Silny, szybki i dobrze zbudowany – taki musi być plemnik, by był w stanie zapłodnić komórkę jajową. Niestety, jak pokazują statystyki, coraz więcej mężczyzn ma zauważalnie obniżoną jakość nasienia, a czynnik męski niemal w równym stopniu jak kobiecy jest przyczyną niepłodności. Jeśli mężczyzna chce zostać ojcem – musi mieć świadomość, że zarówno badanie nasienia, jak i odpowiednie nastawienie i zmiany w stylu życia są niezbędne, by w przyszłości usłyszeć słowo tata.
Według Raportu „Płodny Polak” ponad 90 proc. mężczyzn w wieku 19-35 lat przyznaje, że nigdy nie zbadało nasienia. Z kolei ponad połowa ankietowanych kobiet (54%) uważa, że badanie nasienia powinien przeprowadzić profilaktycznie każdy mężczyzna planujący w przyszłości posiadanie biologicznego dziecka.* Niestety tylko 38 proc. panów się z tym zgadza, a co ósmy Polak przyznaje, że nigdy nie podda się takiemu badaniu.
Obniżona jakość nasienia – coraz częściej przyczyną niepłodności
Tymczasem specjaliści leczenia niepłodności biją na alarm i uświadamiają, że w przypadku niemal połowy niepłodnych par zgłaszających się na konsultację przyczyną niepłodności jest czynnik męski – głównie obniżona jakość nasienia.
W odróżnieniu od znacznie bardziej skomplikowanych i liczniejszych przyczyn niepłodności kobiecej, które często wymagają długiego i skomplikowanego leczenia, jakość nasienia można skutecznie poprawić. Po pierwsze jednak, aby wiedzieć, że za niepłodność odpowiadają słabe plemniki, konieczne jest badanie nasienia. Bez tego etapu żadne leczenie nie będzie skuteczne, a lekarz nie postawi trafnej diagnozy – nawet jeśli przyczyna braku ciąży leży po stronie kobiety.
Im wcześniej mężczyzna podejmie kroki, by zbadać swoją płodność, tym szybciej w razie potrzeby będzie mógł sobie z tym poradzić.
Stres związany z przedłużającymi się staraniami o dziecko oraz brakiem celnej diagnozy z pewnością przełoży się nie tylko na pogarszanie się nasienia, ale także wpłynie na relacje emocjonalne w związku, o czym przekonało się wiele par.
Jak wygląda badanie nasienia
Badanie nasienia, czyli spermogram, jest bezbolesne i nieinwazyjne, a mężczyzna nawet nie potrzebuje skierowania od specjalisty. Badanie nasienie można wykonać w każdej placówce leczenia niepłodności, gdzie znajdują się specjalnie przygotowane pomieszczenia (pokój do badania nasienia), ale jeśli to sytuacja stresująca – istnieje możliwość pobrania próbki spermy do specjalnej prezerwatywy podczas stosunku w domu. To jednak wymaga pewnych szczególnych okoliczności i refleksu – nasienie musi być w odpowiednim czasie dostarczone do najbliższego laboratorium diagnostycznego.
Mężczyźni, którzy planują zrobić badanie nasienia, powinni na trzy-pięć dni przed badaniem zachować wstrzemięźliwość seksualną – po to, by wynik badania nie był zaburzony. Przeciwwskazaniem do badania są jednak infekcje wirusowe i bakteryjne, antybiotykoterapia czy chemioterapia. Wynik badania nasienia gotowy jest nawet w tym samym dniu.
Świadomość, że z plemnikami wszystko w porządku, z pewnością przyniesie ulgę starającym się o dziecko mężczyznom. Ci jednak, którzy usłyszą, że jakość plemników jest do poprawy, będą musieli podjąć kolejne kroki. Przyczyn słabej jakości nasienia jest bardzo dużo – należą do nich m.in. zażywanie leków, choroby, nieprawidłowości w strukturze chromosomów, stres, przegrzewanie miejsc intymnych, zła dieta, nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów, siedzący tryb pracy, a nawet zbyt mała ilość snu czy zbyt intensywna aktywność fizyczna – a to i tak tylko niektóre z przyczyn zaburzających płodność mężczyzny.
Wyniki nasienia koniecznie należy więc skonsultować z lekarzem specjalizującym się w męskiej niepłodności (andrologiem), który zleci odpowiednie dodatkowe badania – w tym badania hormonalne, ultrasonograficzne czy na dalszym etapie genetyczne.
Jak poprawić parametry nasienia
Podstawą poszukiwań przyczyn złych wyników nasienia będzie jednak wyeliminowanie czynników z zakresu tzw. stylu życia oraz wprowadzenie pomocnych zmian w sposobie odżywiania czy aktywności fizycznej. Jeśli mężczyzn pali, pije alkohol, stosuje odżywki dla sportowców (anaboliki), nieregularnie się odżywia – co gorsze jadłospis obfituje w wysoko przetworzone posiłki typu fast-food – ze wszystkim będzie musiał się pożegnać. To nie jest mit, ani złośliwość lekarzy – a fakty potwierdzone licznymi badaniami. Nawet siedząca praca, trzymanie laptopa na kolanach i komórki w kieszeniach, a nawet nieodpowiednia (za ciasna) bielizna mają wpływ na pogarszanie się jakości plemników.
Uzupełnieniem działań mających na celu poprawę plemników będzie także odpowiednia suplementacja witamin i minerałów mających wpływ na podniesienie parametrów nasienia. Trzeba wiedzieć, że u mężczyzn z zaburzeniami płodności potrzeba zażywania składników odżywczych wzrasta i wykazuje, że zrównoważone połączenie specyficznych substancji odżywczych oraz regularna i ukierunkowana podaż tych substancji w ilościach wystarczających, pozytywnie wpływają na naturalny proces produkcji spermy.
PROfertil – dlaczego warto
Jednym z częściej rekomendowanych dla mężczyzn preparatów poprawiających jakość plemników jest PROfertil. Formuła poszczególnych substancji zawartych w nim jest opracowana na podstawie badań naukowych, a specjalny skład pod kątem męskiej płodności został potwierdzony badaniami klinicznymi i jest chroniony patentami. Właśnie to sprawia, że PROfertil nie jest suplementem, a żywnością specjalnego przeznaczenia medycznego. Przy wyborze preparatów poprawiających płodność warto pamiętać, że suplementy nie muszą mieć działania potwierdzonego klinicznie, co w praktyce oznacza, że ich działanie może być nieskuteczne.
Dla wielu par wsparcie leczenia niepłodności PROfertilem było krokiem do zauważalnej poprawy badań nasienia. Na rezultaty terapii trzeba jednak poczekać – i jak można przeczytać na forach dla niepłodnych, pozytywne zmiany zauważane były po około 3 miesiącach stosowania preparatu. W znacznym stopniu zależy to jednak także od tego, jak słabe nasienie było przed rozpoczęciem kuracji. Im słabsze, tym czas stosowania się wydłużał, jednocześnie niemal zawsze (przy wykluczonych innych przyczynach męskiej niepłodności) poprawie ulegały ruchliwości, ilość, gęstość i objętości wytrysku, a także budowa (morfologia).
Jaki jest skład PROfertil
W składzie PROfertil znalazły się wszystkie niezbędne składniki wpływające na męską płodność w ilości pozwalającej na zauważalną i możliwie szybką poprawę jakości plemników.
Skład: L-karnityna – 440 mg; L-arginina – 250 mg; Koenzym Q10 – 15 mg; ;Witamina E – 120 mg; Cynk – 40 mg; Kwas foliowy – 800 mcg; Glutation – 80 mg; Selen – 60 mcg.
Ponadto PROfertil zawiera:
- Selen, który przyczynia się do prawidłowego przebiegu spermatogenezy.
- Cynk, który pomaga w utrzymaniu prawidłowej płodności i prawidłowych funkcji rozrodczych.
- Foliany, które pomagają w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu homocysteiny
- Witaminę E, która pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.
Rekomendowana ilość dzienna to 2 tabletki.
Warto jednak podkreślić, że produkty będące żywnością specjalnego przeznaczenia medycznego – podobnie zresztą jak zwykłe suplementy – to tylko uzupełnienie codziennej i odpowiednio zbilansowanej diety. A mężczyźni, którzy rozpoczynają działania zmierzające do poprawy nasienia, muszą mieć świadomość, że dieta to więcej niż połowa sukcesu. O tym, jak powinna wyglądać dieta dla mężczyzn z obniżoną płodności, przeczytasz TUTAJ.
POLECAMY TAKŻE: Jak zajść w ciążę. 8 błędów, które popełniają pary starające się o dziecko
* Płodny Polak – Ogólnopolska kampania na rzecz przeciwdziałania niepłodności.
Dodaj komentarz