Sposoby na bolesne ząbkowanie

Ząbkowanie u niemowlęcia – kiedy wychodzą pierwsze zęby, jak ulżyć ząbkującemu maluchowi?

Czas ząbkowania to zazwyczaj trudny etap rozwojowy: niemowlę bywa płaczliwe, marudne, niechętnie je, niespokojnie śpi i nierzadko pojawia się także gorączka lub biegunka. Rodzice w takiej sytuacji desperacko szukają odpowiedzi na pytanie, co na bolesne ząbkowanie. Jak ulżyć podczas wyżynania pierwszych zębów?

Choć ząbkowanie u niemowląt kojarzone jest z niezwykle trudnym czasem zarówno dla malucha, jak i rodziców, to dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musi tak być. U niektórych dzieci ząbkowanie przebiega niemal bezobjawowo oraz bezboleśnie, a kolejne zęby są niespodzianką dla rodziców.

Ząbkowanie – kiedy wychodzą zęby mleczne u dziecka?

Rodzice zastanawiający się, kiedy dziecku wychodzą zęby, powinni przede wszystkim mieć w pamięci, że jest to kolejny etap rozwoju, który nie podlega precyzyjnemu wyliczeniu. Specjaliści przyjęli pewne normy, ale nie każde dziecko musi się w nie wpasować. I nie ma w związku z tym żadnych powodów do niepokoju.

Pamiętaj, każde dziecko rozwija się w swoim tempie i dotyczy to także ząbkowania. To, że dziecko koleżanki ma już trzy zęby, a twoje jeszcze żadnego, nie jest niczym niewłaściwym.

Przyjęto, że pierwsze zęby wychodzą u niemowlaka między 4. a 6. miesiącem życia i są to dolne jedynki. Następnie wyżynają się górne jedynki – zwykle należy na nie poczekać kolejny miesiąc, czasami dwa. Nie jest jednak niczym niezwykłym, jeśli dolne jedynki pojawiają się u 7. czy 8-miesięcznego dziecka. Przyjmuje się, że dolne jedynki – pierwsze zęby dziecka – powinny pojawić się do ok. 9 miesiąca życia.

Jedynki górne wyżynają się między 5. a 12. miesiącem. Najpierw dolne a potem górne dwójki pojawiają się między 9. a 13. miesiącem życia. Następnie wyrastają czwórki dolne, potem górne i ma to miejsce od 10. do 18. miesiąca. Po czwórkach pojawiają się trójki, czyli kły (jest tu zaburzona kolejność) – od 15. do 20. miesiąca. I na koniec dolne i górne piątki, które wyżynają się w granicach 2-3 lat.

Dziecko ma 20 zębów mlecznych. Ostatnie zęby pojawiają się przed ukończeniem 3.roku życia.

Ząbkowanie – objawy

Rodzice często biorą za ząbkowanie każdy gorszy humor dziecka i przedłużające się marudzenie, mimo zaspokojenie wszystkich potrzeb. Jest w tym wiele racji, bo pierwsze objawy ząbkowania można zauważyć nawet 2 miesiące przed tym, jak pojawi się ząb.

Jak więc rozpoznać, że to objawy ząbkowania, a nie choroby czy złego humoru dziecka?

Ząbkowanie – objawy najbardziej charakterystyczne:

  • Rozpulchnione, przekrwione dziąsła,
  • Wzmożone ślinienie się,
  • Dziecko często wkłada do ust ręce, zabawki, drobne przedmioty,
  • Dziecko jest płaczliwe, marudne, niespokojne,
  • Pojawiają się problemy ze snem,
  • Dziecko nie ma apetytu,
  • Może wystąpić biegunka,
  • Czasami ząbkowaniu towarzyszy podwyższona temperatura (do 37,5 stopnia Celsjusza)

Pozostałe możliwe objawy ząbkowania:

– Ząbkowanie nierzadko jest połączone z kaszlem i katarem. Nie jest to sytuacja zwyczajowa, więc wymaga konsultacji z lekarzem. Łatwo bowiem pomylić objawy ząbkowania i początek infekcji wirusowej.

– wysypka na plecach – krostki to nietypowe objawy ząbkowania, ale także się zdarzają,

– ból promieniujący do ucha – towarzyszy wyżynaniu się trzonowców, a dziecko czasem w takiej sytuacji trze własne uszy.

>Jak zachęcić malucha do mycia ząbków? Rodzice zdradzają swoje sposoby<<

Mycie zębów - sposoby mam na zachęcenie malca

Co na bolesne ząbkowanie? Sposoby na ból przy ząbkowaniu

Choć zdarzają się wyjątki, to jednak zazwyczaj ząbkowanie to bolesny proces. Jakie sposoby na ząbkowanie przyniosą ulgę maluszkowi?

  • Dziąsła malucha swędzą i bolą, więc naturalną potrzebą jest ich drapanie. Dobrze jest podawać dziecku schłodzonego gryzaka. Szczególnie polecane są te wypełnione wodą. Można też pocierać zęby specjalną nakładką silikonową na palec, która służy myciu zębów u niemowląt.
  • Jeśli pojawia się gorączka, konieczne jest jej zbicie. Przydadzą się paracetamol lub Ibuprofen (w zależności od wieku dziecka).
  • Ulgę przyniesie także żel na ząbkowanie, maść na ząbkowanie – warto poszukać gotowych produktów z apteki i mieć zawsze pod ręką. Wśród najskuteczniejszych środków na ząbkowanie mamy najczęściej polecają maść Camilla, żel Dentinox, Viburcol w kropelkach lub czopkach.
  • Choć poziom nieutulonego płaczu i marudzenia może niekiedy przekraczać granice cierpliwości rodzica, to pamiętajmy, że dla dziecka jest to jeszcze trudniejsze niż dla nas. Maluch nie wie, co się dzieje, czuje dojmujący ból, jest rozdrażniony gorączką i nie wie, kiedy znowu zacznie się dobrze czuć. Nie szczędźmy więc maluchowi czułości, noszenia na rękach, przytulania, szeptania czułych słówek. I pamiętajmy, że to tylko etap. On minie.

Ząbkowanie – kiedy się niepokoić ?

O ile typowe objawy ząbkowania nie powinny nadmiernie niepokoić, o tyle są symptomy, które nie są standardowe i wymagają konsultacji lekarskiej.

Gdy temperatura ciała podczas ząbkowania wzrasta do 38 stopni i więcej, koniecznie trzeba udać się po pomoc lekarską. Podwyższona temperatura do maksymalnie 37,8 stopni towarzyszy wyżynającym się ząbkom dość często i nie należy się niepokoić.

O ile każde dziecko rozwija się w swoim tempie i nadmierne porównywanie okraszone niepokojem nie powinno mieć miejsca, o tyle niewyrżnięcie się żadnego zęba mimo ukończonego 1. roku życia jest już sytuacją wymagającą konsultacji. Nie martw się, jeśli twoje 7- czy 8-miesięczne dziecko będzie mieć gładkie dziąsła, bez śladu rozpulchnienia, a tym bardziej zęba. Ale jeśli sytuacja się nie zmieni do 1. urodzin dziecka, zgłoś się do specjalisty.

Pamiętaj! Zęby mleczne powinny być tak samo pielęgnowane jak zęby stałe. Próchnica, która zaatakuje organizm malucha, odbija się niekorzystnie na zdrowiu całego organizmu, może mieć wpływ na kondycję zębów stałych, nie wspominając już o ograniczonych metodach leczenia zębów u dzieci rocznych lub 2-3-letnich. Nierzadko jedynym wyjściem z sytuacji jest usunięcie zębów mlecznych, co może mieć wpływ m.in. na zaburzenia rozwoju mowy.

Myj zęby dziecka jeszcze przed tym jak wyrosną. Najpierw przemywaj same dziąsła gazikiem i przegotowaną wodą. Następnie możesz używasz silikonowej nakładki na palec. A ostatecznie dbaj, aby dziecko myło zęby po każdym posiłku i nie spożywało nadmiernej ilości słodyczy.

 

POLECAMY TAKŻE:

40% trzylatków ma próchnicę – jak dbać o zęby dzieci?

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *