Szczepionka przeciwko Covid a przedwczesny poród

Szczepionka przeciwko COVID-19 a przedwczesny poród. Ważna informacja z najnowszego badania!

Zgodnie z najnowszymi badaniami, ciężarne nie muszą obawiać się, że szczepionka przeciwko COVID-19 narazi je na przedwczesny poród. Takie ryzyko może się za to pojawić u kobiet, które zachorują na koronawirusa SARS-CoV-2 w ciąży.

Obszerne badanie zostało przeprowadzone przez amerykańską rządowa agencję medyczną Centers for Disease Control and Prevention. Celem było sprawdzenie, na ile szczepionka przeciwko COVID-19 może wpłynąć na ryzyko urodzenia przedwcześnie dziecka (czyli przed 37. tygodniem) oraz urodzenia dziecka ze zbyt niską masą ciała.

Szczepionka przeciwko Covid a poród – uspakajające dane

Dane do badania zebrano z ośmiu ośrodków opieki zdrowotnej znajdujących się w USA. Polegało na przeanalizowaniu porodów u 46 000 kobiet, w wieku 16–49 lat, u których szacowany początek ciąży przypadał na okres od maja do października 2020 roku.

Kobiety zaszczepione były różnymi szczepionkami, większość szczepionkami mRNA (54,4% Pfizer, 41,4% Moderna), a preparat firmy Janssen/Johnson & Johnson otrzymało 4,2%. Większość pań przyjęła preparat w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. Badacze porównali terminy porodów zaszczepionych kobiet w stosunku do tych, które odmówiły szczepienia. Jednoznacznie stwierdzono, że szczepienie przeciwko COVID-19 w czasie ciąży nie zwiększyło ryzyka urodzenia dziecka przed fizjologicznym terminem porodu lub ze zbyt małą urodzeniową masą ciała.

COVID w ciąży związany z ryzykiem

O ile, na podstawie powyższych danych wiemy, że szczepionka nie przyczynia się do przedwczesnego porodu, o tyle już zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 w ciąży może poważnie zagrażać zdrowiu nienarodzonego dziecku. Do takich wniosków doszli brytyjski naukowcy związani z National Maternity and Perinatal Audit  (jednostką kontrolującą poziom opieki nad kobietami w ciąży w Wielkiej Brytanii) Wyniki badania opublikowano w prestiżowym „American Journal of Obstetrics and Gynecology”.

Naukowcy przeanalizowany dane z ponad 340 000 porodów w Anglii, w których ok. 3500 kobiet było zarażonych koronawirusem w terminie bliskim porodu, tj. między majem 2020 a styczniem 2021 roku.

Przeczytaj: Koronawirus u matki karmiącej piersią. Co dalej?

Stwierdzono, że kobiety te były bardziej narażone na urodzenie martwego płodu (8,5 na każde 1000 urodzeń, w porównaniu z 3,4 na każde 1000 urodzeń). Odsetek porodów przedwczesnych był dwukrotnie wyższy, gdy matka miała COVID-19 w czasie porodu.

Szczepionka przeciwko Covid-19 w ciąży jest bezpieczna

Zarówno amerykańscy jak i brytyjski naukowcy jednogłośnie apelują o szczepienia przeciwko COVID-19 dla kobiet w ciąży.

– Każdy martwy poród jest tragedią, a wcześniactwo może mieć poważne konsekwencje dla niektórych dzieci. Nasze badanie podkreśla znaczenie ochrony kobiet w ciąży przed tym wirusem, ponieważ pomaga to również chronić ich dzieci – mówi  dr Pat O’Brien, konsultant położnik i wiceprezes Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, cytowany na stronie RCOG.

W podobnym tonie wypowiadają się naukowcy z amerykańskiej Agencji Centers for Disease Control and Prevention. W podsumowaniu badania  podkreślono  bezpieczeństwo stosowania szczepionki COVID-19 w czasie ciąży. – CDC zaleca szczepienie szczepionką COVID-19 kobietom, które są w ciąży, niedawno zaszły w ciążę, próbują zajść w ciążę lub mogą zajść w ciążę w przyszłości – czytamy na stronie CDC.

Szczepienia przeciwko COVID-19 są zalecane przez Światową Organizację Zdrowia, a od połowy 2021 podobne stanowisko reprezentują polscy eksperci z zakresu położnictwa i ginekologii zrzeszeni w  Towarzystwie Ginekologów i Położników.

 

Tekst: Agata Panas

 

Źródło: www.cdc.gov, www.rcog.org.uk

 

POLECAMY TAKŻE: 

Covid-19 czy zwykła grypa? Co musi wiedzieć kobieta w ciąży

Covid-19 czy zwykła grypa? Co musi wiedzieć kobieta w ciąży

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *