Zrób to dzisiaj, a poznasz tajemnicę przesądu, że dzieci przynosi bocian

Bocian – zwiastun wiosny, któremu wiele par starających się o dziecko przypisało rolę patrona oczekiwań. Zobaczyć boćka w locie – to podobno dobry znak dla przyszłych rodziców. Albo połączyć się ze sobą w Noc Świętojańską – święto seksu i płodności.

Skąd się wziął przesąd, że bociany przynoszą dzieci? Otóż – dawno, dawno temu, w nie tak odległej krainie, przy tańcu, ogniu i śpiewie, gdy wierzono w bożków, a Słowianie byli licznymi plemionami, wierzono, że noc z 23 na 24 czerwca to czas ognia, namiętności, pożądania i płodności. Była to Noc Kupały, która dopiero przez chrześcijan została nazwana Nocą Świętojańską.

Co ma bocian do Kupały

I to Słowianom oraz Kupale przypisuje się przesąd o bocianach. Dlaczego? Jak można przeczytać w wielu zapisach kronikarskich, Słowianie nie byli zbyt liberalni, a wręcz moralnie restrykcyjni, jeśli chodzi o życie seksualne, zwłaszcza przed zawarciem małżeństwa. 

Noc Kupały był to czas, kiedy przy tańcach czczących Kupałę – bóstwo płodności – młode dziewczęta i chłopcy, skacząc przez ognisko oraz poszukując kwiatu paproci – szybko łączyli się w pary. To właśnie dziewięć miesięcy po Kupale na świat przychodziło najwięcej dzieci – a jak nie trudno policzyć, była to wiosna, gdy nad słowiańskie chaty zaczęły powracać bociany.

To oczywiście tylko przesąd, ale Noc Świętojańska do dziś ma w sobie magię i przesycona jest napięciem erotycznym, pożądaniem i magnetyzmem. Być może to scenografia, która towarzyszy do dziś tej nocy: ogień, kwiaty, wianki, lampiony, spływ rzekami, śpiew i bliskość ciał.

Następna wiosna będzie wasza

Nawet jeśli nie świętujecie tej daty w plenerze, warto nadać jej szczególny blask – zwłaszcza gdy staracie się o potomstwo. Dobrze wiemy, że zarówno blask świec, dobre jedzenie, odrobina muzyki mogą tylko pomóc w tych staraniach. Kto wie, może następna wiosna będzie należała do was, a bocian przyniesie małe zawiniątko?


Przeczytaj także:

https://plodnosc.pl/niskie-libido-i-ozieblosc-seksualna-pomoze-w-tym-letni-rozgrzewajacy-sposob-tmc/

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *