Ciało kobiety stopniowo zmienia się po zapłodnieniu, aby przygotować się do wydania dziecka na świat. Jednak wciąż niewiele mówi się o tym, że nie zawsze wraca ono do stanu sprzed ciąży. A kobiet, które doświadczają wstydliwych problemów po porodzie, jest coraz więcej. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją skuteczne sposoby na złagodzenie dolegliwości.
Wstydliwe problemy po porodzie
Wstydliwe problemy po porodzie są związane ze zmianami zachodzącymi w ciele kobiety podczas ciąży, ale także z wysiłkiem, które musi ono wykonać, by ułatwić dziecku przejście przez kanał rodny. Występowanie powikłań z tym związanych to nie są pojedyncze przypadki.
Po pierwszym porodzie naturalnym nie miałam żadnych problemów. Po drugim metodą CC zaczęło się jakieś 3 miesiące po porodzie: kichnięcie – popuściłam, śmiałam się – to samo, kucnęłam – i znów leci… – pisze bas28 na jednym z for internetowych.
Inna użytkowniczka pisze: „Jestem 5 miesięcy po porodzie SN. Mam problem z nietrzymaniem moczu, ale tylko w jednej pozycji – mianowicie jak kucam. Już parę razy tak popuściłam. Strasznie to jest krępujące.”
Ale wstydliwe problemy po porodzie to nie tylko nietrzymanie moczu. W sieci można znaleźć wypowiedzi kobiet, które skarżą się na utratę elastyczności pochwy. Użytkowniczka Nats pisze: „Jestem już 4 miesiące po porodzie naturalnym. Byłam nacinana. Nie czuje się komfortowo z tym, że moje wejście do pochwy jest teraz tak otwarte, że jestem tak okropnie luźna. Czy jest coś, co mogę z tym zrobić? Proszę o pomoc, bo zaraz się chyba popłaczę”.
Na innym forum pojawiają się wpisy dotyczące innych dolegliwości: „Urodziłam drugie dziecko. Przy pierwszym miałam nacięte krocze i zszyte, było wszystko okej. Po drugim, gdy po prostu pękłam, zszywała mnie położna. Później okazało się ze wyglądam jakbym miała wszystko na wierzchu”. O tym, że nie są to pojedyncze przypadki świadczy to, że tego typu wątki mają po kilkanaście odpowiedzi.
Najczęściej wstydliwe problemy po porodzie zgłaszają kobiety, które mają za sobą kilka ciąż. Nie oznacza to jednak, że nie pojawiają się one u pierworódek. Wszystko zależy od indywidualnych cech organizmu.
Nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu po porodzie jest efektem rozluźnienia mięśni dna macicy. Przyczyną jest duży wysiłek podczas skurczów partych. Część kobiet boryka się z tym problemem już w trakcie ciąży – tutaj do zwiotczenia mięśni w dużej mierze przyczyniają się: duże stężenie progesteronu i powiększająca się macica.
Nietrzymanie moczu po porodzie ma charakter wysiłkowy. Oznacza to, że problem pojawia się wyłącznie podczas wykonywania konkretnych czynności. Zazwyczaj są to: kucanie, kichanie, podnoszenie cięższych przedmiotów, kaszel lub śmiech. Niekiedy dolegliwości są nasilone na tyle, że sprawiają trudności w wykonywaniu codziennych czynności – w tym w opiece nad dzieckiem.
U większości kobiet nietrzymanie moczu ustępuje po połogu. Są jednak takie mamy, u których problem ten nie znika. Z powodu wstydu niewiele z nich zgłasza się do lekarza. Jest to błąd – istnieją skuteczne rozwiązania na nietrzymanie moczu, dzięki którym istotnie poprawia się komfort życia. Są to:
- elektrostymulacja,
- laserowa korekta uszkodzonych tkanek (cena wynosi ok. 2 tys. zł),
- zabieg chirurgiczny (refundowany przez NFZ),
- leczenie farmakologiczne,
- fizjoterapia.
Polecamy: Nietrzymanie moczu – wstydliwy, ale powszechny problem wielu kobiet
Poporodowe rozluźnienie pochwy
Pochwa jest bardzo elastycznym narządem. Mimo to przejście przez nią główki i tułowia dziecka powoduje, że dochodzi do jej nadmiernego rozciągnięcia. Bardzo często powrót do normalnego stanu jest już niemożliwy. Kobieta odczuwa to przede wszystkim podczas zbliżeń z partnerem (brak satysfakcji seksualnej, ból). Ale poporodowe rozluźnienie pochwy jest także przyczyną nawracających infekcji dróg rodnych.
Poporodowe rozluźnienie pochwy można leczyć na dwa sposoby:
- laserowa rewitalizacja pochwy (stymulacja kolagenu, który zwiększa elastyczność tkanek),
- waginoplastyka (usunięcie nadmiaru tkanek).
Waginoplastyka to zabieg, który kosztuje kilka tysięcy złotych (średnio 3000–9000) – niektóre kliniki zezwalają na płatność w ratach. Gdy istnieją wskazania medyczne, można ją wykonać na NFZ. Szczegółowych informacji na ten temat udziela lekarz.
Źle zszyte krocze
Źle zszyte krocze powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości, przede wszystkim bólowych (podczas siadania, współżycia, poruszania się). Ich wystąpienie jest wskazaniem do wizyty ginekologicznej. Część kobiet zgłasza także problemy natury estetycznej. Wówczas można wykonać wspomniany wcześniej zabieg plastyki pochwy (waginoplastyka).
Polecamy: Nacięcie krocza przy porodzie – w Polsce wielu kobietom niepotrzebnie zadaje się ten ból
Rozstępy na brzuchu
Rozstępy na brzuchu po ciąży są jedną z częstszych przyczyn kompleksów u młodych mam. Powstają one na skutek nadmiernego rozciągania skóry. Nie zawsze udaje się im zapobiec – mimo stosowania kremów i specjalnych masaży. Można jednak próbować je zminimalizować już po porodzie. Takie zabiegi mają w swojej ofercie gabinety medycyny estetycznej. Są to:
- peeling chemiczny,
- laser frakcyjny CO2,
- mezoterapia kolagenowa.
Ceny zależą od rodzaju zabiegu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że często konieczne jest wykonanie kilku serii w odpowiednich odstępach czasu. Warto pamiętać, że zabieg powinien przeprowadzić doświadczony lekarz.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Powikłania po porodzie naturalnym. Co powinno niepokoić?
Dodaj komentarz