Co to są skurcze Braxtona-Hicksa?

Skurcze Braxtona-Hicksa, czyli skurcze przepowiadające – jak rozpoznać, kiedy występują, jak je złagodzić?

Skurcze Braxtona Hicksa to aktywność skurczowa macicy, która ma przygotować ją do porodu. Pojawiają się po 20. tygodniu ciąży, a zwane są także skurczami przepowiadającymi. Każda kobieta odczuwa je z inną intensywnością, ale zazwyczaj nie stanowią one większego zagrożenia.  

Zadaniem skurczy Braxtona-Hicksa jest wzmocnienie mięśni macicy i przygotowanie do skurczy porodowych. Nazywane są także ćwiczeniami mięśnia szyjki macicy, gdyż to swoisty trening polegający na jej skracaniu i rozwieraniu.

Skurcze Braxtona-Hicksa – kiedy się pojawiają?

Nasilenie i częstotliwość skurczy Braxtona-Hicksa są zależne od zaawansowania ciąży. Pierwszy raz pojawiają się nie wcześniej niż się po 20 tygodniu ciąży, a zwiększają swoją intensywność mniej więcej na miesiąc przed porodem. Początkowo mogą pojawiać się raz na kilka godzin bądź nawet kilka dni, z czasem nawet co pół godziny.

Skurcze Braxtona-Hicksa trwają od 20-30 sekund, gdy pierwszy raz się pojawiają. W 36-40 tygodniu ciąży mogą trwać nawet kilka minut.

Pojawiają się samoistnie a czasem mogą zostać wywołane na skutek określonych czynności: częstego dotykania brzucha (ciężarne mają taki zwyczaj, lecz warto nie robić tego zbyt często), wysiłku fizycznego, odwodnienia, stosunku płciowego.

Przeczytaj także: Pessar szyjkowy i niewydolność szyjki macicy u kobiet w ciąży

Skurcze Braxtona-Hicksa – jakie to uczucie?

Wiele kobiet w obliczu intensywnego bólu brzucha zastanawia się, czy to są skurcze Braxtona-Hicksa? Jak je rozpoznać? Warto pamiętać, że każda kobieta w inny sposób będzie je odczuwała – jedna ledwie je poczuje, innej sprawią dość spory ból.

Co do zasady, skurcze Braxtona-Hicksa mogą powodować dyskomfort, ale nie są bardzo bolesne i dokuczliwe. Zwykle ustępują po kilka minutach. Nie wymagają konsultacji lekarskiej ani specjalistycznych leków, chyba że znacznie się przedłużają już na początku występowania w połowie ciąży.  

Nazwa skurczy wzięła się od nazwiska angielskiego ginekologa Johna Braxtona-Hicksa, który w XIX wieku jako pierwszy opisał je w sposób profesjonalny.

Skurcze Braxtona-Hicksa a skurcze porodowe – jak rozróżnić?

Kobiety w pierwszej ciąży, choć nie tylko, zazwyczaj mają problem z rozróżnieniem skurczy Braxtona-Hicksa ze skurczami porodowymi. Szczególnie, gdy pojawiają się one już w ostatnim trymestrze.

Czym się różnią skurcze Braxtona-Hicksa od porodowych? Przede wszystkim są mniej bolesne, ale też trwają krócej, bo zazwyczaj minutę-dwie (w ostatniej fazie ciąży). W przeciwieństwie do skurczy porodowych, nie przybierają na intensywności i po chwili ustępują samoistnie. Skurczom Braxtona-Hicksa nie towarzyszą też niektóre możliwe objawy zbliżającego się porodu, tj. wypadnięcie czopu śluzowego, odejście wód płodowych, intensywny ból pleców, a nawet biegunka czy plamienie.

Skurcze Braxtona-Hicksa nie wywołają akcji porodowej, gdyż nie są tak intensywne jak skurcze porodowe. Gdy przybierają na sile, a kobieta czuje bardzo dotkliwy ból, zawsze warto zgłosić się do lekarza.

W przypadku każdego rodzaju skurczy warto monitorować i notować ich częstotliwość i ewentualne nabieranie na sile. Pozwoli to łatwiej je zinterpretować.

Warto także pamiętać, że nie każda kobieta musi poczuć skurcze Braxtona-Hicksa – często są one niemal nieodczuwalne tak, że przyszła mama nawet nie ma świadomości ich wystąpienia.

Jak złagodzić skurcze Braxtona-Hicksa?

Dobry sposób na skurcze Braxtona-Hicksa to przede wszystkim zmiana pozycji. Jeśli skurcze przytrafiły się podczas odpoczynku w pozycji leżącej, dobrze jest wstać i przejść się kawałek, poruszać. Gdy ból skurczowy nastał podczas konkretnej czynności, wtedy dobrze jest odpocząć w pozycji siedzącej lub leżącej.

Kolejny sposób na skurcze przepowiadające przynoszący ulgę to ciepła, ale nie gorąca kąpiel. Działa ona rozkurczowo i łagodząco. Skurcze powinny być mniej odczuwalne. Kąpiel powinna być maksymalnie kilkunastominutowa, gdyż ciężarnym nie poleca się długich, a przede wszystkim bardzo gorących kąpieli.

Podczas wystąpienia skurczy warto także popracować oddechem, co może skutecznie przynieść ukojenie. Wolny, głęboki wdech nosem i powolny wydech ustami – to ćwiczenie powtórzone kilka razy powinno być pomocne przy skurczach przepowiadających.

PAMIĘTAJ! Wiele sytuacji w ciąży jest nieoczywistych i nieporównywalnych do innych ciąż. Zawsze w razie niepokoju bądź intensywnego bólu czy plamienia, zgłoś się do lekarza. Dużo lepiej zareagować na wyrost niż zignorować niebezpieczne objawy.

 

POLECAMY TAKŻE:

Taki poród to koszmar czy piękne wspomnienia na całe życie? Zdjęcia i film z tego porodu obiegły świat

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *