Dłonie są wizytówką człowieka. Zadbane i dobrze wypielęgnowane paznokcie dobrze świadczą o ich właścicielu. Zaburzenia hormonalne mogą mieć jednak wpływ na słabą kondycję paznokci. Jak o nie dbać? Jak je pielęgnować, aby wyglądały ładnie?
Paznokcie – co o nich wiemy?
Paznokcie, podobnie jak włosy, zbudowane są z keratyny. Keratynowa, przezroczysta płytka paznokcia może mieć różny kształt. Zdrowe paznokcie mają różowy kolor, który zawdzięczają prześwitującym przez płytkę paznokcia naczyniom włosowatym. Jeśli twój organizm nie zmaga się z żadną chorobą, w tym nie występują u ciebie zaburzenia hormonalne, paznokcie są gładkie, przezroczyste i lśniące.
Paznokcie to zrogowaciałe, ułożone warstwami komórki skóry. Z reguły grubość paznokcia u dorosłego człowieka to ok. 0,75 mm. Składa się na nie od 100 do 150 warstw skóry. W tej części skóra właściwa łączy się z okostną kości palca – nie występuje tu warstwa tłuszczu. U nasady paznokcia można zaobserwować białą, półokrągłą część (lunula) – kolor wynika z tego, że keratynowe blaszki w tym miejscu nie są z sobą mocno zrośnięte. I tak lunula z korzeniem paznokcia, czyli tzw. macierz, stanowią żywą część paznokcia.
Dziecko w łonie matki w 32. tygodniu ciąży ma już w pełni rozwinięte i sięgające do czubka palców paznokcie. Ich rozwój rozpoczyna się już w 8. tygodniu życia płodowego.
Biorąc pod uwagę wzrost paznokci, można zaobserwować, że paznokcie u rąk rosną przeciętnie 1 mm na tydzień – najszybciej w palcu środkowym, najwolniej w kciuku. Za proces ten odpowiada stwardniała keratyna, która przesuwana jest powolnym tempem do przodu. Gdy stwardnieje, tworzy płytkę paznokcia.
Hormony a paznokcie – czy zaburzenia mają na nie wpływ?
Kondycja paznokci zależy od wielu czynników. Obok diety, codziennych czynności higienicznych i zabiegów pielęgnacyjnych mają na nie wpływ również hormony. Dlatego jeśli kondycja twoich paznokci pozostawia wiele do życzenia, koniecznie wykonaj badania hormonalne.
Zaburzenia hormonalne pogarszają stan twoich paznokci. Niektóre objawy mogą wprost świadczyć o poszczególnych chorobach.
- Niedoczynność tarczycy: słabe, kruche, łamliwe paznokcie, tracą naturalny kolor i połysk
- Nadczynność tarczycy: łamliwe paznokcie, nierówna powierzchnia, bardzo często zmieniają kolor, odwarstwianie płytki paznokcia od jego łożyska i nagromadzenia pod nią powietrza – poszerzenie wolnego brzegu paznokcia z jego białawym zabarwieniem – tzw. onycholiza
>>> Czytaj więcej: Badania i normy: TSH, FT3, FT4 – sprawdzamy hormony tarczycy
- Choroba lub zespół Cushinga, niedoczynność tarczycy: grzybica paznokci
- Hashimoto, PCOS: rozdwajanie paznokci
- Nierównowaga hormonalna: zbyt płaska płytka paznokcia
Na zaburzenia hormonalne wskazują także:
- paznokcie łyżeczkowate – paznokieć staje się wklęsły w środku, płytka przypomina łyżeczkę, brzegi są wywinięte do góry
- bruzdowanie płytki – tzw. linie Beau, poprzeczne lub podłużne uwypuklenia, występujące na całej długości płytki paznokcia
Jak pielęgnować paznokcie?
1. Zadbaj o dietę – niedobory mogą wzmagać słabą kondycję paznokci. Zadbaj, aby jadłospis był bogaty w produkty zawierające witaminy z grupy B (soczewica, orzechy, banany).
2. Nawilżaj paznokcie i… dłonie. Do nawilżania możesz użyć np. oleju roślinnego.
3. Kondycję paznokci wspiera również suplementacja witamin z grupy B i A+E.
4. Z domowych sposobów świetnym będzie kąpiel dłoni w letniej oliwie i cytrynie.
5. Manicure wykonuj szklanym pilnikiem, nie papierowym – jest idealny do delikatnych paznokci.
6. Do zmywania naczyń bądź prania ręcznego używaj rękawic – unikaj długotrwałego namaczania dłoni.
7. Zadbaj o naturalne składy, bez silnych detergentów zarówno w kosmetykach do pielęgnacji, jak i środkach czyszczących.
Polecamy także:
Badania i normy: W jakiej fazie cyklu wykonać badania hormonalne?
Hormony szaleją i wypadają ci włosy? Oto 7 rad, jak temu zaradzić!
Badania i normy: TSH, FT3, FT4 – sprawdzamy hormony tarczycy
Kaczmarczyk
2018-02-04 15:01dzień dobry mam pytanie mam córkę której nie rosną paznokcie kiedyś myślałam że obgryza ale u stóp też jej nie rosną przynajmniej od roku jakie badania mam jej zrobić może ma brak jakiegoś hormonu?