Wielki sukces in vitro! Urodziło się 8 milionów dzieci! Polska powinna się wstydzić

Wielki sukces in vitro! Urodziło się 8 milionów dzieci! Polska powinna się wstydzić

Od czasu pierwszej udanej procedury in vitro mija 40 lat. Według opublikowanego właśnie raportu European Society of Human Reproduction and Embryology (ESHRE) w tym czasie na świat przyszło dzięki tej metodzie 8 milionów dzieci.

Rodzice Louise Brown, która w tym roku skończy 40 lat, o dziecko starali się 9 lat. Jako pierwsi zdecydowali się na eksperymentalną wówczas terapię i zapłodnienie pozaustrojowe. Do zapłodnienia doszło 10 listopada 1977 roku, a zabieg przeprowadzili dwaj brytyjscy lekarze – Robert Edwards oraz Patrick Steptoe. Zabieg się powiódł i 25 lipca 1978 r. urodziło się pierwsze dziecko poczęte tą metodą. Rodzice Louise zdecydowali się również na drugą ciążę w ten sam sposób – procedura również powiodła się i państwo Brown doczekali się drugiej córki Natalie.

In vitro – 8 milionów nowych urodzeń

Od tamtego momentu – przez kolejne 40 lat, na świat dzięki in vitro przyszło 8 milionów dzieci. Jak wynika z raportu ESHRE, w ciągu każdego roku rodzi się około pół miliona noworodków na dwa miliony prowadzonych kuracji. Według opublikowanych statystyk najwięcej z in vitro korzystają Hiszpanie (119 875 przypadków rocznie). Na dalszych miejscach są Rosja z 110 723 cyklami, Niemcy (96 512) i Francja (93 918).

Najczęściej stosowaną techniką sztucznego zapłodnienia jest ICSI, czyli wprowadzanie plemnika bezpośrednio do wnętrza komórki jajowej. I choć początkowo ten rodzaj in vitro stosowany był w przypadku niepłodności męskiej wynikającej ze słabego nasienia, o tyle dziś – również w Polsce – stosuje się tę procedurę także w sytuacjach, gdy czynnik męski nie jest jedyną przyczyną braku ciąży. Metoda bowiem pozwala wybrać najlepsze plemniki, które poradzą sobie z ewentualnymi utrudnieniami leżącymi po stronie komórki jajowej.

W raporcie czytamy także, że skuteczność in vitro przez 40 lat znacznie się poprawiła, o czym świadczyć ma spadek ciąż bliźniaczych (14 proc. ) oraz udane transfery pojedynczych zarodków, które zanotowały procentowy wzrost z 11 do 38.

W Polsce niestety twarde dane świadczące o skuteczności in vitro na nic się zdadzą, ponieważ od kilku lat skutecznie prowadzona jest – głównie przez polityków, Kościół i aktywistów ruchów pro-life – kampania przeciwko in vitro.

Ich zdaniem nie jest to metoda leczenia, a raczej rodzaj wyrafinowanej aborcji. Jak ostatnio mówiła Kaja Godek – in vitro powinno być całkowicie zabronione w Polsce.

Polacy starający się o dziecko nie mają tym samym łatwego dostępu do metody – program rządowy, w ramach którego niepłodni mogli skorzystać z refundacji procedury, dawno się skończył, a tylko nieliczne miasta zdecydowały się na pomoc z budżetów samorządowych. Niestety, koszt procedury in vitro prywatnie często wykracza poza możliwości młodych ludzi. W Polsce szacuje się, że problem z płodnością ma 1,5 miliona par.


PRZECZYTAJ TAKŻE:

20 mln złotych na leczenie niepłodności. Które szpitale dostały dofinansowanie?

 


Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *