spanie bez majtek

Spanie bez majtek – dlaczego jest ważne dla kobiecego zdrowia intymnego?

O kobiecym zdrowiu intymnym mówi się wprawdzie coraz więcej, jednak wciąż pokutuje przekonanie, że to temat z tych,  których nie porusza się na forum. Spanie bez majtek? Jeszcze kilka lat wstecz nikt nie odważyłby się publicznie tego promować. Dziś wiemy, że nie ma nic wstydliwego w dbaniu o swoje zdrowie.

„Narodowe wietrzenie” Mamy ginekolog

Nicole Sochacki-Wójcicka, czyli popularna Mama ginekolog, kilka lat temu rozpoczęła skuteczną misję uświadamiania kobiet na temat ciąży, zdrowia intymnego itp. Na swoim blogu porusza wiele trudnych, często kontrowersyjnych tematów, które dotychczas stanowiły swoiste tabu. Spanie bez majtek jest jednym z nich. Blogerka uczyniła z tego prawdziwy ruch nazywany „wietrzeniem narodowym”, który ma zachęcać kobiety do spania bez bielizny. To wszystko w trosce o nasze zdrowie intymne. Jeszcze kilkanaście lat temu nie do pomyślenia byłoby publiczne debatowanie o tym, dlaczego kobiety powinny spać bez bielizny. Dziś na szczęście mamy dostęp do wiedzy i prawo do tego, aby tę wiedzę zagłębiać i dbać o nasze zdrowie.

Jaką rolę pełni śluz? 

Dlaczego spanie w bieliźnie czy też bez niej jest tak ważne i jaki ma wpływ na nasze zdrowie intymne? Otóż bardzo duży. Okazuje się bowiem, że spanie w majtkach może być powodem nawracających infekcji intymnych. Jest to związane ściśle ze sposobem funkcjonowania naszych narządów rodnych. Należy zacząć od tego, że błona śluzowa pochwy, gruczoły, które tam występują, a także przedsionek pochwy i szyjka macicy produkują naturalną wydzielinę zwaną śluzem. Śluz ten pełni wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim jest on odpowiedzialny za oczyszczanie układu rozrodczego z resztek martwych komórek, a także bakterii. Ponadto, uczestniczy on w poszczególnych fazach cyklu menstruacyjnego, a także normuje pH pochwy. Śluz odgrywa też ważną rolę w zapobieganiu infekcjom intymnym. Nie należy też zapominać o znaczeniu śluzu dla zbliżeń intymnych, które bez niego byłyby bolesne i powodowały uciążliwe obtarcia.

Spanie bez majtek – dlaczego jest ważne?

Jak więc widzimy, śluz ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia intymnego. Niestety, nieodpowiednia higiena intymna oraz codzienne nawyki mogą doprowadzić do zaburzeń w produkcji śluzu, a co za tym idzie zwiększać ryzyko infekcji intymnych. Nawykami tymi jest stosowanie regularne wkładek higienicznych, a także spanie w bieliźnie, noszenie ciasnej, nienaturalnej bielizny. Należy zacząć jednak od tego, że wiele kobiet, zwłaszcza młodych, ma problem z wydzieliną z pochwy. Wydaje im się, że jest jej za dużo lub ma zły kolor. Dodatkowo wątpliwości te potęgowane są przez natarczywe reklamy wkładek higienicznych – które zapewniają, że tylko dzięki ich stosowaniu kobieta może czuć się świeżo i zdrowo. Okazuje się, że w rzeczywistości efekt może być dokładnie odwrotny. W przypadku zdrowej kobiety wydzielina z pochwy może być biaława, jasnokremowa lub przezroczysta – dużo zależy od konkretnej fazy cyklu. Ma ona jednorodną konsystencję oraz naturalny zapach. Niestety wiele kobiet, w tym młodych dziewczyn, krępuje się obecnością tej wydzieliny i za wszelką cenę stara się temu zapobiegać, stosując wkładki higieniczne oraz nosząc bieliznę w nocy. Co z kolei prowadzi do jeszcze większej produkcji śluzu.

Przeczytaj również: Infekcje intymne w ciąży

Produkcja śluzu

Kobiece narządy rozrodcze produkują śluz wskutek stymulacji czy podrażnienia. Jeżeli więc okolice intymne narażone są dzień i noc na kontakt z ciałem obcym takim jak wkładka lub bielizna, produkcja śluzu w pochwie staje się większa. Kiedy śluzu jest dużo, a nasze okolice intymne są szczelnie „zamknięte” przez bieliznę w nocy, wówczas tworzą się tam idealne warunki do rozwoju grzybów i bakterii.  Jak tłumaczy Nicole Sochacki-Wójcicka:

“Każ­dy żywy or­ga­nizm, czy to czło­wiek, czy to drob­no­ustrój taki jak grzyb czy bak­te­ria, do prze­trwa­nia i roz­mna­ża­nia się po­trze­bu­je wody (H2O). Część bak­te­rii i grzy­bów, któ­re są ewo­lu­cyj­nie na­uczo­ne do prze­ży­cia w wa­run­kach, kie­dy nie ma sta­łe­go do­stę­pu do wody – two­rzy tak zwa­ne prze­trwal­ni­ki (bak­te­rie i grzy­by, któ­re mamy w oko­li­cach in­tym­nych ta­kich prze­trwal­ni­ków nie two­rzą). Więc w mo­men­cie, kie­dy za­bie­rze­my im wil­got­ność one giną.”

Badania naukowe wykazują, że najczęstszymi etiologicznymi czynnikami wywołującymi infekcje okolic intymnych są bakterie i grzyby. Wywołują one dolegliwości bólowe, świąd i dyskomfort. W większości przypadków wymagają one leczenia farmakologicznego. Niestety wiele kobiet cierpi na nawracające infekcje intymne, co bardzo często jest wynikiem nieprawidłowej higieny intymnej w tym również higieny snu. 

Infekcje intymne – jak same do nich doprowadzamy?

Nieprawidłowa higiena intymna, a także wiele codziennych nawyków i zabiegów, które stosujemy, prowadzi do zwiększonego ryzyka powstawania infekcji intymnych. Nawet zaleczone lubią powracać, z tego powodu, że my swoich nawyków nie zmieniamy. Oprócz spania w majtkach na niekorzyść naszego sromu i pochwy wpływa również stosowanie perfumowanych proszków do prania bielizny, noszenie koronkowych majtek, depilacja okolic intymnych oraz stosowanie różnych kosmetyków do higieny intymnej, W ten sposób te bardzo wrażliwe okolice stają się wysuszone i jeszcze bardziej podatne na różne infekcje. Czy wobec tego powinnyśmy więc zrezygnować całkowicie z pielęgnacji, nosić bawełniane „babcine” majtki i zarost? Oczywiście, że nie. Każda z nas powinna dbać o okolice intymne w taki sposób, aby czuć się komfortowo. Musimy jednak pamiętać o tym, aby w tym wszystkim zachować umiar i zdrowy rozsądek. Pierwszym krokiem jest rezygnacja z majtek do spania. To niewiele nas kosztuje, a dla naszego zdrowia intymnego może być naprawdę zbawienne. Pomoże to utrzymać balans i pozwoli na regenerację tej szczególnie wrażliwej okolicy.

Przeczytaj również: Infekcje intymne w ciąży. Które występują najczęściej i jak im zapobiec?

Spanie bez majtek nie tylko dla zdrowia

Warto dodać, że spanie bez majtek jest dobre nie tylko dla zdrowia. To może być również bardzo skuteczny element pomagający utrzymać dobre relacje intymne z partnerem. Ponadto istnieją badania naukowe udowadniające, że spanie bez majtek powoduje przyspieszanie metabolizmu, a co za tym idzie sprzyja odchudzaniu. Co więcej, spanie bez majtek minimalizuje również ryzyko depresji. 

Bielizna nocna – w czym najlepiej spać?

Wielu specjalistów przekonuje, że najlepszym strojem do snu jest tzw. strój Adama. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na spanie nago. Warto jednak za wszelką cenę dążyć do tego, aby na czas nocnego wypoczynku, pozwolić naszemu ciału również wypocząć. Wybierajmy więc luźne niekrepujące ruchów piżamy lub bawełniane koszule nocne. Ważne, aby nie był to obcisłe legginsy czy koronkowe body, a raczej luźne, swobodne naturalne piżamy, które okryją ciało, ale pozwolą na swobodny dopływ powietrza i prawdziwy relaks.

Zdrowy męski sen

Warto nadmienić, że wskazane zasady higieny intymnej oraz zdrowego snu dotyczą również płci przeciwnej. Zdecydowanie mężczyźni również powinni unikać spania w obcisłych bokserkach i zastąpić je luźnymi spodniami od piżam lub bokserkami.

Jest to bardzo ważne nie tylko ze względu na zdrowie intymne, ale również na męską płodność. Jądra mężczyzny znajdujące się w mosznie wymagają nieco niższej temperatury, przegrzewanie ich na przykład przez noszenie ciasnej bielizny może skutkować pogorszeniem jakości nasienia.

POLECAM TAKŻE:

Eko intymność. Czy higiena intymna w stylu eko służy zdrowiu kobiet?

Źródła:
https://www.forumginekologii.pl/artykul/metody-leczenia-zakazen-okolic-intymnych-o-etiologii-bakteryjnej-i-grzybiczej
https://mamaginekolog.pl/kobieta/zdrowie-intymne/dlaczego-warto-spac-bez-majtek/
Zdjęcie autorstwa Pixabay z Pexels

 

Komentarze: 2

Śpią w majtkach ograniczając przepływ powietrza a później infekcja za infekcją

Znam to z autopsji. Od kilku lat śpię już bez bielizny. A na same infekcje i obrzęki miejsc intymnych polecam zajrzeć do rossmanna po globulki Florakcid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *