Leczenie zębów w ciąży i ciążowe zapalenie dziąseł

Stomatolog: To nie prawda, że w ciąży zęby psują się częściej! Początek problemów to nie próchnica, a…

– To nie jest prawda, że w ciąży zęby psują się częściej. To bardzo chętnie powielany mit, który może sprawić, że wiele kobiet uzna pogorszenie się stanu zdrowia zębów w ciąży za coś „normalnego” i nie podejmie leczenia, bo „przecież w ciąży zębów się nie leczy…” – przestrzega stomatolog dr Ewa Franczak. Nieleczone zęby w ciąży to poważne ryzyko dla rozwoju płodu. Nie tylko próchnica, ale także ciążowe zapalenie dziąseł w pierwszym trymestrze ciąży może spowodować poronienie, a w trzecim trymestrze – przedwczesny poród. 

W ciąży zęby się psują – to normalne… – tego typu zdania „pocieszenia” można przeczytać na wielu forach internetowych dla matek czy grupach Fb. Tymczasem to mit! Przyczyną pogorszenia stanu zębów w ciąży nie jest sama ciąża, a nieumiejętna higiena jamy ustnej w kontekście towarzyszących ciąży reakcji organizmu. To częste spożywanie pokarmów, czyli tzw. zachcianki ciążowe, czy wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i nasilają zmiany próchnicze.

Przeczytaj: Ciążowe zachcianki i wiara w mity – czyli dlaczego ciężarnym „lecą” zęby

Dodatkowo zarówno w pierwszym, jak i pod koniec trzeciego trymestru pojawia się ciążowe zapalenie dziąseł, które może przejść w bardziej niebezpieczne zapalenie przyzębia. Zaniechanie leczenia stomatologicznego przez kobietę ciężarną może doprowadzić do ogólnego zakażenia, co może z kolei skutkować poronieniem lub przedwczesnym porodem.

PAMIĘTAJ! Zmiany hormonalne w trakcie ciąży mogą zwiększać ryzyko problemów stomatologicznych. Kobieta w ciąży musi bardziej dbać o higienę jamy ustnej!

Zapalenie dziąseł w ciąży – objawy i leczenie

– Około 2., 3. miesiąca ciąży pojawia się ciążowe zapalenie dziąseł. Objawia się ono zaczerwienieniem, obrzękiem, tkliwością i krwawieniami dziąseł. Podczas szczotkowania pojawia się krew, kobieta zaczyna słabiej czyścić zęby i koło się zamyka. Powstaje coraz grubsza płytka nazębna, toksyny bakteryjne drażnią dziąsło, dlatego krwawi ono jeszcze bardziej – mówi dr Ewa Franczak lekarz dentysta z Prima-Dent w Warszawie.

W przebiegu nieleczonych, przewlekłych zapaleń w jamie ustnej może dojść do wysiewu toksyn bakteryjnych do naczyń krwionośnych, które przenoszą się wraz z krwią do płodu. W skrajnych przypadkach uogólnione zakażenie doprowadza do przedwczesnego porodu lub poronienia.

Leczenie zębów w ciąży

Ryzyko takich zaburzeń można całkowicie wyeliminować, stosując profilaktykę stomatologiczną. Z tego względu stomatolodzy i położnicy apelują, by kobiety ciężarne regularnie odwiedzały gabinet dentystyczny.

– Takie wizyty powinny być przynajmniej dwie. Pierwsza tuż na początku ciąży. Ta wizyta ma na celu zbadanie jamy ustnej, ewentualnie przeprowadzenie sanacji czy ekstrakcji zębów, które też można wykonywać w ciąży w określonym czasie. Druga wizyta po okresie 4-6 miesięcy – dodaje dr Franczak.

Do stomatologa warto udać się również w momencie przygotowania do ciąży. Na tym etapie, w razie potrzeby, można jeszcze bezpiecznie wykonać badanie radiologiczne zęba. Kobietom ciężarnym zwykle odradza się tego typu diagnostykę, ponieważ promieniowanie rentgenowskie może mieć szkodliwy wpływ na płód.

 

Źródło: Newseria Lifestyle

 

POLECAMY: Te choroby zagrażają ciąży!

 


Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *