Mycie zębów - sposoby mam na zachęcenie malca

Jak zachęcić malucha do mycia ząbków? Rodzice zdradzają swoje sposoby

Zachęcenie dzieci do mycia zębów bywa trudne – często wiąże się z płaczem, złością i kategoryczną odmową współpracy. W ramach akcji „Zęby na 6!”, zorganizowanej przez markę Oral-B, zapytano internautów o ich sposoby motywacji, dzięki którym można zmienić tę czynność we frajdę i zachęcić dzieci do pielęgnacji jamy ustnej już od najmłodszych lat.

Proste sposoby bywają najlepsze

Dla wielu rodziców przepisem na skuteczne zmotywowanie dziecka do mycia zębów jest zwykła rozmowa. To takie proste! Okazuje się, że proste rozwiązania często są najbardziej skuteczne i wystarczy wytłumaczyć dziecku, dlaczego dbanie o higienę jamy ustnej jest ważne i w jaki sposób to robić.

Rozmowa to u nas podstawa. Dziecko to mały człowiek, który pragnie być traktowany po partnersku. To procentuje 😀 Syn wie, że mycie zębów to ważna sprawa. Staram się, aby od najmłodszych lat dbał o swoje zdrowe nawyki. Wie, co to próchnica i poprzez rozmowy, wizyty profilaktyczne u stomatologa, czytanie książek jest coraz bardziej świadomy jak ważne jest dbanie o zdrowe zęby i piękny uśmiech. 😀 – komentuje Iza S.

Nauka poprzez zabawę przynosi znakomite efekty – dzieci bardziej przykładają się do czynności, które lubią, a wiemy jak trudno jest utrzymać malucha w jednym miejscu przez dłuższy czas.

 Staram się tłumaczyć córce, że pielęgnacja ząbków to ważna sprawa, a przy tym może to być świetna zabawa 🙂 Moja córeczka od samego początku bardzo chętnie myje swoje ząbki. Czasem i ona ma chwilę słabości, a ja wtedy staram się ją odpowiednio zdopingować. Powtarzam jej, że czyste i zdrowe ząbki to podstawa pięknego uśmiechu, a ona przecież uwielbia uśmiechać się od ucha do ucha 😊”Justyna Ś.

Kolejnym wymienianym sposobem jest nagradzanie! Dzieci lubią być chwalone i doceniane za swoje starania. Systemy motywacyjne jak np. tablica z naklejkami okazują się skutecznym narzędziem, stosowanym przez wielu rodziców.

W wielu domach mycie zębów bywa przeciwieństwem dobrej zabawy. Maluchy często nie znoszą tej czynności – podobne początki były u nas w domu. Nauka mycia przez zabawę! Tak nazwałabym nasze początki – pomocna okazała się tablica nagród za mycie zębów. Dzieci uwielbiają dostawać nagrody za dobre zachowanie, więc nalepki i uśmiechnięte buzie za dobrze wykonane zadanie są pozytywnym sposobem nagradzania dla moich córek, uprzyjemnianiało im to mycia zębów – Bożena S.

Nie zapominajmy o nieograniczonej dziecięcej wyobraźni, która sprawnie działa już od najmłodszych lat! Rodzice dobrze wiedzą, że przemawiając do wyobraźni swoich pociech mogą osiągnąć wspaniałe efekty! Potwierdza to tata Franka:

Mój synek od dawna chce być superbohaterem, dlatego też pozwoliłem mu nim zostać. Powiedziałem: Franuś, syneczku, szczoteczka, a na niej pasta to broń przeciwko złym mocom, które pod osłoną nocy wgryzają się w twoje ząbki. Musisz dobrze umyć ząbki przed snem, abyś uratował je od złego. Tylko od Ciebie zależy czy będą zdrowe i szczęśliwe. Od tamtej pory Franek co wieczór zostaje superbohaterem, ratując świat swoich ząbków od złego, posługując się szczoteczką jak mieczem – Lukas S.

Chcąc uczyć dzieci prawidłowych nawyków higieny jamy ustnej, rodzice sami powinni być przykładem w tym zakresie. Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych.

„Dzieci lubią naśladować dorosłych, stanowimy dla nich wzór. Warto więc myć zęby przy nich, w tym samym czasie co one”. – Katarzyna M.

Przeczytaj także: Jak dbać o higienę pierwszych ząbków u dziecka i czego nie robić u dentysty

Nowe technologie z myślą o najmłodszych

Rodzice podkreślają, że warto korzystać z już gotowych rozwiązań, jakimi są aplikacje mobilne, takie jak np. Disney Magic Timer od Oral-B. Dzięki dedykowanej aplikacji codzienne szczotkowanie staje się zabawą, która zachęca dzieci do mycia zębów przez zalecane przez dentystów dwie minuty w celu usunięcia płytki nazębnej.

Dowiedziono, że 90% dzieci korzystających z aplikacji szczotkuje zęby dłużej! Aplikację Disney Magic Timer Oral-B można pobrać z serwisów App Store i Google Play. Wystarczy kupić dowolny produkt Oral-B Kids, pobrać aplikację i zeskanować produkt urządzeniem mobilnym, a filmowi bohaterowie ożyją na ekranie, odsłaniając przed najmłodszymi coraz to więcej możliwości nagradzając tym samym ich sumienną higienę.

Szczotkowanie z Disneyem i Oral-B jest wspaniałe. Oglądało się z dzieckiem taką aplikację z zaciekawieniem. Świetnie opracowana. Same szczotkowanie z Disneyem i Oral-B jest wspaniałe dzięki nowej linii ze szczoteczkami. Ta szczoteczka elektryczna usuwa zdecydowanie więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna”- Barbara K.

Dobór odpowiedniej szczoteczki, która będzie dla dziecka łatwa w użyciu i jednocześnie atrakcyjna, może w dużej mierze przyczynić się do wyrobienia odpowiednich nawyków dotyczących szczotkowania zębów. W kształtowaniu zdrowych nawyków w higienie jamy ustnej dzieci pomaga stosowanie szczoteczki elektrycznej od trzeciego roku życia.

Badania wykazały, że dzieci traktują swoją szczoteczkę do zębów jak zabawkę, zwłaszcza gdy znajdują się na niej postacie pobudzające wyobraźnię. Dlatego też marka Oral-B oferuje specjalną linię szczoteczek elektrycznych dla dzieci z postaciami znanymi z filmów Disneya, takimi jak Zygzak McQueen z Aut, Olaf z Krainy lodu , BB-8 z Gwiezdnych wojen czy Chudy z Toy Story.

 No cóż, Antoś już wie, że o zęby trzeba dbać, by w przyszłości mieć zdrowe i mocne zęby. By zachęcić go do codziennego mycia zębów sam wybrał sobie kolorową szczoteczkę i pastę do zębów. Był dumny, że potrafił wybrać pastę do zębów dla dzieci 😀 Aleksandra S.

POLECAMY TAKŻE:

40% trzylatków ma próchnicę – jak dbać o zęby dzieci?

40% trzylatków ma próchnicę – jak dbać o zęby dzieci?

 

 

 

 

 

 

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *