosi korzyści w innych sytuacjach, np. przed pierwszą procedurą in vitro. Ale warto wspomnieć, że obecnie w Europie  prowadzone są projekty badawcze, które mają definitywnie ocenić skuteczność kontrolowanego uszkodzenia endometrium przed zapłodnieniem pozaustrojowym.

Zabieg może podobno zwiększyć nawet o 20 proc. szansę na ciążę w procedurze in vitro – to prawda?

Dotychczas przeprowadzone analizy rzeczywiście wskazują na pozytywny wpływ powyższej procedury u pacjentek z RIF.  W takich sytuacjach korzyści z wykonanego zabiegu ma 1 na12 pacjentek poddanych procedurze scratchingu.

Zabieg poprawia receptywność endometrium – co to dokładnie znaczy? Uszkodzenie czegoś, a w tym przypadku endometrium, w większości przypadków oznacza jednak, że coś przestaje działać…

Zabieg modyfikuje aktywność układu immunologicznego w macicy poprzez wpływ na komórki endometrium i zmianę wydzielania przez nie tzw.  czynników wzrostowych. I takie właśnie miejscowe procesy „naprawy” uszkodzonej tkanki mogą sprzyjać implantacji zarodka w kolejnym cyklu. 

Jakie badania powinna zrobić kobieta przed zabiegiem?

W związku z tym, że większość pacjentów na tym etapie jest już zakwalifikowana do leczenia metodą in vitro i przebadana zgodnie z wytycznymi, tzn. mają aktualne badania w kierunku chorób zakaźnych czy wymazy z pochwy, przed zabiegiem nie wymagamy już  dodatkowych badań.

Czy jest jakiś najlepszy czas w trakcie całego cyklu, kiedy wykonuje się scratching?

Zabieg z reguły wykonuje się w drugiej fazie cyklu, najczęściej około siedem dni przed spodziewaną miesiączką, a bezpośrednio przed rozpoczęciem stymulacji hormonalnej w programie in vitro.

Jak wygląda krok po kroku taki zabieg?

Zabieg polega na wprowadzeniu do jamy macicy cienkiego narzędzia i „zarysowaniu” endometrium, wykonując delikatne ruchy w różnych kierunkach. Lekarz może poprosić, aby pacjentka przed zabiegiem miała wypełniony pęcherz moczowy – podobnie jak przed transferem zarodka.

Czy to boli? Niektóre kobiety mówią, że tak, ale tylko za pierwszym razem. Pacjentka jest w jakimś znieczuleniu?

Zabieg nie wymaga znieczulenia i rutynowo nie podajemy środków przeciwbólowych, ale kobiety rzeczywiście mogą odczuwać pewien rodzaj dyskomfortu, choć raczej nie ma tu mowy o silnym bólu. Dolegliwości podczas zabiegu porównałbym do inseminacji czy transferu zarodka. 

Ile takich zabiegów można przeprowadzić i w jakich odstępach? Czy brak ciąży po wykonaniu takiego zabiegu to dla lekarza jakiś dodatkowy sygnał?

Nie ma limitu przeprowadzania zabiegów scratchingu. Pacjentki z niepowodzeniami in vitro mają z reguły skomplikowaną historię medyczną, więc do problemu każdej pary należy podejść indywidualnie.

Czy mogą wystąpić po zabiegu jakieś skutki uboczne?

Z mojego doświadczenia wynika, że prawidłowo przeprowadzony zabieg praktycznie nie wiąże się z ryzykiem powikłań.

Czy scratching  wykonywany jest także na NFZ oraz czy programy in vitro z dofinansowaniem obejmują ten zabieg? 

Procedury Narodowego Funduszu Zdrowia nie obejmują zabiegu kontrolowanego urazu endometrium przed leczeniem metodą in vitro. Ze względu na to, że grupa pacjentek z nawracającymi niepowodzeniami implantacji zarodka stanowi 2-5 proc. par zakwalifikowanych do in vitro, zabieg ten jest proponowany tylko ściśle wyselekcjonowanej grupie pacjentek. Nie jest on również objęty miejskimi programami dofinansowania.


dr n. med. Paweł Radwan, specjalista ginekolog-położnik; specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości w Klinice Leczenia Niepłodności Gameta.

 

 

 


POLECAMY TAKŻE:

Ten roślinny lek pomógł już wielu kobietom skutecznie zajść w ciążę

Ten roślinny lek pomógł już wielu kobietom skutecznie zajść w ciążę

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *