Leczenie zębów w ciąży i ciążowe zapalenie dziąseł

Stomatolog: To nie prawda, że w ciąży zęby psują się częściej! Początek problemów to nie próchnica, a…

– To nie jest prawda, że w ciąży zęby psują się częściej. To bardzo chętnie powielany mit, który może sprawić, że wiele kobiet uzna pogorszenie się stanu zdrowia zębów w ciąży za coś „normalnego” i nie podejmie leczenia, bo „przecież w ciąży zębów się nie leczy…” – przestrzega stomatolog dr Ewa Franczak. Nieleczone zęby w ciąży to poważne ryzyko dla rozwoju płodu. Nie tylko próchnica, ale także ciążowe zapalenie dziąseł w pierwszym trymestrze ciąży może spowodować poronienie, a w trzecim trymestrze – przedwczesny poród. 

W ciąży zęby się psują – to normalne… – tego typu zdania „pocieszenia” można przeczytać na wielu forach internetowych dla matek czy grupach Fb. Tymczasem to mit! Przyczyną pogorszenia stanu zębów w ciąży nie jest sama ciąża, a nieumiejętna higiena jamy ustnej w kontekście towarzyszących ciąży reakcji organizmu. To częste spożywanie pokarmów, czyli tzw. zachcianki ciążowe, czy wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i nasilają zmiany próchnicze.

Przeczytaj: Ciążowe zachcianki i wiara w mity – czyli dlaczego ciężarnym „lecą” zęby

Dodatkowo zarówno w pierwszym, jak i pod koniec trzeciego trymestru pojawia się ciążowe zapalenie dziąseł, które może przejść w bardziej niebezpieczne zapalenie przyzębia. Zaniechanie leczenia stomatologicznego przez kobietę ciężarną może doprowadzić do ogólnego zakażenia, co może z kolei skutkować poronieniem lub przedwczesnym porodem.

PAMIĘTAJ! Zmiany hormonalne w trakcie ciąży mogą zwiększać ryzyko problemów stomatologicznych. Kobieta w ciąży musi bardziej dbać o higienę jamy ustnej!

Zapalenie dziąseł w ciąży – objawy i leczenie

– Około 2., 3. miesiąca ciąży pojawia się ciążowe zapalenie dziąseł. Objawia się ono zaczerwienieniem, obrzękiem, tkliwością i krwawieniami dziąseł. Podczas szczotkowania pojawia się krew, kobieta zaczyna słabiej czyścić zęby i koło się zamyka. Powstaje coraz grubsza płytka nazębna, toksyny bakteryjne drażnią dziąsło, dlatego krwawi ono jeszcze bardziej – mówi dr Ewa Franczak lekarz dentysta z Prima-Dent w Warszawie.

W przebiegu nieleczonych, przewlekłych zapaleń w jamie ustnej może dojść do wysiewu toksyn bakteryjnych do naczyń krwionośnych, które przenoszą się wraz z krwią do płodu. W skrajnych przypadkach uogólnione zakażenie doprowadza do przedwczesnego porodu lub poronienia.

Leczenie zębów w ciąży

Ryzyko takich zaburzeń można całkowicie wyeliminować, stosując profilaktykę stomatologiczną. Z tego względu stomatolodzy i położnicy apelują, by kobiety ciężarne regularnie odwiedzały gabinet dentystyczny.

– Takie wizyty powinny być przynajmniej dwie. Pierwsza tuż na początku ciąży. Ta wizyta ma na celu zbadanie jamy ustnej, ewentualnie przeprowadzenie sanacji czy ekstrakcji zębów, które też można wykonywać w ciąży w określonym czasie. Druga wizyta po okresie 4-6 miesięcy – dodaje dr Franczak.

Do stomatologa warto udać się również w momencie przygotowania do ciąży. Na tym etapie, w razie potrzeby, można jeszcze bezpiecznie wykonać badanie radiologiczne zęba. Kobietom ciężarnym zwykle odradza się tego typu diagnostykę, ponieważ promieniowanie rentgenowskie może mieć szkodliwy wpływ na płód.

 

Źródło: Newseria Lifestyle

 

POLECAMY: Te choroby zagrażają ciąży!

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *