Siemię lniane to ziarenka lnu, które nie tylko działają zbawiennie na pracę układu pokarmowego, obniżają cholesterol, ale także mają bardzo pozytywny wpływ na płodność. Siemię lniane powinno znaleźć się w codziennej diecie każdej kobiety, która stara się o dziecko. Siemię lniane na płodność – tego potrzebuje każda staraczka!
Siemię lniane – wielka moc zaklęta w małych ziarenkach
Właściwości zdrowotne siemienia lnianego doceniane były już w starożytności. Od tysięcy lat są używane w celach leczniczych, a to z uwagi na zawartość cennych składników: lignanów, choliny, kwasów tłuszczowych omega-3, błonnika, witaminy B, magnezu i manganu.
Siemię lniane ma tyle właściwości zdrowotnych, że właściwie każdy powinien wprowadzić je do swojej diety.
- Siemię lniane na zaparcia – dzięki dużej zawartości błonnika siemię lniane poprawia ruchy perystaltyczne jelit, a tym samym pomaga uporać się z zaparciami. Ważne jednak, aby jednocześnie wypijać co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Inaczej problem zaparć może się jeszcze pogłębić. Pamiętajmy, zawsze błonnik powinien iść w parze z dużą ilością wody.
- Siemię lniane na żołądek – napary z siemienia lnianego pomagają przy wrzodach żołądka i dwunastnicy. Śluz z ziarenek lnu chroni przełyk i żołądek przed działaniem kwasów trawiennych.
- Siemię lniane na cholesterol – fitosterole oraz nienasycone kwasy tłuszczowe przyczyniają się do usunięcia z organizmu tzw. złego cholesterolu LDL. Jednocześnie podwyższają dobry cholesterol HDL.
- Siemię lniane na odchudzanie – duża zawartość błonnika powoduje, że dość szybko pojawia się uczucie sytości, znika problem zaparć i „pęczniejącego brzucha”.
- Siemię lniane na raka – ziarenka lnu są bogatym źródłem lignanów, czyli fitoestrogenów, które niezwykle przypominają ludzkie estrogeny. Hamują one rozwój niektórych typów nowotworów.
Siemię lniane na płodność – jak pomaga w staraniach?
Siemię lniane ma także korzystny wpływ na płodność, a to dzięki zawartości wspomnianych fitoestrogenów – pomagają one wprowadzić równowagę hormonalną w organizmie. Szczególnie warto spożywać je, gdy pojawia się problem nieregularnych cykli menstruacyjnych. Spożywanie siemienia lnianego reguluje estrogen i progesteron.
Olej z siemienia lnianego lub sproszkowane siemię lniane poprawia jakość i ilość śluzu płodnego typu S. Zła jakość tego śluzu to jedna z częstych przyczyn obniżonej płodności – uniemożliwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. W celu polepszenia jakości śluzu warto pić olej z wiesiołka (w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego) i olej z siemienia lnianego (w drugiej fazie cyklu).
Siemię lniane pomaga złagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego. Jeśli przed okresem odczuwasz napięcie, ból i wyraźnie jesteś nie w formie, koniecznie wprowadź do diety siemię lniane.
Badania* wykazały, że regularne spożywanie siemienia lnianego zwiększa ilość cykli owulacyjnych. Kobiety w ciągu roku mogą mieć nawet kilka cykli bez owulacji, co utrudnia zajście w ciążę.
Siemię lniane na płodność to niewielka zmiana w diecie, która może przynieść znakomite rezultaty.
Dziki pochrzyn sprzyja niepłodnym – zioło, które powinna znać każda kobieta
Jak spożywać siemię lniane na płodność?
Siemię lniane dostępne jest w każdej aptece a nawet markecie w postaci małych ziarenek. Kosztuje kilka złotych, a za tę cenę otrzymujemy moc właściwości leczniczych. Siemię lniane jest przykładem zdrowej żywności o ogromnym potencjale leczniczym, na które nie trzeba wydawać wiele.
Siemię lniane na płodność można spożywać na 3 sposoby:
– mielić i dodawać do kanapek, koktajli, jogurtów, owsianek i czego tylko chcemy;
– dodawać w formie ziarenek;
– przygotowywać napój o konsystencji kisielu (1 łyżkę ziaren siemienia gotować w szklance wody: 10 minut, jeśli chcemy, aby działał osłonowo na układ pokarmowy, a 15 minut, jeśli chcemy za jego pomocą wyleczyć zaparcia)
Wskazówka: zmielonej formy siemienia używamy zawsze na surowo, gdyż wtedy nie traci cennych właściwości zdrowotnych. Siemię zmielone dostarcza więcej korzystnych składników niż całe ziarna. Ziarnka lnu najlepiej mielić w młynku do kawy tuż przed zjedzeniem, ponieważ tym sposobem nie traci swoich wartości.
*przeprowadzone w University of Rochester w Nowym Jorku (ncbi.nlm.nih.gov)
POLECAMY TAKŻE
Dodaj komentarz